Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Linnunrataa

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana mohikaani, 3 Lokakuu 2011.

  1. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    .
     
  2. Vs: Linnunrataa

    Itseasiassa aika hieno. Mitä tuo harmaa massa on kuvan alaosassa?

    T: Tomi
     
  3. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: Linnunrataa

    Rantaan läiskyvien aaltojen vaahtopäitä.
     
  4. Hyla

    Hyla Member

    224
    3
    18
    Vs: Linnunrataa

    Minimalismi toimii. Mustavalkotietty korostaa tätä, mutta vähän sävyjä vois ehkä kaivaa esiin? Lähinnä maan pinnalta siis. Ei muuta, hjiano kuva!
     
  5. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: Linnunrataa

    Ei tuossa  kuvassa ole maata kuin tuo näkyvillä oleva kivi vasemmassa alareunassa. Loppu onkin merta ja taivasta. Värejä tuossa ei ole myöskään kuin ripaus valosaastetta horisontin kieppeillä ja sitä nyt en tietysti halua mukaan.
    Kieltämättä tää oli kyllä vähän puolivillainen yritys, jota pitää miettiä joskus paremmin. Noi rannan tyrskyt ainakin pitää valaista voimakkaammin, etteivät näytä pelkältä harmaalta möykyltä.
     
  6. Vs: Linnunrataa

    Käytitkö taskulamppua rannan valaisuun? Millaisella aukolla ja valotusajalla kuvasit kohteen (ja aivan, aion harjoitella samaa :)).

    T: Tomi
     
  7. Hyla

    Hyla Member

    224
    3
    18
    Vs: Linnunrataa

    Ok, just tuota kuvan alareunaa tarkotinkin, vaikea sanoa mitä siellä oikein on ;)
     
  8. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: Linnunrataa

    Oikea valotus on pitkälti kiinni olosuhteista. Ensinnäkin tarvitaan pilvetön ja kuuton yö. Jos lisäksi valosaasteen määrä on hyvin vähäistä, on taivas jo niin musta, että valotusajat voivat olla kuinka pitkiä tahansa ilman, että kuva "ylivalottuisi". Tähtien viiruuntuminen sitten sanelee sen maksimivalotusajan. Jostain saanut nyrkkisäännöksi laskukaavan pisimmälle valotusajalle, jossa tähdet eivät vielä viiruunnu liikaa = polttoväli/500. Tuo kyseinen kuva on otettu ISO800 (tai 1000), f2.8, 30sek, 11mm.
    Tollaisella tehokkaalla otsalampulla noita pärskeitä valaisin.
     
  9. Vs: Linnunrataa

    :) Kiitos kattavista ohjeista, eiköhän näillä opeilla onnistu minullakin.

    T: Tomi