Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Palkkia

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Juke.K, 6 Huhtikuu 2015.

  1. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    .
     

    Liitetyt tiedostot:

  2. Juha Koli

    Juha Koli Well-Known Member

    1 532
    87
    48
    Vs: Palkkia

    Kiva kamera, mut kuka toi pahannäkönen äijä on?
     
  3. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Palkkia

    Räpsy mikä räpsy mutta hieno kamera ja mieskin varmasti, onko Plaubel? Nopeesti katsottuna 4x5
     
  4. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Palkkia

    Sulla ei räpsähdä koskaan. Mulla sentäs joiskus.

    Voisit Kimo lopettaa mun kuvien kommentoinnin ihan tykkänään. Me tiedetään että et lainkaan niistä piittaa. Et ees oo mun Facebook kaveri jotta voisin tykkäillä sun kuvia että tulis positiivisempaa kommenttia sulta.
     
  5. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Palkkia

    Ei tässä mitään henkilökohtaista ole  mutta kuvahan on räpsy, varmaan en ole yksin ajatukseni kanssa.
     
  6. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Palkkia

    Aika pahasti sanottu tuntematta kuvan henkilöä, mutta samaa mieltä Kimon kanssa, eihän tuossa kuvassa ole kovin paljoa arvoa - oikein missään mielessä.
    Isot vanhat kamerat ei tee kuvasta hyvää, vaikka kuva skarppi olisikin - minusta.
     
  7. Vs: Palkkia

    "Aika pahasti sanottu tuntematta kuvan henkilöä"... Kyseinen kommentoija pisti huumorilla kommentin itseään esittävästä kuvasta ;-) Noin niin kuin tiedoksi.

    Kuvan arvo lieneekin niille, jotka tuntevat kuvatun ja kuvaajan...? Omassa lajissaan hyvä dokumenttikuva niille, jotka ovat olleet mukana kyseisessä tapahtumassa.
     
  8. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Palkkia

    Hyvin sanottu.

    Ja sitä paitsi en mä ainakaan ota kuvia ja laita kameralaukkua varten. Kuvilla on joku fokus ja se riittänee. Ei niitä tartte sen enempää selitellä. Se ei tee niistä räpsyjä jos joku ei ymmärrä kuvan sisältöä. Jos laitettais kuvia tänne sillä periaatteella että vasta kun laukkulaiset kuvan tajuaa, ei tarttis laittaa yhtään kuvaa esille. Kaikki olis silloin räpsyjä, kun aina löytyy joku joka on toista mieltä. Viisautta on pitää se sisällä eikä kertoa joka kerta.

    Katsokaa vaan mun kuvia niin Kimo on joka toisessa käynny sanomassa räpsy.

    Höllätkää ryppynarujanne.

    Kaikenlaisille kuville on tilaa.
     
  9. Juha Koli

    Juha Koli Well-Known Member

    1 532
    87
    48
    Vs: Palkkia

    Kiitos kuvasta, Juke😉  räpsyt on vaan aliarvosrettu laji täällä laukussa. Kuva tuo mukavia muistikuvia mieleen viimekesältä, rento viikonloppu mukavassa porukassa. 

    T. Juha
     
  10. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: Palkkia

    Onko tuo kamera palkki?
     
  11. Juha Koli

    Juha Koli Well-Known Member

    1 532
    87
    48
    Vs: Palkkia

    On, Plaubel Peco junior.  Varmaan kevyimpiä 4x5 palkkeja, menee pieneen tilaan ja on aika helppo kuskata mukana metsäreissullakin. 
     
  12. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Palkkia

    Ei ollutkaan Plaubel vaan Plaubel junior :)