Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Savolainen Karjalassa

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana speedymac, 19 Syyskuu 2008.

  1. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Savolainen Karjalassa

    Taivas on hurjan näköinen, liekö sitten johtunut siitä että savolainen tuli karjalaan :)

    En tiedä, mutta minusta kaveri näyttää siltä kuin seisoisi kivellä, taisatalle olisi laitettu vähän koivuja rekvisiitaksi ja taustalle kuva Pielisestä. Näinhän ne aikoinaan kuvat tehtiin, tässä varmaankin ollaan ihan oikeasti Kolilla. Lisäksi jpg pakkau näyttää puurouttavan Pielisen. Ihan mielenkiintoinen kuva, koska aiheutti tällaisen kirjoitustulvan meikälaiseltä. Myös isommassa kuvassa järvi on puuroa.
     
  2. MA-K

    MA-K

    182
    0
    0
    Vs: Savolainen Karjalassa

    Paras Koli-kuva mitä muistan koskaan nähneeni. Se on jo melko paljon sanottu.
     
  3. Vs: Savolainen Karjalassa

    Itäinen heimokohtaaminen... myrskyä on selvästi ilmassa.
    Vaikuttava kokonaisuus, varsinkin kun savolaisethan muutenkin pitävät itseään maailman keskipisteenä... miksei siis kuvassakin
    ;o)
     
  4. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Savolainen Karjalassa

    Mitäpä tuohon kykenee isoja sanomaan... hieno kuva.

    Mutta jos nyt jotain... niin taustan, varsin järven mössöytyminen sini/lila raidoiksi ja jonkinsortin pikselöityminen kontra itse kohteen valoisuuskliinisyydelle pistää silmään. Olisko ollut aika tumma toi tausta ennen käsitelyä, liki musta. Ja jonkinasteinen valoisuudennosto rikkoo noiltaosin kuvan... Olis voinut poistella kohinoita / pehmentää kuvaa järven osalta. Tasoittus kokonaisuus.

    Noh... edelleen, ok, hieno kuva.
     
  5. Vs: Savolainen Karjalassa

    Kuva on hieno, joskaan valkoinenpaita ei ole paras mahdollinen vaihtoehto
     
  6. Vs: Savolainen Karjalassa

    selevä hyäkkäys pohojammaata ja pohojalaasuutta vastahan!
     
  7. Vs: Savolainen Karjalassa

    Pielinen on hieman puuroa ihan originaalissakin... Valotus meni pitkälti kohteen mukaan. Salamat luovat myös taustakangas-fiiliksen. Eikä tämä ole itä vs. länsi -ottelu, vaan savolaisten naurettavaa uhittelua naapureille!
     
  8. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Vs: Savolainen Karjalassa

    Savolainen..Karjalan valo ja totuus, voi kiasus :>
     
  9. Vs: Savolainen Karjalassa

    Tässä on nyt maakunnat menneet vähän sekaisin. Ainakaan en ole ennen yhdistänyt savolaisuuteen tällaista omnipotenssia itsevalaisevuutta, vaan pikemminkin pohjalaisiin menneen maailman euroopanomistajiin.
     
  10. Vs: Savolainen Karjalassa

    Lähialueen mittakaavassa tämä on kyllä uhittelua, mutta ei mitään verrattuna pohjalaisiin jotka eivät mahtuisi edes koko kuvaan! Itä-suomalaiset voivat kilpailla keskenään, mutta pohojalaasille sanotaan että anteeks että mie oon olemassa.
     
  11. Vs: Savolainen Karjalassa

    juu. vähä oftopikkia on, mut eikö tälle woorumille vois perustaa n. 6000px leveän meirän pohojalaasten omakuva -osion?
     
  12. MA-K

    MA-K

    182
    0
    0
    Vs: Savolainen Karjalassa

    Näinköhän sekään riittäis - ties kuinka kovia interpoloijia häjyt on.
     
  13. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Savolainen Karjalassa

    On kahenlaisii ihimisii: pohojolaasii ja niitä jotka haluais olla pohojaasii.
    Kuva ei sytytä, ei tuo salama sovi tähän.
    T Jukka
     
  14. vipu

    vipu

    70
    0
    0
    Vs: Savolainen Karjalassa

    Minkähän asteen "Jeesus" kuvassa oikein on, kun pilvetkin karkaavat ajattelun tieltä...