Vs: Taivutus Aivan mainio otos. Vielä joku vois kertoa mikä ötökkä tää on, vaikka ei se vaikuta kuvan painoarvoon laisinkaan. Syreenien keskellä voi saada näitä ötököitäkin kiinni. Nam.
Vs: Taivutus Hieno päiväkorentokuva. Lajimäärittelyyn en rupea, mutta jokusen perhon olen sitonut saman näköistä otustä jäljittelemään. On niihin taimenkin haksahtanut.
Vs: Taivutus Onhan tuo viimeisen päälle skarppi otus ja onnistunut otos. Äitelä vihree sopii taustalle. Ja on kyllä kieltämättä melko värikäs, kun muistelee Luontokuvaaja-Helin aikaisempia kuvapostauksia (mikäli nyt muistelen oikein)...
Vs: Taivutus Ai että semmosta. Aika tarkkaa ottiperhossa on sen koukun koon kanssa. No on niitä joskus itekkin sidottu. Nyt on vaan jäänny koko perhokalastus sivumpaan. Eiköhän ne karvatkin löydy eräästä vaneriaskista vielä. Ehkä noille omille pojille joskus saa senkin taidon opettaa.
Vs: Taivutus #12 ja pienempiin pinturikoukkuihin noita päikkärijäljitelmiä laadin. Teippisiivestä sai realistisimman näköisen, mutta ne oli laakista vainaita kalan suussa.
Vs: Taivutus Heh, kiitoksia kommenteista. Tää ei kyl löytynyt mistään syreenipuskasta vaan ihan ojan penkalta Kuhmon metistä.
Vs: Taivutus Meikäläisen kesämökin seudulla niitä nimitetään ruokolahtelaisiksi. (leijonia ei ole viime aikoina ollut ainakaan vaivaksi asti) kapa
Vs: Taivutus Jos lajimääritys meni oikein ja jollakin tuli hinku saada lajia jäljittelevä perho omaan rasiaan niin sellaisen sitoo näppärästi vaikka näiden ohjeiden mukaan.
Vs: Taivutus Surviainenhan tuo on, joskus myös vesiperhoksi kutsuttu. Viihtyy / lisääntyy kosteikoissa ja sen semmoisissa. Mukava kuva, tykkään.
Vs: Taivutus Surviaisella(päiväkorennolla) ja vesiperhosella on suunnilleen yhtä paljon yhteistä kuin kissalla ja kamelilla. Kissa ei ole koskaan kutsuttu kameliksi.
Vs: Taivutus Juu, pitihän se arvata että joku puuttuu tohon. Ois varmaan pitäny laittaa tohon väliin sana "virheellisesti"... Jos ihan tarkkoja ollaan tuossa aiemmassa viestissäni lukee "-perho" eikä "-perhonen" jne jne. No, se siitä, kuva on kuiteskin kiva, ainakin minun mielestäni.
Vs: Taivutus Oman vinksahtaneen luontonäkemykseni mukaan tässä on meneillään peräpään munanasettimien treenaustauko klorofyllinkkyllästämässä kevätkiihkoisessa hetkessä ennen viimeistä iskua maailmankaikkeuden pitämiseksi urillaan. Sattuman vai välttämättömyyden hengessä. Siitä voi keskustella vaikkapa J. Monodin kanssa. Omasta mielestäni kuitenkin Gregory Batesonilla on kiinnostavampia näkemyksiä kuvan aiheeseen