Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ei tilaa

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana mungiisi, 3 Helmikuu 2015.

  1. mungiisi

    mungiisi Member

    239
    0
    16
    [​IMG]
    Ville by MikkoPylkko, on Flickr

    Hasselblad 500C/M - Carl Zeiss Planar 80mm f2.8 - Kodak TRI-X 400 - Rodinal 1+25 - Epson V700
     
  2. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Ei tilaa

    En menisi täysin lyttäämään, otsikon mukaan sommittelu ilmeisen harkittu ja sävyt kohillaan. Pidän kuvaa eräänlaisena potrettina johon kohde voi olla hyvinkin tyytyväinen.
     
  3. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Ei tilaa

    Mielestäni onnistunut potretti. Irtoaa ihan sopivasti taka-alan - tunkiosta?
     
  4. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Ei tilaa

    Ehkä jossakin tekstikuvituksessa voi tämmöinenkin asetelma olla hyvin toimiva. Minusta kuva ei ole luonnollisen oloinen ollakseen näin aseteltu (intensiivinen katse). Eikä nimi muuta sitä seikkaa että kohteen edessä ei ole tilaa. Rehellinen perusasetelma toimisi paremmin. Siis niin että henkilö olis lähempänä keskustaa tai niin että silmien puolella olisi enemmän tilaa. Varmasti jos kuvaaja miettii asiaa saa saman tunnelman toisinkin kuvaansa.
     
  5. mungiisi

    mungiisi Member

    239
    0
    16
    Vs: Ei tilaa

    Kiitos kaikille kommenteista.

    Kuvan nimi perustuu keskusteluihin jotka syntyivät hiukan aikaa sitten postaamaani kuvaan. Siinäkin katseelle oli jätetty vähän tilaa - tästä nimikin.