Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Unsharp mask pimiössä

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana LateJ, 1 Syyskuu 2014.

  1. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Unsharp mask pimiössä

    En ainkaaan tajua miten toi toimii.
     
  2. OlliJ

    OlliJ Active Member

    414
    26
    28
    Vs: Unsharp mask pimiössä

    Täältä löytyy kuvaus asiasta: http://www.waybeyondmonochrome.com/WBM2 ... ingEd2.pdf"]http://www.waybeyondmonochrome.com/WBM2/TOC_files/UnsharpMaskingEd2.pdf

    Periaate on sellainen, että negatiivista tehdään pinnakkaisena hento positiivi, mutta ei emulsiot vastakkain, vaan niin, että ainakin yksi filmipohja on välissä. Näin positiivista tulee hieman epäterävä. Kun sitten nega ja epäterävä maski yhdessä valotetaan printiksi, on tulos muodostuvan reunaefektin vuoksi terävämpi  kuin ilman maskia. Negan ja maskin kontrasti on pelkkää negaa alhaisempi, joten vedostuksen jyrkkyyttä pitää vähän lisätä. Tämä entisestään korostaa paikalliskontrastia eli lisää terävyysvaikutelmaa.

    Maskin valotusta ja negan ja maskin kohdistusta varten kyseinen laite on hyödyllinen. Tosin kohdistuksen voi tehdä myös valopöydällä kunhan kärsivällisyyttä riittää.
     
  3. Vs: Unsharp mask pimiössä

    Joo toi  vaan kävis todella paljon helpommin kun ois joku laitos jolla toteuttaa kohdistus valopöydällä nysväämisen sijasta. Verenpaine nousee, mutta laskee normaaliin aika ripeästi kun katselee noiden kaupallisten laitteiden hintaa :)
    Yhtä kuvaa kohta hieronut viikon päivät pimiössä ja muutama yksityiskohta on niin hankalasti varjostettavissa että maskeja joutuu vääntään, noh tulee ainakin pimiön tärkeimmälle varusteelle eli 100l roskikselle käyttöä....
     
  4. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Unsharp mask pimiössä

    Eikö kohdistusnastoja saa kirjakaupasta tai jostain konttoritarvikeputiikista. Nuo näyttävät vähän turhan hienoilta :)
     
  5. Vs: Unsharp mask pimiössä

    Joo nyt oon "kohdistellu" filmiripustimilla jotka ei te reikää vaan lävistää/repii  filmin ryttyyn ja liian työlästä on kohdistelu.
     
  6. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Unsharp mask pimiössä

    Muistelin vaan, että koulussa vuonna 1 ja 2 meillä oli noita nastoja vaikka lampaille syöttää. Niitä käytettiin mm. graafisessa teollisuudessa juuri filmien kohdistamiseen. Olivat vain pelkät nastat muoviliuskassa standardi-etäisyydellä toisistaan. Ne sai laittaa zaipilla tai liimalla alustaan. Ei  varmaan paria euroa enempää maksaisi, jos vastaan tulisi.
     
  7. Vs: Unsharp mask pimiössä

    Jos tulee vastaan tai tiedät paikan niin kerro ihmeessä !
     
  8. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Unsharp mask pimiössä

    Kuukkeli löytää. Esimerkiksi tuolta:

    http//www.actpins.com


    Kapa