Ne nystyt on sitä varten että saa nollattua kun vaihtaa filmin. Veikkaan että jo tuossa pitäisi liikkua kun siirtää uuden ruudun, niin tekee ainakin hieman uudemmissa.
Okei kiitos, onkohan niin että kuvalaskuri toimii vasta kun on filmi ladattuna? Jos on jotenkin kytköksissä johonkin ratakseen. Noh, selviää kokeilemalla!
Toimii ilman filmiäkin, mutta ei kuulu olla löysä vaan vaatii vahvaa otetta liikuttaa nystyistä. Eli taitaa olla mekanismissa vika.
Kiitos, täytenee korjauttaa kuntoon! EDIT: Ostin kameran JAS-tekniikalta. Lupasivat korjata numerointikiekon mekanismin kuntoon! EDIT2: Filminsiirto/viritysnappi oli löystynyt mikä aiheutti filmilaskurikiekon löysyyden. Eli mikään ei onneksi ollut rikki.
Tiesin kyllä että Leica Standard on kooltaan pienempi kuin M-Leica, mutta yllätyin kuitenkin kuinka paljon pienempi se on. MP on tosin varustettu Leicavit:illä, mutta kuitenkin. Hyväkokoinen taskukamera tämä Leica Standard!
Saman konsernin tuotteita varmaan. Mulla on traktorissa ajo-opastin joka näyttää sateliittien avulla mistä pitää pellolla ajaa (automaattiohjauksenkin siihen rahalla sais). Noi kamerat meinaan kytkeä kyseisen härvelin näyttöön, niin pystyy kattelemaan taakse ja kylvinkoneen säiliöön jotta kuinka paljon on siementä jäljellä.
Kyllä se kylväminen onnistuu, mutta kasvinsuojeluruiskutuksiin sen ensisijaisesti oon hankkinut. RTX-15 lisenssillä pääsee alle 15 cm tarkkuuteen ja maksamalla vielä enemmä sais vielä tarkempaa. Se 15 cm riittää normaalihommiin. Toi on aika perusjuttua, mutta uuret viimeisenpäälle koneet on kyllä huipputarkkoja, monimutkaisia ja käsittämättömän kalliita. Automaattiohjaus ajaa traktoria ja sensorit sun muut mittalaitteen ohjaa kylvinkoneita ruiskuja ynnämuita kasvuston kasvukunnon mukaan. Ei kuitenkaan meillä.
Tuossa on se vekotin/näyttö mihin kamerat yritän laittaa. Näytössä näkyy kuinka opastin ”maalaa” sitä mukaa peltoa kun ajetahan. Tuossa kuskilla on vähän heittänyt päässä kun on mennyt kaksinkerroin ja jäänyt haukia. Pienet poikkeamat ei oo vakavia.
Juuri näin. Mulla on nyt 16 metriä leveä ruisku niin on silmämääräisesti aika hankala ajaa riittävän tarkasti. On toki muitakin tapoja ajaa hallitusti, mutta tämä on yksi.