Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Digitaalinen kuvakehys - ongelma slide showssa - RATKENNUT

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana olro, 15 Tammikuu 2008.

  1. olro

    olro Member

    72
    0
    6
    Jouluna pukki oli laittanut pakettiin tällaisen leikkikalun, syö kaikennäköisiä muistikortteja, USB-tikkuja yms -laitteita, on sisäistä muistia, kaukosäädin jne. Valmistajasta ei ole tietoa, kun laite kulkee lahjaideatalon nimissä, myös käyttöohjeessa. Eli en ole keksinyt mistä muualta voisin etsiä/kysyä ongelmaani helpotusta.
     
    Laite toimii, toki kuvien resoluutio on melko vähäinen, mutta saapa kuvia esille taas paikkoihin ja tilanteisiin, missä niitä ei ole ennen tullut katseltua.

    Ongelma on, että laitteessa oleva slideshow toimii vain, kun muistikortilla on suoraan kameran tekemiä JPG-tiedostoja (ja vaikka seassa on RAW:ta, ei haittaa), mutta kun kopioin laitteen sisäiseen muistiin tai samalle muistikortille, joka jo on toiminut suoraan kamerasta tulleilla kuvilla, niin dia-esitys lakkaa pyörimästä, ensimmäinen kuva tulee esille, ja jää jököttämään siihen. Kaukosäätimellä voi kyllä kelailla kuvia edestakaisin, eli kopioidut kuvat näkyvät, mutta Slide show ei toimi. Sama ongelma, kun kopioi koneelta laitteen sisäiseen muistiin kuvia tai jos formatoi muistikortin koneessa, kopioi siihen kuvia ja yrittää Slide showta.

    Toisaalta myös useamman valmistajan kameralla alustetuilla muistikorteilla on saatu toimimaan, mutta ei kertaakaan niin, että kuvat olisi kopioitu koneelta, mikä olisi tietenkin mielekkäintä, että saisi optimaalisen resoluution kuville, ja esille juuri niitä kuvia mitä haluaa.

    Onko kukaan törmännyt moiseen laitteeseen ja vastaavaan ongelmaan tai onko muita ideoita, mikä tässä menee pieleen eli mitä kannattaisi yrittää.
     
  2. jyrik

    jyrik Member

    805
    0
    16
    Vs: Digitaalinen kuvakehys - ongelma slide showssa

    Olen joskus kokeillut sellaista televisioon liitettävää slideshow-kortinlukijaa. Se ei hyväksynyt kuin standardipakkauksella tehtyjä jpg-kuvia, eli kuvaa talletettaessa vaikkapa photoshopista, jpg-asetuksiin ei saanut laittaa "optimized" tai "progressive". Tosin laite ei näyttänyt vääränlaisia kuvia sitten ollenkaan, tuo pelkkää slideshowta koskeva ongelma vaikuttaa oudolta.

    Käsitteletkö kuvia koneella jotenkin vai heittäytyvätkö tietokoneella käväisseetkin kuvat toimimattomiksi?
     
  3. olro

    olro Member

    72
    0
    6
    Vs: Digitaalinen kuvakehys - ongelma slide showssa ratkennut

    Tämä ratkesi arvaamisella, yrittämisellä ja erehtymisellä. Nettiä selaamalla selvisi, että laitteen valmistaja lienee Pandigital, ainakin kontrollit näyttivät yksyhteeen samoilta, firman tukimateriaali oli kuitenkin heppoista, eli sieltä ei apua löytynyt.

    Ongelman syyksi paljastui liian suuri kuvamäärä kortilla tai muistissa. Olin siis laittanut batchillä pienenemään kehyksen resoluutioon sopivaksi erilaisia kuvia kuten muistiin mahtuu, yhteensä noin 1300 ja risat. Koko kehys hyytyi tällä kuvamäärällä ja aikansa otti, ennenkuin syyn keksin. Tarkkaa ylärajaa kuvamäärälle en hakenut, mutta ainakin noin 500 kuvaa per media tuntuu pelittävän. Se hyvä tässä on että tukee montaa eri korttityyppiä samaan aikaan, eli kaikki nuo 1500 saattoivat olla samaan aikaan katsottavana, osa CF-kortilta, osa SD:lta, osa laitteen muistista.

    Eli tälläinen tarina, jos joku muu kohtaa samannäköiisiä ongelmia.
     
  4. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Digitaalinen kuvakehys - ongelma slide showssa - RATKENNUT

    Tuo liittynee FAT16-tiedostojärjestelmän rajoituksiin. Muistaakseni 512 tiedostoa per hakemisto jos tiedostonimet ovat 8.3 -muotoisia, pitkillä nimillä ilmeisesti vähemmän. Kokeile alihakemistojen käyttämistä (niin kameratkin tekevät :)