Vs: Unohdetut Jos kuvan nimeä ei tietäisi, niin kuva ei aukenisi lainkaan. Eli parempi ottaa kuva, josta voi jotenkin päätellä mitä siinä on tai mitä sen avulla haluaa kertoa. Ja sitten valita nimi, joka korostaa kuvaa/asiaa.
Vs: Unohdetut Juurihan tässä unohtetut nimi kertoo että sankarit makaa siellä lumen alla hoitamattomissa haudoissa.
Vs: Unohdetut En kyllä löydä kuvasta yhtään haudaksi tunnistettavaa. Eli hieman laajempi kuva olisi antanut viitteitä lumisesta hautausmaasta. Ilman saatetta olisin totaalisesti ihmetellyt, mitä on unohdettu. Noin esimerkin vuoksi: jos kuva on jossain esillä näyttelyssä, niin ei siellä käytetä sekä saatetta että nimeä. Eli nimen valintaan kannattaa käyttää enemmän kuin yksi ajatus. jos kuvaat litteän ja värikkään kiven Lanzaroten mustalla rantahiekalla, niin laitatko kuvan nimeksi "kivi" vai esim. "heittäisinkö leipiä?"
Vs: Unohdetut PÄLÄpäläpäläpäläpäläPÄLÄ Ota sinä nipohöpöttäjä toi typerä ja häiritsevä sätkynukkes kommenttiesi reunasta helvettiin ja tule sitten uudestaan pätemään - jookos ? - TERVEISIN ERSKA -
Vs: Unohdetut Kun kuvan nimi ja saate paksulla nuolella osoittaa mitä kuvassa, niin mihin sitä mielikuvitusta tarvitaan? Tämä takia haluaisinkin ensin katsoa kuvia ilman nimiä ja saatteita, jotta voisi antaa oman mielikuvituksen laukata. Kuvasta voi löytää tarinan.
Vs: Unohdetut Onhan se toki näinkin. Harvoin kuitenkaan kuvaaja pystyy kuvalla ja sen nimellä kaikkia katsojia miellyttämään. Kuvasta pidän, ehkä pitäisin enemmänkin jos ei lyhtyä ja taustaa olisi?