Vs: Kuumiehen neitsytmatka Olenpas tylsä, mutta näin pientä ei saa kuljettaa näin pystyasennossa. Kun niskalihaksia ei ole, pää ei pysy pystyssä ja sen jälkeen henki ei tahdo kulkea. Lisäksi pienestäkin jarrutuksesta niskaranka napsahtaa. Onnea.
Vs: Kuumiehen neitsytmatka Kiitos kiitos kaikille. Kyllä tää vaan on hienoa aikaa. Eipä ole oikein aikaa netissä piipahtaa ja jos on niin vaimon mielestä voisin tehdä jotain muuta Niin no tää oli testivoittaja kuljetusväline noille kuumiehille eli enpä ota tuohon kantaa, mutta huomio kuitenkin että kulma kameran linssipakan ja maapallon pinnan normaalin kanssa kuvan otto hetkellä EI ollut 90 astetta. Kameraa kun on mahdollista kallistaa tuon kuvitteellisen tason alapuolelle ;-) Joo eikun vaippoja vaihtaan...
Vs: Kuumiehen neitsytmatka Pienen mutta ei ihan noin pienen lapsen isänä vilpittömät, vähän myöhästyneet onnittelut. Kuvassa saisi olla vähän toimivampi sävyala. Ja pakko sanoa, että kyllä tuo minunkin silmiini näyttä turvaistuimelta eikä turvakaukalolta. Se on hyvä että kiinnitetään testituloksiin huomiota, niin meidänkin perheessä ton tehty. (Ostetaan turvallisin istuin tai kaukalo lapselle maksoi mitä maksoi ja säästetään se raha sitten vaikka isin valokuvausharrastuksesta.) Mutta hyväkään istuin/kaukalo ei suojaa kuin sen istuimen/kaukalon kokoluokituksen piiriin kuuluvia lapsia. Eli kaukalot vauvoille ja istuimiin ehdottomasti aikaisintaan taaperoina eli kahdelle jalalle nousun aikoihin. Nuo pään sivuttaistuet kertovat kyllä täysin kiistatta että tämä lapsi on kokoonsa ja kehitystasoonsa nähden vääränlaisessa istuimessa.
Vs: Kuumiehen neitsytmatka Kiitos kiitos. Ja piste tälle. Nyt loppu se helevetin lässytys, katsoppa tuolta. http://www.britax.fi/BabySafeplus07.htm piste
Vs: Kuumiehen neitsytmatka Yllä oleviin tunnelmiin päästään kun on itse viimesistään joutunut pistämään. Kaikki ei voi ostaa vaikka joka viikko kalleinta ja sopivinta vauvaistuinta kalleimmasta paikasta ja sanoa niinkuin minä aina sanon vauvatalojohannan tiskillä että "Eikö teillä ole mitään kalliimpaa!".
Vs: Kuumiehen neitsytmatka Pahoittelen erehdystäni. Lapsen pieni koko, kuvakulma ja ennen kaikkea se, että nuo istuimen reunat näyttävät leviävän enemmän sivulle kuin ne todellisuudessa leviävät saivat erehtymään. Lapsen isi on käyttänyt juuri sellaista kaukaloa kuin turvallisinta on, ja allekirjoittanut on nähnyt väärin.
Vs: Kuumiehen neitsytmatka Ehkä tuttipulloja ja kestovaippoja saa joskus tulevaisuudessa kromattuina tai kullattuina.
Vs: Kuumiehen neitsytmatka Eipä taida Suomessa niin asiat perseellään olla, etteikö valistusta olisi vauvojen oikeasta kantotavasta (ja sen teoriasta lihaksiin liittyen) aina istuimiin, eipä ne sieltä neuvolasta sitä lasta kottikärryynkään anna, ja hieman nousi niskakarvat pystyyn, jos tuollaista aletaan edes epäilemään. T. Täti, kokemusta kantokoreista vähemmän kuin aidoilla vanhemmilla, heti tajuntaan iski, että kuvauksellisen annin vuoksi ei kuvassa ole vauvanistuin vaan Vauva, voihan sen istuimenkin tallentaa, niin voi kattella albumista.. Onnea vanhemmille lämpimästi, lämmin ja sykähdyttävä kuva.
Vs: Kuumiehen neitsytmatka Oma kuumies tuli haettua laitokselta pari viikkoa sitten, joten on hienoa ja helppoakin samaistua kuvaajan tunteeseen. Lämpimät onnitteluni! Ihan tyypillinen kaukalohan siinä, meillä on Akta Crago, joka on sekin jonkun testin voittaja, ja näyttää hyvin paljon yhtenevältä tuon kanssa. Kun vanhempi lapsista on jo teini, niin sinä aikana on kehitystä välineissä tapahtunut hämmästyttävästi. Loputon kaivo työntää rahaa nämä välineet, mutta kuten sanottua, tingitään muusta kuin turvallisuudesta. ¡Cheers!
Vs: Kuumiehen neitsytmatka Isoville: Kiitos! Näissä lapsissakin kehitys tapahtuu ja vaikuttaisi ettei (onneksi) lainkaan huonompaan suuntaan. Kameroista en ole aivan varma, että jokainen kehitysaskel olisi ollut oikeaan suuntaan.