Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

paluu keskiaikaan

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana nokku, 2 Helmikuu 2006.

  1. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Tylsää ja synkkää näin lumettoman synkän turkulaisen talven keskellä.

    Kaivelin arkistojen syvyyksistä tämmöisen, viime kesänä julkaistun kuvan (osana suurempaa julkaisua)...ja vedostin uud..öh, siis annoin sille fotarissa vähän puukkoa.
    Kai näin saa tehdä, onhan Emerikikin kuvannut samaa puuta 10 kertaa, eihän tätä ole kaikki nähnyt, eihän silloin ollut 'laukussa käyttäjiäkään kuin parikymmentä, julkaiseehan moni vanhoja kuviaan uudestaan, armoa..:)


    Tilanne päällä!
     
  2. emerik

    emerik Well-Known Member

    5 870
    51
    48
    Tosi hieno editointi. Kyllä vanhoja kannattaa julkaista uudelleen jos uudelleen retusointi on näin makiaa. Aika merirosvo meininki tulee mieleen. Hyvä nokku, sä oot pop!
     
  3. Turkulaiseen otteeseen voi aina luottaa. Komia kuva,
     
  4. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    On kyllä!
    On myös komiat sävyt kuvassa, eli fotarikin taipuu siististi ;)
     
  5. Niin on. Tosi vaikuttava lavastus ja sen valokuvauksellinen toteutus. Ties mistä on? (Pikku yksityiskohta pomppasi silmille. Etumainen rosvo on varastanut mun sormuksen, vaan pitää sitä väärässä sormessa.)
     
  6. Nokku näemmä en käyny kuvaamassa Turkulaista torielämää silakkasaaliin aikaan.

    Pakko se on liittyä selkääntaputtelijoiden kerhoon kehumalla förikuskin fotarointisilmää puukottamisen osalta ja ei se silmä kuvatessakaan tunnu harittavan.
     
  7. Kumpi noista nyt on se Mohammed? Hei kohta poltetaan Saudi-Arabiassa Kameralaukkuja....
     
  8. Hieno kuva. Kuin leffastilli. Epookkipukeutuneet kuvattavat ovat yleisesti ottaen harvassa jollei rupea itse lavastamaan.
     
  9. erginool

    erginool Member

    181
    0
    16
    Tuolla puukkomiehellä hyvä ilme ja tyylikkään valkoiset hampaat & silmät erottuu kivasti likaisesta naamasta...
     
  10. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Paikkana oli Keskiaikamarkkinat ja kutsunkin jo nyt tässä vaiheessa kaikki kiinnostuneet ja kynnelle kykenevät 29.6.-2.7. paikalle.
    Jos vähäänkään kiinnostaa tuon tyyppinen kuvausaihe, niin tuona viikonloppuna on kyllä tarjontaa. Esityksiä on joka päivä (tosin sama ohjelma) ja esiintyjiä on sekä lavalla että yleisön joukossa.
    Poltetaan sitten yhdessä Emerik ja M Ouvinen roviolla :)
     
  11. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Saas nähdä jos ehtisi.

    Hieno käsittely. Dramatiikkaa.

    Vesku
     
  12. cysna

    cysna

    310
    0
    0
    Upeesti käsitelty kuva. Näyttää studiossa otetulta. Jyrkkä kontrasti antaa synkän kuvat mikä tässä kuvassa on iso +. Vallitseva valo ja ilmeet toimivat tosi hyvin. Vaikka koitin keksiä niin en löytänyt kuvasta moitteita. Kuvassa on toimintaa. Pahis koittaa päästä karkuus kaappaamalla pastorin panttivangikseen. Uhrin silmistä näkee pelon että kohta lähtee henki.
    Onko kuva otettu Turun keskiaikamarkkinoilta? Kävin ekaa kertaa viime kesänä ja yllätyin tosi positiivisesti vaikka odotukset ei ollu kummoiset. Ens kerralla kamera mukaan!
     
  13. Oikeen puoleinen tyyppi näyttää erehdyttävästi ihan saddamilta. Ehkä tää onkin sieltä Irakista ja saddam parka ottanut jonkun panttivangiksi paetessaan vakilasta.