Kokeilin sitä fotarin uutta plugaria, joka tunnistaa kankaan ja poistaa sen kuvasta. Aika hyvin algoritmi tuntuu toimivan, tosin kokeilin melko ohuella kankaalla. Tuskin maltan odottaa, että pääsee Vapun aikaan Espalle kokeilemaan toimintoa. Yhdellä liukusäätimellä saa kangasmateriaalin häivytettyä melkein kokonaan.
Tuo uusi plugarihan on tänään tarjouksessa (siis vain tänään ja niin kauan kuin tavaraa riittää). Hienostihan tuo näyttää toimivan.
En löytänyt tähän hätään linkkiä, mutta dpreviewissä kerrotaan, ettei plug-in toimi nahkaisilla tekstiileillä. Sen kyllä ymmärtää. Ei ole välttämättä hyvä nähdäkkään pintaa syvemmälle.
En edes kokeillut nahkatakilla, oletan, että tuo algoritmi pyrkii tunnistamaan nimenomaan tekstiilin kudosrakenteen. Muissa materiaaleissa (nahka, vinyyli jne.). ei sellaista tietenkään ole.
Löysin esimerkkikuvan, jossa on käytetty yhdessä plug-inniä ja Photoshopin maskia. (Kuva Fashion Nova)