Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

kritiikkiä kiitos (lisätty kuvia)

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana jacni, 13 Huhtikuu 2013.

  1. jacni

    jacni Member

    92
    0
    6
    Jätän vain tämän tähän, kun en näe pointtia perustaa uutta lankaa joka kuvalle.

    https://www.flickr.com/photos/jacni/

    Toivon oikeaa kuvakohtaista kritiikkiä.

    8.5.2013 edit: kuvia lisätty
     
  2. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 536
    113
    Vs: kritiikkiä kiitos

    Ensimmäinen drive oli hyvä. Riittävän tiukka rajaus, oikein hieno valo ja kaikkiaan hyvin nähty. Night roadin erilaiset valot myös toimivat hyvin, rajauskin oli pääosin onnistunut, joskin oikealta olisin rajannut hieman tiukemmin. Taustan voimakasta valoisaa kohtaa mietin jonkin aikaa, mutta päädyin siihen, että sekin on hyvä. Kuvaan tulee arvoituksen tuntua sitä kautta, kyllä se vahvistaa kuvaa. Tien oikean ja vasemman penkan eri väri myös rakentaa ja jäntevöittää kuvaa hyvin. Oikean laidan väljyys on siis ainoa mitä muuttaisin.
    Ultralaajakulmista en itse tajua mitään, niitä kommentoikoon joku joka niistä jotakin ymmärtää.
    Ensimmäistä, nimetöntä jäin myös miettimään. Aihe on sellainen, että sitä on melkein mahdoton jättää kuvaamatta:) Hieman minua häiritsee se, että mikään ei ole aivan suorassa (18 mm), toisaalta voidaan hyvinkin ajatella että juuri tuo vinous itse asiassa sopii aiheeseen; makuasia. Olisiko tuosta aiheesta ollut mahdollista tehdä joku hieman vähemmän ilmeinen ratkaisu? Mennä lähemmäksi, eristää kokonaisuudesta joku osa?
    EDIT: Jos jacni haluaa tämän arvion kostaa, niin mahdollisuus on tuolla
    Väinö Louekari
     
  3. jacni

    jacni Member

    92
    0
    6
    Vs: kritiikkiä kiitos

    Tuo puoliksi purettu rakennus oli kyllä hieman vinossa, koska sitä nyt oli revitty kaivinkoneella (duh). Kovin lähelle en viitsinyt mennä, koska epäilin joidenkin kovalevyjen sisältävän tai koostuvan asbestista, lisäksi se että kun tuo rakennus on hirsirunkoinen, ja puolet siitä puuttuu niin ei kovin vakaasti pysy pystyssä. Vielä oli jotain kieltolappusia mutten niitä tutkinu, maa täynnä lautoja joissa sojotti nauloja, onneksi satuin laittamaan turvakegät jalkaan. Otin pari kuvaa kauhasta, mutta ne eivät olleet häävejä.

    edit: Niin, ja se vielä, että halusin todistaa niin itselleni kuin varmaan yleisesti muillekin, että tuollainen keskeltä kahtia (heh) tyyppinen sommittelukin voi toimia.
     
  4. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 536
    113
    Vs: kritiikkiä kiitos

    Totta, ehkä ei todellakaan olisi ollut hyvä ajatus mennä rakennuksen sisälle hakemaan kiinnostavia yksityiskohtia:)
    Kyllä se sommitelma ihan toimi.
     
  5. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: kritiikkiä kiitos

    "Enter the metro" oli aika vinkee.
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: kritiikkiä kiitos

    Night sky,  night road ja industar olivat parhaita. Vaikkakin tavanomaisia.




    sorry edit 

    edit2  anteeksi kritiikin puute

    edit3 lisätty lause  (on tavanomaisellakin arvonsa)

    edit4 harmittaa että vastasin ensinkään.  Minkäs enää teet?

    edit 5    ;D  Mikä ilta nyt on?
     
  7. jacni

    jacni Member

    92
    0
    6