Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kuvia kauniista tytöstä

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Retku, 26 Toukokuu 2009.

  1. Retku

    Retku Active Member

    1 496
    0
    36
    ...
     
  2. Bester

    Bester Member

    790
    0
    16
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    Erinomaisia kuvia mielestäni.
     
  3. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    Nättiä settiä, todella nättiä settiä!
     
  4. jaguar

    jaguar Active Member

    1 649
    6
    38
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    Vanhan liiton miehenä diggaan enemmän vanhan liiton muotokuvista, joissa valo muovaa kohdetta
    /Jagman
     
  5. kb

    kb

    2 235
    0
    0
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    Joo, ensireaktiona meinasin sanoa jotain siitä että valaistus on vähän huoletonta, mutta toisaalta, mitäpä siitä. Huolettomuus on sopivina annoksina hyvä juttu, eikä aina tartte pyrkiä rembrandtinkolmioihin ja sensellaisiin.

    Pirteitähän nämä.
     
  6. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    Olennaista sarjoissa on myös jatkuvuus.
    Tohon väliin perus mv studiopotretti ja eiiih..

    Tykkään aivan törkeesti!
     
  7. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    #1 ja #4, siinä ne, paras valo mun mielestä ja muutenkin rennot kuvat.
     
  8. Retku

    Retku Active Member

    1 496
    0
    36
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    Kyllä mulla tuon kuvauspäivän aamuna oli hetken semmonen epätoivo, kun aurinko porotti kirkkaalta ja tuuli varsin reippaasti. Valaisuvälineinä oli yksi SB-600-tuikku, joka ei kyllä auringon kanssa pärjänny. Sitte oli kans semmonen Tiimarista joskus eurolla ostettu folio-/hopeapintainen makuualustankaltainen (kai joku auringonottajille tarkotettu) juttu heijastimena, mutta ei telinettä tai pitelijää sille (paitsi parissa viimeisessä kuvassa). Sitte vaan päätin, että näillä mennään, ja hyvä tuli.

    Tuosta vielä dokumenttikuva.
     
  9. Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    -No, pidin tuosta kaffenjuontikuvasta.
    Kaikissa kuvissa on joku juttu josta en pidä, mutta kannattaako niitä nyt alkaa luettelemaan. Kesäisyys ja nuoruus on ehkä setin vahvinta antia mutta tietty väkinäisyys taasen sitä vastapuolta.
     
  10. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    1 ja 4 munkin mielestä. Muissa en tosta valosta tykkää.
     
  11. Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    reflalla valo tais mennä hiukan överiksi.
    1,2,4(,5) musta hyviä. kuvat on kyllä kaikenkaikkiaan hyviä miljöömuotokuvia.
    mikäs oli reissun tarkotus saako udella?
     
  12. Retku

    Retku Active Member

    1 496
    0
    36
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    Saa toki udella. Taannoin kysyin tuolta tutulta tytöltä, että alkasko mulle malliksi, ku tekisi mieli harjoitella tänkin sortin kuvauksia (koulutuksen puolesta oon melkein valmis kuvajournalisti, mutta ei siihen opetusohjelmaan tämmöstä kuulu). Sittehän osoittautui, että neito tartti itestä jotain sellaista mallikansiomatskun tyyppistä kuvaa. Tzädääm. Kaksi tarvetta kohtasivat.

    Myöhemmin ois tarkoitus vielä kuvat kunnon 50s/film noir/Marlene Dietric kuvat. Niissä lupaan miettiä valot ja miljööt oikein kunnolla. Nythän me vaan lähettiin käveleen pitkin kaupunkia ja otettiin kuvat spontaaneissa ympäristöissä. Paitsi tuo eka kuva oli kyllä osittain valmiiksi harkittu.
     
  13. RoopEs

    RoopEs

    46
    0
    0
    Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    Ite antasin myöskin parhaat lukemat tolle kahvinjuonti kuvalle, siisti ! Muute vähä mennyt ehkä valot yli mut ei välttämättä tosiaa haittaa nii älyttömästi.
     
  14. Vs: Kuvia kauniista tytöstä

    Täällä kolisee tuo 4 ja viimeinen. Viimeinen on erityisesti isompana katsottuna LOISTAVA! Tylsyys kaukana. Jos ihan pikkasen pumppais lisää väriä ja kirkkautta silmiin, niin...