Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Pikafilmeistä

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Mahe, 13 Helmikuu 2008.

  1. Mahe

    Mahe Member

    454
    3
    18
    On aina välillä tullut leikiteltyä ajatuksella että hommaisi araxiin polaroid-perän.

    Vaan nyt kun polaroid lopettaa filmien tekemisen, niin liekö tuo enää mahdollista?

    Noita filmejähän oli ties mitä kokoja, en asiaa aikanaan tutkaillessa oikei edes saanut tolkkua mitä ne kaikki tarkoitti. Ilmeisesti hasselin ja kievin polaperät syö jotain 600-kokoa?

    Nyt kun sitten nopsasti vilkaisin fuji finlandin sivuilta heidän valikoimaansa, kokoja oli tasan kaksi: 8,5x10,8cm ja 9x12cm. "pakattu 10 filmin pakkoihin", sopiikos jompikumpi polaroidperään vai onko tämä mahdollisuus polaroidin lopetamisen myötä mennyttä?
     
  2. hsm

    hsm Member

    851
    0
    16
    Vs: Pikafilmeistä

    Araxia tuntematta ja tietämättä, mikä Polaroid-perä siinä on:

    Fujin 8,5x10,8 menee samoihin periin kuin Polaroidin esim. 669 ja isompi samoihin periin kuin Polaroidin esim. 559.
     
  3. zenig

    zenig Member

    997
    0
    16
    Vs: Pikafilmeistä

    kyllähän tota Polaroidia valmistetaan vielä tää vuosi, varastot riittää varmaan vuoden eteenpäinkin, ja voihan olla, että joku muu ostaa noi lisenssit pois ja jatkaa tuotantoa.

    jokatapauksessa varmaan 2 vuotta saatavilla normipolaroidia, jos ei polaperä kauheesti maksa, ni ei kai se nyt ihan tuhoontuomittu sijotus o.
     
  4. Vs: Pikafilmeistä

    Kuka siitä Polaroidista välittää kun Fujiakin on saatavana.

    T. Kerkko.
     
  5. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Pikafilmeistä

    Polaroid 600 ei varmaan noihin hasseleihin käy, siihen on ne omat pikakameransa. Saako noita Fujin "polaroideja" muuten Suomesta, siis mm. Hasseliin ja Araxiin käyviä? Araxiinhan taitaa käydä Hasselin perät (vai oliko ne vaan Hartbleit) ja jos niillä oma perä on, niin se on varmaan hyvin samanlainen.

    eBaysta yms. varmaan tulee Polaroidejakin riittämään muutaman vuoden, sieltä löytyy nykyäänkin vaikka mitä lopetettuja filmejä (esim. rullafiminä APX100:sta on sieltä moni hamstrannut).
     
  6. Mahe

    Mahe Member

    454
    3
    18
    Vs: Pikafilmeistä

    Liekö kovin toimivaa tavaraa muutaman vuoden päästä, eikös nuo säily aika paljon huonommin kuin tavan filmit?
     
  7. hsm

    hsm Member

    851
    0
    16
    Vs: Pikafilmeistä

    No niin:

    Instant Proofing Polaroid Back.
    The Kiev 6x6cm Instant Proofing Polaroid Back is specifically adapted for use with Hasselblad or Kiev-88 series cameras and 8.3x10.8cm (3.25x4.25in.) instant pack films.

    It can be used with any finders (TTL, etc.) attached to camera body. Ideal for make instantaneous test pictures
    You can use it for:
    HASSELBLAD
    ARAX......................


    Kysymyksessä on siis perä, johon käyvät Polaroidit:
    http://www.polaroid.com/products/product_list.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374302026574&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524441760056&bmUID=1202915935001&bmLocale=en_GB&sc=Packfilm

    otsikon  3.25 x 4.25 Pack alla olevat

    ja Fujin FP-100 B ja C vastaavassa koossa. Fujia saanee mm. Fimekosta.
     
  8. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Pikafilmeistä

    Ehdottomasti kannattaa ostaa ennemmin Fujia kuin Polaroidia, jos vaan saa.
     
  9. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Pikafilmeistä

    Silloin sotien jälkeen, kun tuommoisia vielä käytettiin, oli Fuji paljon parempilaatuista kuin Polaroid. Lieneekö sitten osaasyy siihen, että toinen näistä poistuu markkinoilta.  Samoihin periin ne menivät.
     
  10. Vs: Pikafilmeistä

    Hasselbladin polakasettiin menevää pikukuvafilmiä (paperia?) saa mistä vaan proffistavaraa myyvästä puodista, Fimeko tms. Ja saa varmasti vielä pitkään. Eilen valottelin parikymmentä ruutua Fujia, sekä värillistä että mustavalkoista.

    T. Kerkko.