Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Vivitar 285HV ei lataa, ei välähdä?

Keskustelu osiossa 'Muut kameravarusteet' , aloittajana kpn138, 5 Maaliskuu 2014.

  1. kpn138

    kpn138 Member

    173
    0
    16
    Kaivoin tuossa vanhat salamavehkeet esille. Kaapissa majaili pitkään kaksi Vivitar 285HV:ta. Laitoin paristot toiseen sisään, latasi pari kymmentä sekuntia ja kokeilin testata. Välähti, toimii!

    Seuraavaksi samat paristot ulos ja seuraavaan Vivitariin. Virrat päälle, ei latausääntä vaan heti vilkuttaa kuin olisi valmis, tavallista nopeammin välähtelee valmiusvalo vihreästä punaiseksi, mutta Test-nappulan painaminen ei sano mitään. Ei lataa eikä välähdä?? Laitoin nyt vielä 4 AA-lakkua lataukseen ja kokeilen noilla mutta sellanen kutina ettei sekään auta mitään. Mikähän voisi olla vialla?
     
  2. kpn138

    kpn138 Member

    173
    0
    16
    Vs: Vivitar 285HV ei lataa, ei välähdä?

    Lainaus Fredmirandan foorumilta:

    "Kronick wrote:
    ...The red/green lights are flashing back and forth, and I've tried replacing the batteries. I'm using 4xAA 1.5V batteries, but just can't get the flash to fire.

    The flash tube itself may be faulty. Although robust, they do wear out eventually. On a used 285, it probably wouldn't make financial sense to repair it.

    If you do get it working, don't mount it on your camera unless you run it through a Wein Safe Sync adapter or similar protector."


    Toi on kylläkin 285, eikä 285HV malliin mutta noissa kahdessa nyt tuskin on muuta eroa kuin Voltit joilla tuo toimii. Mutta mitähän toi kohta "flash tube itself may be faulty"? Alanko jo myymään varaosiksi tätä?
     
  3. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Vivitar 285HV ei lataa, ei välähdä?

    Eli välähdysputki on ehkä rikki, ei kannata korjata, jätä varaosiksi jos toinen toimii, noilla toimimattomilla ei itse asiassa ole mitään markkina-arvoa.
     
  4. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Vivitar 285HV ei lataa, ei välähdä?

    Pitkään käyttämättömänä -> kondensaattori kuivuu...
     
  5. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Vivitar 285HV ei lataa, ei välähdä?

    Tuo on yleisin syy vanhan salaman "kuolemiseen", minä vain käänsin enkun suomeksi kun sitä kysyttiin.