Teen harjoitustyötä aiheena laadunvalvonta/ohjas/toleranssit. Tämä ei ole siis mikään mahvata lopputyö, vain aivan tavallinen kurssin harjoitustyö. Laadunvalvonnallisesti tai mittakappaleena tarkempaa vekotinta,kuin linssiä omien mielenkiintonikohteiden joukosta löytänyt, joten siihen käsiksi. Googlella paukutan hakua, mutta sitä ratkaisevaa linkkiä ei löydy ja kas käännyn tänne. Onko siis jollakulla linkkejä, tai vinkkejä kirjallisuuteen, jossa käsiteltäisiin objektiivivalmistajien käyttämiä laatujärjestelmiä ja toleransseja? Monet puhuvat myös jopa objektiivien muovien laadusta ja tuntumasta linssiarvosteluja antaessaan, tätäkin voin sivuuta tekstissä, mutta ei ehkä ole se mitä haetaan . Tähän saa ja olisin kiitollinenkin jos tähän jatkettaisiin keskustelua siitä, miten koette objektiivien ja kamroiden laadun. Mitä pidätte tärkeänä, mihin kiinnitätte huomiota. En toivo tästä mitään canon- nikon sotaa, vaan yleistä miettimistä siitä, mitä haluatte lukemattomille euroille vastineeksi?
Vs: Laadunvalvontaa jne Rajaa vielä lisää ja ota vain Zeiss tarkastelukohteeksi. Zeisstaitaa olla top qual joka asiakassegmentillä.
Vs: Laadunvalvontaa jne Yleistä liirumlaarumia on toki kiva kirjoitella, mutta ideana tuo ei ole huono. Nyt uupuu vaan lähdemateriaali aina pahasti. Tässä pieksen googlea. En tiedä kuinka kovia yrityssalaisuusksia noi on. Ei pitäisi olla häävejä, koska nykyisin käytettävät laatuohjelmatkin ovat niin yksilöityjä,ettei kilpailija hyödy siitä tiedosta.
Vs: Laadunvalvontaa jne Jos ei vielä löytynyt, niin tuolla on yleistä Zeissien valmistuksesta. Siis tuo production tour. ZEISS Camera Lenses | Writing stories with light and shadow
Vs: Laadunvalvontaa jne Missä opiskelet? Kannattaa ehkä vaivata oppilaitoksen kirjaston informaatikkoa tai katsoa mitä koulun Nelliportaalista löytyy. Nelliportaali on suljettu Tämmöisen äkkiseltään löysin, en katsonut mitä viitteitä siellä olisi ollut lopussa: Aineisto: Materials Business File (CSA) Nimeke: Measure for Measure Tekijä: Smythe, Robert Viite: OE Magazine. Vol. 4, no. 11, pp. 34-36. Nov.-Dec. 2004 Vuosi: 2004 Tiivistelmä: Phase-measuring interferometry (PMI) is the metrology tool of choice for the optical industry, measuring key parameters such as surface figure, transmitted wavefront, homogeneity, and radius of curvature for process control and quality assurance. Previously confined to the quality-control laboratory, PMI has become necessary technology for monitoring surface figure and transmitted wavefront on the production floor. Manufacturing tolerances for optical components as diverse as cell phone lenses and large telescope mirrors require interferometric-level metrology in environments in which low-noise testing facilities are impractical. New instantaneous PMI (IPMI) techniques can operate in these production environments with success, but care must be taken regarding systematic errors to assure good metrology. Aihe: Metrology Environments Curvature Tools Telephones Telescopes Tests Homogeneity Interferometry Monitoring Mathematical analysis Industries Process control Tolerances Lenses Assurance Systematic errors Muut aiheet: B5 Product and Process Developments (MB) 30 Photonics (General) (EA) ISSN: 1533-5496
Vs: Laadunvalvontaa jne Kiitos näistä jo! Opiskelen venetekniikkaa lasikuituja ja muoveja siis... tämä on vain aihe, joka nyt liippaa harrastusta ja sopii kuin nyrkki päähän.