Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Hiukan mielipiteitä..?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Suolakala, 16 Elokuu 2013.

  1. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Hetken aikaa tässä kytenyt sellainen ajatus että myyn hiukan vanhaa tavaraa pois ja sijoittaisin rahat filmi mittaetsimeen. Vaihtoehdoiksi olin ajatellut leica m7 tai zeiss ikon zi:tä. Haluaisin kuulla hiukan mielipiteitä tai kokemuksia näistä kahdesta, tai jos muita vaihtoehtoja saa tietysti kans ehdottaa. Aukon esivalinta kiehtoo näissä kahdessa (vaikka se leicassa kuuleman mukaan onkin ylimääräistä joka ei niihin kuulu :) ). Yksi asia mikä näissä mietityttää on huolto, leican huoltajia ilmeisesti suomesta löytyy mutta kuinkas tuo zeiss ja yleensäkkin varaosat näihin.
     
  2. Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Zeiss on oikeasti Cosina, ihan kuten Voigtländerin Bessatkin. Onko asialla merkitystä? En tiedä.
     
  3. Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Jos/kun voit kerran valita, valitse Leica MP.
     
  4. TKa

    TKa Well-Known Member

    2 978
    238
    63
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    m7 toiminut omiin harrastelijatarpeisiin mukavasti
     
  5. Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    M6 on kamera joita olen omistanut ja myynyt ja aina hankkinut takaisin, on se vain hyvä kamera.
     
  6. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Ei oikeiastaan väliä vaikka kameralla ei olisi merkkiä ollenkaan vaan lähinnä sen kestävyys ja käytettävyys, Voigtländer on tietysti yksi vaihtoehto mutta jotenkin saanut bessasta "huonomman" kuvan nettiä lukemalla kuin näistä kahdesta muusta ja mainittakoon vielä että ei muotoilu ole niissä ooikein mun juttu. Zeiss:ssä ilmeisesti on kirkkaampi/suurempi etsin jota osaa arvostaa noihin evf:iin tuijoottelun jälkeen mutta jotenkin toi m-sarjan maine vetää puoleensa. Mutta jos näistä joku osaa kertoa käyttäjä kohtaisia kokemuksia ja varsinkin vertailua toisiinsa niin se olisi hienoa.
     
  7. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    M6 on varmasti hieno kamera mutta tuo aukon esivalinta vetää puoleensa, sitä tulee käytettyä niin paljon nykyisellä digilläkin.
     
  8. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Kieltämättä kävi mielessä mutta kameran lisäksi tulen ostamaan vielä 35 tai 50 millisen objektiivin ja se paketti rupeaa olemaan jo aika paljon yli budjetin.
     
  9. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Itselläni oli aikoinaan valinta uuden ZI:n ja vähän käytetyn M7:n välillä. Valitsin ZI:n koska itselleni siinä oli parempi laukaisutuntuma ja etsin on kiistatta parempi. Myös konventionaalinen aukeava takakansi on niihin tottuneille hieman helpompi joskin Leican pohjalataukseen tottuu nopeasti. Jälkiahneesti ajateltuna M7 olisi pitänyt paremmin arvonsa kun taas ZI:llä arvo on laskenut.

    Tosin jos MP olisi ollut yhtälössä mukana olisi se varmaan tullut hankittua. Hieno kamera! Silloin vaan ei budjetti riittänyt.
     
  10. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Mulla on ollut Bessa R4M (ja on edelleen ZI ja Bessa T) ja suoraan sanottuna olin yllättynyt kuinka kirkas etsin siinä on. Kirkkauden osalta ei juuri ZI:lle häviä. Mutta mittakanta Bessoissa (pl. Bessa T) on lyhyempi jotenka tarkennuksen tarkkuudessa ne häviää ZI:lle. Rakenne on myös hieman ZI:tä "kevyemmän" ja halvemman oloinen mutten missään nimessä sitä hepposeksi/huonoksi sanoisi. Muotokieli on taas sitten ihan puhtaasti makuasia.
     
  11. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Paljokohan näistä joutuu suomesta ostettuna köyhtymään? Hiukan heikosti löytyy vertailu kohteita. Ei tarvitse olla missään keräily kunnossa mutta kunhan kaikki toimii kunnolla.
     
  12. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Vähän käyttötarkoituksen mukaan, ite käytän bessaa siksi että se on halvin (voin ostaa uuden jos hävitän/hajotan), kevein (ehkä tärkein, nää ekat muoviset siis), pienin, 1/125 salamasynkkaus... tää vika varsinkin aika pirun kiva jos vertaa leican 1/50 flässisynkkaukseen.

    Tosiasia on, että sun tuskin tarvii myydä yhtään mitään jos esim. perus Bessa R kelpaa.

    Konica Hexar RF on kyl kans yks joka kannattaa lisätä listaa, ja ehkä Leica CL & Minolta CLE myös?
     
  13. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Oman käsitykseni mukaan käytetyt ZI:t ovat pyörineet ehkä siinä 600-750 euron kieppeillä. Aika harvoinhan noita kaupitellaan. Bessat vähän mallin mukaan mutta R2-R3-R4 malleista veikkaisin noin 300-400 euroa. R2 ehkä tuolta halvemmasta päästä. Uusien Bessojen hinnathan ovat nousseet melko reippaasti.
     
  14. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Ja jos oikein olen ymmäränyt m6:tta saa hiukan alle 1k€ ja m7:a pikkuisen yli?
     
  15. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Pari kolme vuotta sitten M6:tta kalliimpi M6TTL oli usein 1000-1200 ja M7 1500-2000.  Ehkä M7 on "kivasti" taas tipahtanut.
     
  16. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Vielä sellaista kysyä että millä tavalla noissa kameroissa (m6, m7 ja zeiss) tuo valotusmittari toimii? Tai ehkä parempi kysyä kuinka se ilmoittaa oikean valotuksen, ledeillä, viisarilla, numeroilla? Yritin googlettamalla selvittää mutta kun ei oikein meinannut selvitä. M6 on ruvennut kans kiinnostamaan mutta hiukan epäilyttää kuinka päärjään ilman aukonesivalintaa, paljonko tilanteita tulee missattua kameraa säätäessä.
     
  17. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Tilanteen voi missata lukemattomilla tavoilla, mutta käsisäätöisen valotuksen takia ei "kannata" sentään vaan painaa vaan sitä laukaisinta. Periaate on että sulla on aina valotusarvot kohdallaan vallitsevaan valaistukseen kun liikut eikä mittaria tuijoteta kuvatessa.  Verraten automaattivalotukseen valotusten tasaisuus on vähintään samaa luokkaa ellei parempaa.  Nopeuseroa ei synny.

    Christer Strömholmin oppilailleen käyttämä metodi kuvaa hyvin tätä käytännöllistä periaatetta käsisäätöisen kameran hallinnassa. Pitää koko ajan olla valotusarvot kohdillaan.  Kerrotaan jopa että hän saattoi herättää oppilaan vain kysyäkseen kamerassa olevat aukon ja ajan. ;)

    M6:ssa valotusmittarin näyttö on kaksivaloinen. Kun kaksi kolmiota (nuolta) ovat yhtä kirkkaat, se on siinä. M6TTL on hieman kehittyneempi (kuten Nikon FM ja FM2) ja valoja on kolme.  Keskimmäisen palaessa on kohdillaan.

    M6:ssa on suljinverhon keskellä valkoinen täplä ja valotusmittarin kenno on suunnattu verhoon. Täten mittausalue on käsisäätöiseen hyvin sopiva eli keskittyy alueeseen kuva-alan keskellä.  Yleensä automaattivalotusrungoissa on mittausalue enemmän kokoalan alue keskelle jonkinverran painottuen.  En tiedä miten asia on M7:ssa.



    edit Strönholm - > Strömholm
     
  18. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Valitettavasti automaattirungoissa on usein valotusmittarin näyttö käytännössä kehnompi käsisäätöisenä käytettynä kuin käsisäätöisessä rungossa.  Vähintäänkin jos on päässyt oikeaan käsisäätöiseen tottumaan. 

    Mutta tottumis- ja fiiliskysymyksiä ihan kaikki, varsinkin automaatti- vai käsisäätöinen valotus.  Huomaa että kumpaakin joudut säätämään itse.
     
  19. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    Perusmallin M6  näyttää sBayssa menneen tavallisesti 750-850 euron hintoihin.  Tonnilla saa jo titaanipinnoitteen.
     
  20. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Hiukan mielipiteitä..?

    ZI:ssä valotusmittari näyttää etsimen vasemmassa reunassa mitatun valotusajan painettaessa laukaisin puoliväliin. Jos kamera on manuaalitilassa niin sitten näkyy mitattu aika sekä sen hetkinen valittu aika. Siinä mielessä tuo on huono kamera manuaalivalotukseen (dialle etenkin) että ajat näkyvät vain aukon välein. Aukon esivalinnalla valotuksen voi lukita painamalla yläkapan takaosan keskellä olevaa nappulaa.