Tulen juuri Fotoimpex-liikkeestä Berliinissä ja sain ikäväkseni kuulla, että Tetenalin Emofin-kaksivaihekehitteen valmistus on lopetettu. Heillä sitä ei enää ole, eikä Macodirect kuulema myöskään myy sitä. Mutta esim. verkkokauppa Silverbird24:stä löytyy sitä vielä mikäli joku tarvitsee. Suomesta Emofin-kehitettä ei ole saanut enää pitkään aikaan.
Vs: Tetenal Emofin valmistus lopetettu Harmillinen juttu, aika erityinen kehite.. käytin ite tota todella pitkään, ja olin miettinyt siihen palaamista. Helpoin ja varmin kehite mitä koskaan on tullut käytettyä, ja tuntui lähes ikuiselta.
Vs: Tetenal Emofin valmistus lopetettu Ohoh. Mulla on vielä pari pussukkaa emofinia. Onneksi on jauheena, niin säilynee vielä. Expiration-päivää noihin ei olekaan lyöty.
Vs: Tetenal Emofin valmistus lopetettu Sain erään koulun pimiön jäämistön itselleni, siellä oli tuota Emofin kehitettä jauheena. Pakkauksen mukaan tuosta jauheesta sais 2,5 litraa liuosta. Kysymys, miten teen liuokset, siellä pakkauksessa oli kolme pussia jauhetta. Osaako joku oheistaa minua?
Vs: Tetenal Emofin valmistus lopetettu Emofin on ns. kaksivaihekehite. – Kehite ykkönen tehdään pusseista 1A ja 1B (sekoitetaan tässä järjestyksessä) – Kehite kakkonen tehdään pussista 2 – Molemmissa tapauksissa jauheet kaadetaan 30–40°C asteiseen 2000 ml veteen ja sekoitetaan kunnes kaikki kiteet ovat liuenneet – Lisätään 500 ml vettä: näin saadaan kaksi 2500 ml:n kehitettä – Annetaan seistä 24 h ennen käyttöönottoa Kehitysohjeet eri filmeille löytynevät pakkauksen ohjelehtisestä.