Vs: Victoriaaninen Linjat näyttää olevan kohdillaan. Myös kuvan aika tuntuu poikkeavan oikeen oloisesti nykypäivästä. Koko-vaaleeseinäinen talo taustalla vasemmalla ylhäällä, ilman ikkunoita, aika terävä räystäslinja? Hameenhelma kurtussa, jep, vois olla 1800 luvulla napattu.
Vs: Victoriaaninen Mä sitten taas en tykkää tästä yhtään. Hirmusti mahdollisuuksia, joita ei ole hyödynnetty käytännössä lainkaan. Laajakulmaefekti huomioiden pakenevien linjojen ja hameen reunojen muodoista olisi saanut ainakin ajatuksissani irti paljon tehokkaamman kuvan. Vedostus näyttää tukkoiselta eilen kalibroidulla näytöllä. Kohde on kutakuinkin musta läntti. Ideasta ja vaivannäöstä pointsit kyllä
Vs: Victoriaaninen Hyvä juttu, mutta kukaan ei osaa lukea ajatuksiasi. Siksi niitä kannattaisi kuvailla. Monien mielestä tätä luultavasti on juuri hyödynnetty sopivan harmonisesti ja jännitteisesti. Tukkoisuus on 2000-luvulla usein hyödynnetty historiallisuuden ja unohdetun menneisyyden tai muistojen viittaus, eli ei "fotograafinen puute", vaan ilmaisullinen valinta. Mainio kuva.
Vs: Victoriaaninen Makunsa kullakin, sanoi kissa kun ahteriaan nuoli. Minä olisin korostanut olemassa olevia elementtejä sijoittamalla mallin paljon lähemmäs. Hameen ja pakenevien linjojen symmetrian tuntu on jäänyt täisin hyödyntämättä. Lisäksi pään kierto ja sateenvarjo symmetriaa rikkovina elementteinä olisivat korostuneet. Kuvan kliseistä perusasetelmaa se ei tietenkään muuta. En allekirjoita käsitystäsi tukoisen vedostuksen historiallisuuden ja unohdetun menneisyyden tai muistojen viittauksena. Minulla se assosioituu huonoon vedostukseen.
Vs: Victoriaaninen Ensin kyllä hätkähdin, että Viktoriahan se siinä itse, pitkästä aikaa... Onhan se vähän läiskämäinen, Viktoriaanisten teemojen kulta-aikaan kuvaa varmaan olisi pidetty amatöörikuvaajan ottamana.
Vs: Victoriaaninen Ajatus ja idea toimivat. Minusta tuo vedostustyyli sopii varsin hyvin kuvan tunnelmaan. Toki hameessa voisi olla aavistuksen enemmän sävyjä. Sommittelu ei kuvassa kuitenkaan toimi. Kuva on liian symmetrinen olematta kuitenkaan täysin symmetrinen. Kohde olisi voinut olla sen verran lähempänä, että ei sotkeutuisi taustaan. Vaalea käytävä sijoitettuna naisen taakse olisi irrottanut kohteen ja kuvan jännite paranisi. Ei kuitenkaan liian lähelle, jotta ajatus katseen kulkemisesta polkua pitkin naiseen ei katoaisi.
Vs: Victoriaaninen Kiitoksia vastauksista, täytyy kaivella, josko löytyisi versio jossa malli olisi lähempänä, jos ei niin sitten otetaan kesällä uudelleen, ja mieluummin sitten otan isommalla negalla, tämä on skannattu kinonegasta.
Vs: Victoriaaninen Ilmoitanpa eriävän mielipiteeni. Mielestäni ensimmäinen kuva on melkoisesti tuota "tiiviimpää" parempi.
Vs: Victoriaaninen Olen yli 100 prosenttisesti samaa mieltä. Uusi rajaus tuhoaa kuvan kertovuuden tai oikeammin se ei kykene samalla tavalla stimuloimaan mielikuvitusta eikä siinä ole lumouksen aavistusta.