Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Vanhus, jolla ei ole kiire

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana JPu, 3 Helmikuu 2006.

  1. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    [​IMG]
    oliivipuu
     
  2. Asettelu ei nyt oikein ruleta....
     
  3. Joo. Miekii haluisin siirtää tota oikeelle, mutta samapa tuo. Saman tekisin pressallekin.
     
  4. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Asettelu ei nyt oikein ruleta....

    Odotin tätä! Teko asettelun suhteen ei kuitenkaan ole vahinko, vaan halu kuvata tuo noin. En itse kyllä nää yhtään perusteltua syytä miksi kameraa olisi pitänyt viedä jommalle kummalle puolelle... Ei kai kultainen leikkaus ole ainoa tapa tällaisiin kohteisiin?

    Kiitokset joka tapauksessa kommentoinista, aihe ei kummoinen ole, mutta sommittelu noin voisi puhuttaa enemmän, eli perusteluja ja näkemyksiä kuulisin mielelläni.. En kuitenkaan oppikirjaselostusta :)
     
  5. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Onko parempi?
     
  6. Ei, todellakaan ei ole, muttei keskeispainotteisuuskaan toimi tässä kuvassa.
    Kuvasta puuttuu jännitys, mikä pitäisi sen elossa tällaisella keskeispainotteisella asettelulla.

    Sääntöjä on kiva rikkoa, mutta esimerkiksi maisemakuvat antaa siihen hyvin harvoin luontevan paikan/mahdollisuuden.

    -IMHO-
    Muutoinkin kuvassa on aika yksitoikkoisesti kuvattu puu, ehkä hivenen liiankin kaukaa ja siitä puuttuu imu, millä tuohon kohteeseen imetään. Viljapelto ei toimi tässä tapauksessa imurina ja kohde ei herätä wau-tunnetta omintakeisuudellaan tai asettelullaan. Lisäksi tuo alaosan tummat jotenkin tekee tästä tasapainottomamman ja hivenen levottoman, vaikka ilmeisesti tarkoitus oli päinvastainen.
     
  7. Tässä olisi hyvä olla lisäksi viljaympyrä, se lisäisi mielenkiintoa ;D
     
  8. Ei se kultainen leikkaus mikään ihan turhake ole - alempi on selkeästi parempi.
    Totta on, että välillä kyllä näkee hienoja kuvia joissa on tietentahtoen rikottu sommittelusääntöjä, mutta usein näkee myös kuvia joissa on ainoana kantavana teemana ajatus ko. sääntöjen rikkomisesta ilman tälläisessa kuvassa ehdottomana edellytyksenä olevaa kohteen kiinnostavuutta ja sisältöä.
     
  9. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Ei. Alkuperäisessä kuvassa on tilaa ja ennenkaikkea sitä on kiireettömyyteen liittyvässä vaakasuunnassa - ei olla tulossa eikä menossa ja mikään muukaan ei ole tulossa eikä menossa.

    Nyt uusi rajaus tekee ahtautta alamäkeen - syntyy painetta, stressiä... Maastosta syntyy kiila, joka painaa vanhuksen kuvan ylänurkkaan.

    Jos rajata pitää, rajaisin originaalikuvaa vasemmalta ja alhaalta, jolloin eteenpäin jää reilusti tilaa ja kiireettömän vanhuksen tulevaisuus on vieläkin rauhallisempaa, vapaampaa ja kiireettömämpää.
     
  10. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Kiitokset Matti! palautit uskon, että juonen joku havaitsee. Itse pidän tästä ja sen stabiilista olemuksesta, kaiken ei tarvitsekaan "säväyttää", mutta voi silti olla onnistunut.

    Kiitokset muillekin, jokainen kommentti on arvokas :)
     
  11. emerik

    emerik Well-Known Member

    5 870
    51
    48
    Hiukan lattean oloinen, väri toisi elämää. Mustavalkoinen tuo synkkyyttä. Sommittelu keskellä toimisi, mutta ehkä enemmän neliön kaltaisena? Ylös voisi laittaa tilaa enemmän, kasvun suuntaa. Alhaalta löytyy voimaa, kasvunvoimaa. Ihan hyvä kuva, puu tekee paljon. Teknisesti kyllä jotenkin vajavainen? Pikainen visio loppuun vielä..
     
  12. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Teknisesti vajavainen tottakai, rakeinen... on Tmax 100 ASA:lla otettu, eli väriä oli vain itse kohteesssa, enkä polarisaatiolla tehnyt taivaaseen "ekstrasävyä" :)

    Hyviä ideoita tuosta keskisommittelusta, kuin myös tummennuksesta, lisää dramatiikkaa.. Eli erilainen selvästi.
     
  13. Suurinpiirtein samaa mieltä. Emerikin sävyissä on myös ajatusta, jonka liittäisin kuvan otsikkoon.
     
  14. kiva ois nähdä väreissä!