Juu. Kiitos, näin itsekin ajattelin. Pyhän Marian kirkko ei mulle niin tuttu ollutkaan. Kuuden-seitsemän pintaan illalla noille paikoille eksyin.
Marian kirkolla ei ole lykästänyt samalla tavalla valon kanssa. Avaa vähä kirkon seinää pensselillä, niin todennäköisesti paranee lievän alivaloisuuden osalta.
Tuo toinen kuva oltsusta on varsin mainio! Hienosti pelkistetty sommitelma ja värimaailmakin melkein oppikirjakamaa. Paperille ja seinälle, sano.
Joo. Näin on. Tosin sisään ei päässyt nyt. Alunperin ollut maalattia. Jossain vaiheessa muutettiin puulattiaksi, mutta lattiasieni tuhosi sen, jonka jälkeen palautettiin maalattiaksi (Sastamalan kirkko – Wikipedia). Kirkko perustettu ilmeisen pehmeälle/kostealle maalle. Ja jos ajattelee, että se on 1400-luvulta, niin kyllä se hyvin lähellä vedenpintaa on ollut. Vaikkakaan järvivesien pinnoissa ei suhteessa maahan kai niin paljoa eroa olekaan kuin merenpinnassa suhteessa maahan..(?)
Kaivelin arkistoni. Hassua kun "pari vuotta" sitten otetut kuvat onkin 10 vuotta vanhoja... Melko askeettinen sisältä niiden perusteella.