Vs: PupuTheSpeed Kuva on pikkuriikkinen ja tiedoston koosta päätellen kauheasti pakattu. Näinollen kuvalle tekisi suurta vääryyttä sanoa siitä sanaakaan. Foorumilla on suurin sallittu kuvan leveys 740 pikseliä ja kuvien tiedostokoko saa olla 200 kilotavua. Näinhin lukuihin kannattaa pyrkiä.
Vs: PupuTheSpeed Koitettu suurentaa... En mitenkään ole muokkaamisen ystävä tai osaaja, enkä haluakkaan olla. Pääasia on että saan sopimaan suunnilleen annettuun max kokoon.
Vs: PupuTheSpeed Muokkaamisen kanssa asialla ei ole paljonkaan tekemistä... Mutta keksitäänpä muokkaamista - mutta tällä kertaa viimeistelemistä... Tällainen kuva toimii pienillä vivahteilla ja silloin niitä kannattaa viimeistellä. Kuva on vauhdikas, mutta hieman laimea ja eläin ei nouse kunnolla esille. Yksi syy siihen on lievä magentaisuus - eli pupusta puuttuu vihreää ja samalla sitä puuttuu metsästäkin. Jos valkotasapainoa siirtää siten, että pupu on "terveen harmaa", metsä saa myös pykälän energistä väriä ja näiden keskinäinen koettu kontrasti kasvaa. Kuvaa voisi myös hieman terävöittää, jolloin pieniä detaljeja (kuten elintärkeät korvat) nousee esiin ja kuva kokonaisvaltaisesti "skarppiutuu".