Ohessa juttua jälleen klassikosta: http://www.kansas.com/news/local/story/614962.html http://www.kansas.com/static/slides/1130kodachrome/ T. Kerkko.
Vs: kodachrome Onneksi tuli kuvattua Kodachromea (sekä 25 että 64) kun lapset olivat pieniä. Siihen aikaan vietettiin usein kesälomat eteläranskassa: turkoosinsininen Välimeri, hiekkaranta, lapset ja keltainen kumivene. Loistavat, lämpimät värit dioissa!
Vs: kodachrome Et vaan lähetät sen Sveitsiin. Sveitsi lähettää sen Jenkkeihin, ja Jenkki lähettää sen sulle kehitettynä ja pieniksi palasiksi pilkottuina, palaset pahvisiin kehyksiin laitettuna. Aikaa reissulla kuluu 1,5 viikkoa. Siis tää silloin kun on Kodakin kehityspussi mitä käyttää. Filmit ilman pussia pitää lähettää Jenkkeihin suoraan. Pussittomat Kodachromet ei Lausannen postilokeron tyhjentäjiä kiinnosta.
Vs: kodachrome Kyllä ne voi Dwaynesille lähettää, pitää vaan maksu hoitaa heille. Ei kannata haaskata hienoa väridiafilmiä mustavalkonegaksi .
Vs: kodachrome Miten tää jenkkeihin lähettäminen nyt käytännössä tapahtuu (maksu miten, osoite, ym ym ym)? Olisi kolme rullaa tuota 64 ja en muista yhtään missä pussit on vai onko ne vahingossa menny roskiin.
Vs: kodachrome Ei ole kokemusta asiasta, mutta: A trusted name in photo processing for over 50 years - Dwayne's Photo Tuolta löytynee tiedot. Muistaakseni kameralaukkulaisiakin oli tuonne filmejään ilman pussia lähetellyt..
Vs: kodachrome Ja jos ei elokuvafilmien kehityttäminen kiinnosta vaan still-filmien, niin tämän linkin vois tsekkailla Ektachrome slide film developing - Kodak certified service - Dwayne's Photo Service Löytyy tilauslomake sivun alareunasta.
Vs: kodachrome Onneksi Dwaynes on nopea Viikossa kulkee keltaisessa pussissa kodachrome sveitsin osoitteella sinne ja takaisin. Nopeampaa toimintaa kuin monella kotimaisella labbiksella ja tässä sentään tehdään koukkaus sveitsistä (ellei uudelleenohjausta tehdä jo suomen rajalla?), kuitenkin toisella mantereella filkat käyvät. Kodachromea kuvaamaan kaikki! Niin kauan kuin tuo on vielä mahdollista. Anttiloissa tosin kodachromeissa on päiväykset ikivanhoja ja hinnat hirveitä, mutta muualtakin saa... Keni: Joo, hyvä että KR25 jne. tuli käytettyä silloin kun niitä oli. Vieläkin kaipaan ko. filmiä vaikka myönnän, että velvia 50 tulon myötä hyppäsin monessa asiassa velviaan. KR200 oli kyllä pettymysten pettymys. Punaista filmiä ja raekin kohtuuttoman suurta. Onneksi se hävisikin nopeasti markkinoilta
Vs: kodachrome No Anttiloissa olen tosiaan ko. filkkaa nähnyt, täytyypä kaivella mistä sitä muualta saisi.
Vs: kodachrome Jep, ehkä täytyy verestää vanhoja hyvia kodachrome-muistoja hankkimalla muutama rulla kevättä varten. Tällä säällä hyvistä ja kirkkaista väreistä ei ole paljon iloa. Ennen vanhaan muuten Kodachromen kehitys kesti kokonaiset kolme viikkoa. Parempaan suuntaan siis ollaan menty, vaikka filkat lähtetetäänkin Jenkkeihin saakka. ;-)
Vs: kodachrome Mielestäni aika asiallinen hinta, jos vertaa vaikkapa mitä Fuji Velvia tai muu hieman hintavampi diafilmi maksaa kehityksineen. Kodachrome on kuitenkin omassa sarjassaan (en väitä että paras, mutta erilainen).
Vs: kodachrome Euroopassa myydyt kai yleensä, ellei aina, sisältää. Mutta kyllä kiinnostais nää nettikaupat ihan kuriositeettina. Eihän sitä tiä jos joskus taas tarvis lisää. Nyt on muutama rulla jääkaapissa, eivät oo hetkeen huvenneet. Postit tietty tulee päälle. Jenkeissä ne taas myy ilman pussia ja siks on halpaa, mutta taitaa tulla kalliimmaks postien ja Dwaynesin hintojen jälkeen kuin pussin kanssa ostaa. Saksassa ainakin on kalliimpaa tai samanhintaista kun Anttilassa. Foto-Hertell myi vielä joku aika sitten 14e tasan, kun taas ainakin Tampereen Anttilassa on ollut hintana 14,95 €.
Vs: kodachrome ehdottomasti lempi filmi, saatu kaverin kanssa kauppiaan kautta 140euroon 10kpl..jäi sentään kevääseen vielä 5rullaa pakkaseen