Hankin ulkoisesti oikein hienokuntoisen Olympus RD -mittaetsinkameran. Kamera on kehittänyt itselleen tyypillisen "sticky shutter" -ongelman ja pohdiskelen tässä kannattaisiko se huoltaa. Sähköt näyttäisivät toimivan, eikä etsinkään ole lohduttoman paskainen. Onko kenelläkään kokemusta kyseisestä kamerasta? Melkoisesti sitä näytetään maailmalla suitsutettavan. Ongelma lienee tällainen: Favorite Classics / Olympus 35RD: Shutter and Aperture blade cleaning
Vs: Olympus RD Mitä tarkoittaa kannattaminen? Jos tarkoituksena on saada kuvauskelpoinen ja luotettava RD niin kannattaa. Jos tarkoiyuksena on saada myyntivoittoa niin ei kannata. Kone on kaikin puolin kelvollinen pikkukamera, joka ei häpeä kuvan teknisen laadun osalta missään seurassa, kun se on huollettu oikein.
Vs: Olympus RD Kannattaa huoltaa ja käyttää. Oma RD on käyty läpi ja päällystin sen repsottavat nahat uusiksi. Filmi on sisällä.
Vs: Olympus RD On kokemusta ko. kamerasta lähivuosilta. RD on omassa lajissaan (fixed lens RF) huippupeli. Etenkin optiikka on erinomainen. Esim. Mustonen & Laine tuntevat ko. kameran ja sen tekniikan hyvin.
Vs: Olympus RD Kiitos mielipiteistä ja vinkeistä! Olen saanut tarjoukset Tampereen kamera-serviceltä ja M&L:ta. Mustosen hinta-arvio oli satasen nurkilla, se on mielestäni varsin kohtuullista. Tarkoitus ei ole tehdä voittoa, mutta ihan hirvittäviä summia huollosta en halua maksaa. Hyvä kuulla että M&L:llä on kokemusta juuri tuosta kamerasta, tänks! Nämä pienet mittaetsinkompaktit ovat valloittavia ja siksi haluaisin tuotakin kokeilla. Kehitin pari päivää sitten Yashica GX:llä kuvatun -rullan ja mielestäni siinä jäljessä on todella paljon fiilistä. Pieni koko ja helppokäyttäisyys tekevät sen, että kameraa pitää mukanaan ja tulee ylipäätään kuvattua. Minulla on aika paljon arvokkaampiakin kameroita, GX:n, GSN:n tai vaikka Tripin kuvia katsellessa ihmettelen monesti että miksi.
Vs: Olympus RD Kannatta korjauttaa. Vein itse viime viikolla Olympus 35 SP:n M&L:lle huollettavaksi. Säätävät mittaetsimen jne, sitten on taas iloa moneksi vuodeksi.
Vs: Olympus RD Jaa-a. Nyt kun tuota kameraa pyörittelee tarkemmin käsissään niin kyllä siinä pieniä puutteita on: - Etulinssissä selvä naarmu. - Linssin lukitsevaa rengasta on muljattu, eli sitä on ainakin yritetty avata. - linssin etulevy (tuo missä linssin tiedot ovat) on hieman huonosti paikallaan. Jos remontti maksaa esimerkiksi 150 euroa (tiivisteet, sticky shutter, rf:n putsaus) se voi olla järkevämpää tehdä paremmalle yksilölle. Kun nyt vaan osais päättää. Yksi vaihtoehto on se, että koska tämän kanssa ei ole ollut kiire, en aloita kiirehtimistä nytkään. Kiikutan tuon M&L:lle kunnolla arvioitavaksi.
Vs: Olympus RD Laitetaas pari kuvaa. Heikossa lähikuvassa näkyy sekä lukkorenkaan muljaukset, että kello kahdessatoista pystysuuntainen naarmu. Toisaalta jos huollon hinta on kohdallaan, ei tuossa korkealta tipu. https://dl.dropboxusercontent.com/u/65147324/rd1.jpg https://dl.dropboxusercontent.com/u/65147324/rd2.jpg
Vs: Olympus RD En tarkoita CDS-kennon ikkunaa. Se hahlo säätyy ok (joskin vähän laiskasti) ISO-valintaa säätäessä. Itse asiassa molemmissa kuvissa näkyy ihan etulinssissä oleva naarmu. Ei nuo kumpikaan showstoppereita ole, mutta ei tuosta huoltamalla minttiä tule, ei tosin tarvitsekaan. Vähän selvennystä: (lukkorenkaan muljaus keltaisella, naarmu punaisella) https://dl.dropboxusercontent.com/u/65147324/rd3.jpg
Vs: Olympus RD Kyllä, tuohon optisesti lähes Leican tasoisiin kuuluu ehdottomasti myös Yashica Electro 35 CC ja Konican S3. Noitahan on useita joissa on "vikana" puutteelliset käsisäädöt tai aukkoautomatiikka, suurivalovoimaisen objektiivin edut saa paremmin esille käsisäädöillä tai mieluummin aika-automaatilla.