Tämä kuva antanee mittasuhteita hämyrien koosta. Tämä kaveri kuuluu hämähäkkien joogalentolaivueeseen Tiedä mitä puuhailevat, naivatko vai syövätkö toisiaan. Noh, pääasia että kuvia tulee. Sitten meni seititkin jo sotkuun Vielä pari rehukuvaa
Paallikon hamyrimakrot, varma kevään merkki! Hienoja sukelluksia makromaailman ihmeellisyyksiin, harvalla on tähän mahdollisuudet ja vielä harvempi saa jotain aikaiseksi.
Hyvä makrosetti. Varsin hämykuvat, ottaen huomioon kuvattavan koon ja taipumuksen liikkua ajoittain aika vauhdikkaasti.
Pidän varsinkin kolmannesta ja neljännestä, postikorttiainesta sanoisin . Muutenkin hyvä sarja kokonaisuudessaan.
Kevät on siitä hyvää aikaa, että ovat vielä hieman kohmeessa, niin liikekin on rauhallisempaa. Nämä olivat kyllä tosi pieniä otuksia, parissa ekassa kuvassa olevat oli ihan muutamia millejä pitkiä. Paljaalla silmällä niitä aluksi huomannutkaan, mutta kun yksi tunki väkisin etsimeen kun kuvasin jäkäliä . Mustapersuksiset olivatkin sitten hieman isompia, mutta on niitäkin kuvia cropattu reilulla kädellä.
Näin sähäköitä ja ulkoasultaan raikkaita kuvia harvoin näkee noista toisista maailmoista. Kuvaajan läsnäolo siellä ei näy kuvissa lähes ollenkaan. Siis sillätavalla autenttisia.
Hieno setti minulle rakkaasta aihepiiristä. Harmillisesti täällä on vielä turhan paksut kinokset tuon satumaailman peittona.
piirtääpä paallikon lasi nätisti vähän kontrasteja ja kirkkauksia säätelee, niin löytyy ne rihmatkin, millä se hämis lentelee
Itseasiassa ei toi kyllä kovin nätisti piirrä... Tai 50/1.4 itsessään tekee nannaa jälkeä, mutta kun siinä on tuo loittosatsi välissä, niin varsinkin reunapiirto heikkenee roimasti. Nämä kuvat nyt ovat croppeja, joten hirvittävimmät reunojen piirtovirheet ovat poissa .
Millainen satsi sulla on muuten tässä peräkkäin? 50/1.4 + 63 mm loittoa + 1,6 croppi kamerasta ? Vai jotain muuta? Näyttävät hyvin lähelle kuitenkin
20 Daavid + Canon EF 50/1.4 ÜSM + kenkon loittosatsi hieman vaihdellen... 12mm - 68mm. En kyllä enää muista paljonko loitonnusta missäkinkuvassa oli...