Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana strawberryash, 16 Joulukuu 2011.

    Tietäisikö joku että kehittääkö ja madollisesti myös kuvat keskikoon filmistä Tampereella? Onko täälä semmosta puljua.
     
  1. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Kannattaa kehittää itse ja jos se ei napostele niin on vaihtoehtona Who's Next Lab(osoite ja toimintatapa löytyy jostain foorumin kätköistä)
    Naamakirjassa on myös tommonen ryhmä: http://www.kameralaukku.com/portal/index.php/topic,60688.msg448593/topicseen.html#msg448593
     
  2. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Who's Nextiltä ei saa kuvia, eikä mustavalkokehitystä. Kannatan myös itsekehitystä :).
     
  3. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Kuvamanu ainakin kehittää kerran viikossa mustavalkofilmeja ja tekee niistä pinnakkaisarkkeja myös.
     
  4. toanna

    toanna Member

    324
    4
    18
    Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Mitä Kuvamanulla maksaa yksi mv-peruskehitys?

    Olin asiakkaana joskus 80-luvulla ja hyvä palvelu ainakin silloin.
     
  5. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Kympin keskikoon rulla. Mukavaa palvelua oli kyllä.
     
  6. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Kuuluuko tuohon hintaan myös pinnakkaiset?
     
  7. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Ei, ne on sit kympin kans. Ei halvimmasta päästä, mut... Ajattelin kyllä viedä rullan sit ku saan kuvattuu.
     
  8. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Eikö kannattais ite kehittää? Neljän Kuvamanun kehityksen hinnalla kehittelet varmaan pari vuotta filmejä itse, onnistuu silloin myös iltasella tai vaikka keskellä yötä ja hommahan kestää reilu tunnin kuivumisineen...
     
  9. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Jengi aina sanoo että tuo MV kehitys kestää tyyliin tunnin.
    Ei tasan kestä tavallisella kuolevaisella!
    Pitää ekaks kaivaa pullot esiin kaapin syövereistä. Mahdollisesti sekottaa uudet litkut. Laittaa ulos tai jääkaappiin jäähtymään litkut jos haluaa prosessoida viileemmässä kun saakelin kuumassa kämpässä. Mittailla niitä lämpötiloja. Laittaa valmiiksi sopivan lämpöistä vettä huuhteluun ja stopiksi. Plus kaikki muut litkut jos käyttää oikeeta stoppia  ja loppuhuuhteluaineita. Sitten on sitä purkin kääntelyä ja litkujen valuttelua purnukasta pullon jne & pullojen sulkemisia yms yms. Lopuksi pitää tiskata ja viritellä filmejä kuivumaan.
     
  10. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Ei ole osaamista eikä laitteita siihen (vielä). Siinäkin on varmasti oma hommansa kuitenkin. Pääsin ahjolan mustavalkokuvien valmistuskurssille jossa mahdollisuus kehittämisen opetteluun. Jos sieltä ei jää mitään sit pyydän sua opettamaan :)
     
  11. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    samaa mieltä. perheellinen saa varata kokopäivän. kehitti sitten yhden tai kymmenen filkkaa.
     
  12. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Nimenomaan, perheellisellähän filminkehitykseen tulee kerrannaisvaikutuksina lisähommia. Ei pelkästään kehityspurkkien tiskaus, vaan myös muiden tiskien tiskaus. Ei pelkästään filmin kuivatus, vaan myös pyykin kuivatus, jne jne ;-D
     
  13. randomm

    randomm Active Member

    1 073
    0
    36
    Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    En tajua miten siihen yli tuntia saa menemään, ja mä sentään teen kehitteen joka kerta kiinteistä lähtöaineista! Tosin sen sanon, että turha yrittääkään aloittaa ennenkuin muksu on nukkumassa...

    Siinä agitointien välissähän ne pyykit sitten kivasti ripustaakin :)

    Edit: värikehitys on vielä nopeampi, se menee alle tunnin kun ei tartte kuin lykätä putelit ämpäriin lämpenemään samalla kun laittaa filkat spiraaleille pimiöpussissa.
     
  14. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Mä voin tehdä saman 12€:lla/rulla, pistät vaan postilla mulle.
     
  15. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Mielenkiintoinen kaappi jos tähän menee yli 15 sekuntia.

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Riippuu litkuista ja ainoastaan "worst case". Vaikuttaa aika vähän keskimääräiseen aikaan. Jos tuntuu pahalta, niin kannattaa suosia litkuja jotka saa miksattua nopeasti. Esim. D-76:a pitäisi ohjeen mukaan seisottaa vuorokausi ennen käyttöä.

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Mitä vikaa on huoneenlämmössä kehittämisessä?

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Ainoastaan kehitteen lantrinkivesi, jos käyttää laimennettavia kertakäyttökehitteitä, tarvii mitata, jos tekee huoneenlämmössä. Tähän menee puoli minuuttia ekstraa.


    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Huuhteluveden lämpötilan tarkkuudeksi riittää se että kokeilee kädellä.

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Tilkka loppuhuuhteluainetta veteen -> 30 sekuntia, ja sen saa tehtyä samalla kun filmi on kiinnitteessä tai loppupesussa.

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    No kylläpäs ne pullon sulkemiset viekin suunnattomasti aikaa. Purkin kääntely taas lasketaan kehitysaikaan.

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Tiskaus 1-3 minuuttia, kuivumaanripustelu 30 sekuntia per filmi.

    Mulla tyypillisesti mustavalkoinen tai C-41 menee alle puoleen tuntiin, poislukien kuivumisaika. Jos kuivuminen (n. 15 min, jonka aikana voi tehdä jotain muuta) ja negalehtiin leikkely lasketaan, niin tunti. E-6 vie vähän enemmän.

    Jos filmejä on paljon kerralla niin kokonaisaika tietysti kasvaa kun spiraaleillelaitto, kuivumaanripustelu ja etenkin leikkely negalehtiin ottaa enemmän; tietysti silti aika per filmi tippuu.
     
  16. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    http://www.uiah.fi/virtu/materiaalit/valokuvaus/kehitys_tarvikkeet.html
    http://kamerat.ayy.fi/cms/index.php?page=mv_opas

    Kyllä näillä melkeinpä pärjää vaikka eka kertaa tekis. Kunhan ei liikaa pelkää epäonnistumista, ei siinä mitään taikaa ole, sen kummemmin kuin vaikka just ruuanlaitossa.

    Tavarat kyllä kaivaa esiin parissa minuutissa. Filmin spiraalille laittamiseen voi laskea max. vartin. Kehitysaika harvoin on yli 20 minuuttia, yleensä lähempänä kymppiä. Jos kiire on, niin tekee ensin kehitteen, aloittaa sitten hommat ja välissä sotkee kiinnitteen. Noin 30 minuutissa pitäis homma olla keskeyte/huuhteluvaiheessa ongelmitta. Sitten vielä joku max. 8 minuuttia kiinnitettä ja vaikka kymmenisen minuuttia pesua. Ageponin tms. voi jo laskea tohon kymppiin. Filmi kuivumaan ja sillä välin lopputiskaukset ja siivoilut. Miten tohon saa puoltatoista tuntia kulumaan? Paitsi kuivuminen riippuu paljon olosuhteista (hiustenkuivaajalla voi varovasti nopeuttaa). Homman miettimisestä aloittamiseen tietysti voi käyttää vaikka vuoden... ;)

    Niitä litkuja nyt tuskin tarttee kauheesti jäähdytellä, luulis että hanasta tulee alta 25-asteista vettä?
     
  17. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Kehitystankinhan voi laittaa ostoon vaikkapa tältä foorumilta. Moni niitä myy mielellään ihan edullisesti. Sen lisäksi tarttee oikeastaan vain kemikaalit (kehite ja kiinnite, sekä vettä) ja pimeä tila, jossa filmi laitetaan spiraalille ja tankkiin (esim. WC hetkeksi varaukseen). Lämpömittari on hyvä olla lisävarusteena, muttei se ole puolesta asteesta eikä edes asteesta kiinni, onnistuuko kehitys varsinkin jos aivan aloittelija on.

    Tankin luulis saavan parillakympillä, filmikehite ja kiinnite varmaan 20-30 euroa. Itse tehden voi myös prässäillä ja muuten säätää niitä kehitysaikoja mielensä mukaan... Jonkun narun tai sinitarra-pyykkipoikavirityksen sitten vielä tarvii kuivaamista varten ja pari astiaa ja mittaa, joilla ne litkut sotketaan.
     
  18. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    Pistetään tää nyt tännekkin
    Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa.
    Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa.
    Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa.
    Tolla setillä kehität noin 100 kertaisen määrän filmiä samaan hintaan kun ulkoistettuna...
    Eikä oo mikään amerikantemppu tässä on ihan hyvä pätkä katsoa jos aihe ei oo yhtään tuttu http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/opas_valokuvaamiseen_42595.html#media=42601---> Pimiössä. Filmirullasta valokuvaksi

    Edit: Samoja romuja saa varmasti halvemmallakin eripuolilta interweppiä
     
  19. Vs: Keskikoon filmien kehitys Tampereella?

    C-41 120  mustavalkofilmeja saa "kuvat tunnissa" ainakin superkuvasta.