Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen Ei tartte kaivaa konetta esille: valoy ja Focomat I on kinarikoneita, Focomat II on kahdella obiskalla ( liukuvat sivusuunnassa) ja kino/ 6X9 kokoon saakka, aika valtava härveli. Jos myyjällä on Focomat II tietää hän sen taatusti, suht harvinainen laite.
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen Nyt olisi tarjolla sopivaan hintaan Durst M805, mutta siitä on jäänyt matkan varrelle keskikoon negatiivipidike. Mahtaako noita löytyä kuinka helposti? Olin ymmärtävinäni, että ainakin joissain koneissa vaihdetaan kondensori negan koon mukaan. Jos tässä on kondensorikin vain kinokoolle tallessa, niin lötyykö noita?
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen "...format related condensers..." -> kullekin negakoolle oma kondensori. Täytyis varmistaa, että tuleeko mukana useampi kondensori. Negapidikkeen vuolee vaikka puusta...
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen Siinä muistaakseni oli eri vaihtoehtoja niistä kondensereista. 805 jota käytän on sellainen, joka sopii sekä kinolle että keskikoolle. Se taisi olla vakiona. Itse löysin tuo bimaneg pitimen tuurilla suomesta kohtuuhintaan. Mulla on englanninkielinen käyttöohje pdf:nä, siitä asiat selviää, lähetä yksärillä spostiosoite, niin lähetän. T Jukka
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen Tämmöinen on pidin, vielä 19 tuntia aikaa tarjota Amerikasta löytyy varmasti useampia. http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=durst+b ... m270.l1313"]http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=durst+bimaneg&_sacat=0&_odkw=dusrs+bimaneg&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313 T Jukka
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen Bimacon 80 kondensori on keskikoolle, Bimacon 75 on keskikoolle 66 asti ja kinolle Femocon 50 on kinolle ja pienemmille. Eli 3 eri kondensoria. Todennäköisesti siinä myytävässä on tuo 75, jolloin se käy siis kinolle ja 645 ja 66 keskarille. T Jukka
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen Täytyypä varmistaa myyjältä. Kiitos, että viitsit selvittä asioita. En ole näistä niin perillä.
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen No voi piru, siinähän se olisi En vaan ole ikuna ebaysta mitään tilaillut, eikä viitsi parin saunakaljan jälkeen alkaa opettelemaan
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen Kaupan oleva M805 oli Femocon 50 -kondensorilla, eikä siten sovi tarpeisiini. Vaihdetaas paria pykälää kevyempään laitteeseen. Tarjolla olisi myös Durst M601, jonka kyljessä lukee mm.: 60x60. Onko porukalla tietoa, onko noihin erilaisia kondensoreita olemassa? Negatiivipidikkeessä on kuulemma luistit, joita säätämällä saadaan sovitettua kinolle ja 6x6 -koolle.
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen http://www.kameralaukku.com/portal/http://code.mediadrive.fi/phpbb/viewtopic.php?t=4 M601:n kondensoreista http://www.apug.org/forums/forum43/28073-durst-m601-help.html Durstin negapitimessa yllä ebay-huudossa oli myös luistit minun mielestäni. Sitä en tiedä miten Durstilla laitetaan lasittomat pitimet, että onko erillinen pidin vai maskit lasien paikalle. Tavallisempaa lienee että lasillinen pidin on erikseen, kuten Fujimotossani? Lasillinen pidin säädettävin luistein (rajaajin) on toki yleiskäyttöinen eri formaateille, mutta lasilla on tietenkin niin hyvät kuin huonot puolensa.
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen Joo, on niihin erilaisia kondensoreitakin, mutta sen vehkeen kanssa saattaa olla ongelmia 6x6 koossa. Tuntuu olevan niin nurkilla jo 6x6, 6x45 menee ihan hyvin, mutta 6x6 nurkkiin ei oikein valo tahdo riittää. Kinona ihan hyvä vehje. Eli niillä rajaajilla ei oikein futaa, pitää olla se oma negapidike, joka on siis pienempi kuin 56x56 mm. Silti siellä nurkissa on vaikeata. En suosittele 6x6 kokoon. On nimittäin sellainen käytössä...Mutta mulla on kyllä yksi ylimääräinen 6x6 kondensori, lähtee jos sanot oikean euro määrän
Vs: Keskikoko - kehittäminen ja vedostaminen Kiitokset, että kerroit kokemuksistasi M601:stä. Mikään tolkuton hätä keskarikoneen hankinnalla ei ole, sillä tarvittaessa pääsen käyttämään paikallisen seuran pimiötä.