Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Parisuhde

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana valtsu, 26 Maaliskuu 2006.

    Tossun alla vai taivasalla?
     
  1. juice

    juice

    912
    0
    0
    Tämä on hieman hankala avautumaan. Tossuthan siinä on ja taustalla potentiaalinen aviovuode, mutta en silti saa assosiaatiota tossun alla olemiseen.
     
  2. emerik

    emerik Well-Known Member

    5 870
    51
    48
    Aika veikeä, kuva ei ihan ole itsestään selvyys ja ehkä sen takia tässä on mukavaa ajattelua tai purtavaa. Tossut on nätisti laitettu ja södet, myös lattia lauta on todella upea, hiukan pieni syväterävyys vain että sitä voisi ihailla. Sänky on kauniisti ja epäselvänä taustalla. Esteettisesti ei ihan mitä pitäisi olla mutta idealtaan näppärä.
     
  3. Kiitos palautteesta. Ihan räpsyhän tämä on. Esillä lähinnä kokeillakseni avautuuko symboliikka vai ei. Kuvan oheessa oleva teksti on taas sen takia, että viestiin pitää kirjoittaa jotain ja minulle tuli tuollainen heitto mieleen, vaikka se ei kuvatessa ollutkaan mielessä. Kuluu sarjaan piti kokeilla uutta vanhaa objektiivia (50mm mamiya 67). Sitten kuvat kehitettyä rupesin miettimään oliskohan tässä mitään ideaa vai ei ja sitten ei kun leijonille ruodittavaksi ;) Virheitähän tässä on enemmän kun laki sallii, mutta himpsun verran tykkäsin itse symboliikan takia ja linjoista, jotka johdattelevat katsetta tauststaan, jolla taas on mielestäni myös merkitystä. Useimmiten kuitenkin sellaiset omat kuvat, joista ei osaa sanoa pitääkö vai ei, joutaisi roskiin. Tässä oiva esimerkki siitä. Tällaisia ideatasolla olevia kuvia ei ehkä sinäänsä pitäisi edes julkaista, mutta joskus palaute tekee hyvää, kuten myös nyt.