Saako olla utelias, että jos olisitte juuri nyt hankkimassa mustesuihkaria valokuvien tulostamiseen vähintään A4-A3 asti, niin mitä hankkisitte? Ovatko Epsonit paaljon parempia kuin Caanonit vai toisin päin? Entä onko muita suosikkeja tässä välisarjassa? saa antaa äänensä jollekin
Vs: Tulostinkatsaus? Komppaan. Tosin rehellisyyden nimessä ei ole kokemuksia muista merkeistä. Kotona vanha sotaratsu R2400, jossa liian pienet mustesäiliöt (=kallista). Onneksi on valokuvakeskuksellamme 7900, joka printtaa 62 cm levyista rullaa (arkkeja A4:stä ylöspäin). Tuohon Jukkiksen kommenttiin laittaisin sellaisen korjauksen, että kuvanlaatu on enemmän kuin riittävä, mitä se sitten tarkoittaakaan. Kapa
Vs: Tulostinkatsaus? Mulla on kanssa tuo r2400 kotona, mutta musteet ovat kuivaneet aikoja sitten. Tarkoitaan riittävällä juuri sitä, että se riittää kaikkeen käyttöön Piilomerkityksenä se, ettei ole järkeä fiilistellä hiuksenhienoilla kuvanlaatueroilla esim. epsonin uudempiin malleihin tai erimerkkisien tulostimien kesken. Tuota edeltävä mallikin (jossa ei ole sitä vivid magentaa) 3800 ja sen aikalainen 2400 ovat myös riittävän hyviä, ihan kaikkeen mahdolliseen käyttöön. Laitteet ovat kyllin hyviä tälläkin saralla, kuten ovat olleet digikameratkin 10 vuoden ajan riittävän hyviä kaikkeen käyttöön. Tärkeintä on siis oppia käyttämään noita laitteita, eikä käyttää aikaansa tuhraan tekniseen vertailuun. T Jukka
Vs: Tulostinkatsaus? Ok, vaikuttaisi siltä, että Epsonin 3880 on toimiva laite sarjassaan. Tuleeko niissä mukana aloitussatsi musteita, paperinäytteitä ja profilointiin sopivat ohjelmistot?
Vs: Tulostinkatsaus? Ohjelmistot saa epsonin sivuilta. Siinäpä se onkin- saat uuden mukana isot täydet mustesäiliöt. Kun lasket eron noihin jonkun satasen halvempiin a3+ malleihin, tulevat ne jo kalliimmiksi kun ostat niihin uudet musteet. Ja tuo 3880 on kohtuullisen kompaktin kokoinen ominaisuuksiinsa nähden.
Vs: Tulostinkatsaus? Oisko tämä halvin hinta Suomesta? https://www.topshot.fi/product/8518/epson-stylus-pro-3880--a2--tulostin?ad=hintaseuranta&ad_src=hintaseuranta.fi&ad_content=Epson+Stylus+Pro+3880%2c+v%c3%a4rimustesuihkutulostin&ad_prodid=379585 Silti liikaa meikäläiselle
Vs: Tulostinkatsaus? Tuohon kyllä sanoisin, että aloitussatsit musteissa eivät ole täysikokoisia, ja iso osa "hukkuu" letkujen täyttöön. Näin kai käsittääkseni kaikilla merkeillä. Itse olen Photoshopin käyttäjä ja jokaiselle käyttämälleni paperille löytyy valmistajan paperiprofiilit netistä. Epson tietenkin on laittanut printterin ajuriin vain omansa. Kapa
Vs: Tulostinkatsaus? Hommaisin ehdottomasti HP Designjet Z3200, tai luultavasti käytettynä sen versio mikä ikänä olikin tätä uusinta ennen. Iso plussa on sisään rakennettu profilointihärpäke, voihan sen tietty aina ostaa erikseenkin. Mutta se on lähes pakollinen, ellei halua rajottaa itteään johonkin pariin paperiin joihin löytyy valmiit profiilit. Eikä ne tuu mätsäämään koskaan samoin ku ite duunatut. Ite hommasin hätäpäissäni Ipf6300:sen, mutta ei sekään huono ratkaisu ole.. piti vaan hommata erillienen profilointihärpäke. Canonis on etu siinä, että inkkejä saa halvalla koska niitä on paljon liikkellä. Ostelen vanhentuneita musteita aina, saa 1/3 uuden hinnalla yleensä. Toinen tos Ipf6300 et niitä on käytettynä paljon liikkeellä, ja itseasiassa tiedän yhden sellaisen virhekoodin joka noissa on yleinen. Joka meinaa yhden 0.2€ sulakkeen vaihtamista koneeseen. Tolla virhekoodilla noita saa "rikkinäisiä" 100-200€. Joutu oman koneen kohdalla diagnosoida ton, kun canonin huollossa on vaan idiootteja jotka haluaa myydä 500€ osia.
Vs: Tulostinkatsaus? Epson on varmaan kiikarissa, jos johonkin päädyn. Designjettien edeltäjät ovat tuttuja aikaisemmasta elämästä, mutta niissä tulee väistämättä koko vastaan. Omia profiileja olisi toki hyvä päästä tekemään.
Vs: Tulostinkatsaus? Hieman sekava selvitys, kumpaa nyt oikeasti suosittelet, HP Designjet Z3200 vai Ipf6300?
Vs: Tulostinkatsaus? Täältä ääni Epson 4900:lle, jos isompaan ei varaa/mahdollisuuksia. Tehty rullapaperikoneeksi mutta papereita voi käyttää myös arkkeina syöttölokeroista A2 kokoon asti. Isommat mustekasetit kuin 3880:ssä.
Vs: Tulostinkatsaus? Muuten tulee kysymyksiä miksi annoit vaihtoehtoja, täytyy olla vain yksi vaihtoehto.
Vs: Tulostinkatsaus? Luonnollisesti. Itse kun kahden tukkeutuneen Epsonin jälkeen vaihdoin Canoniin, tulostuslaatu pysyi samana, mutta nopeus kolminkertaistui. Käyttöliittymät ja softat samaa roskaa kummassakin.