Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kannettava tietokone kuvaajalle

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana Juke.K, 12 Maaliskuu 2015.

  1. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Minkälainen kanettava tietokone kannattaa kuvaajan ostaa? Tarvitsen varmatoimisen koneen. Meinasin käydä Gigantista sellasen hakemassa, kun edellinen kones tais nyt tehdä tenän. Ei tunnista usb portteja ja mitä lie....ketuttaa tollanen. Tekeekö niillä halvimmilla läppäreillä alle 300€ mitään vai pitääkö laittaa enemmän rahaa. Onko tabletti koneet hyviä.

    Kuvaan studiossa ja olen käyttänyt Canonin utility ohjelmaa josta näen kuvat. Mulla ei ole photaria. Oikeastaan en tartte sitä konetta mihinkään muuhun. Pöytäkoneella teen kaiken oikean kuvien veivaamisen. Reissussa jos saan ladattua kuvat valintaa varten koneelle ja studiossa suoratoistona kuvat näkyviin on se minun tarpeeni.
     
  2. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Olen pyörittänyt EOS Utilityä vanhassa HP mini 100e:ssä ongelmitta 2GB muistilla ja Win 7 Starterilla. Tuossa koneessa on kaksiytiminen  Atom 455 prossu. Samassa koneessa on myös CS2 ja sekin toimii. Ja syksyllä vaihdoin pöytäkoneesta vapautuneen 120GB SSD:n, niin nyt kone käynnistyy alle 30 sek.

    Noissa halvoissa läppäreissä on 4GB muistia ja nopeamnpi prossu, mutta riesana koneesseen esiasennetut Win 8.1:n erilaiset lisukkeet, jotka syövät koneen tehot ja hidastavat käynnistymistä ihan tolkuttomasti. Kun ne on saanut siivottua pois, niin todennäköisesti sellainen riittää mainitsemiisi tarpeisiin. Ja toki myös surffaamiseen.
     
  3. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Win8 tableteissa pyörii utility. Wintabut pitää olla tarpeeksi suuria kun työpöytä ei skaalaannu niinkuin muissa tableteissa. Oma 8  tuumainen Lenovo on siitä esimerkki, liian pieni.
    Tabletin voi piuhalla yhdistää kameraan, mutta lataus voi olla vaikeaa kun pitää samasta reijästä tökkästä.

    Kun jostain hommais käytetyn W7 yritysläppärin, niin olis paljon parempi kuin noi 8-viritykset.

    Kolmosvitonen Canoni on mukava, kun siinä saa Wifi-kortilla lentämään kuvat tabletille. Mun Sony Xperia Z2 onkin ollut jatkuvasti studiossa kuvianäyttämässä ja läppäriltä säädellään salamoita.
     
  4. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Ei vielä ole lentävää kanuunaa niin pitänee tyytyä johtoihin. No minustakin tuntuu siltä että wintoosa 8 ei ehkä ole niin hyvä kun wintoosa 7. Tiedä sitte. Noissa läppäreissä ei ole niitä cd/dvd asemiakaan enään. Mä muistelen että piti kameran mukana tullut cd-softa ensiksi laittaa sisään ja sitten vasta päivittää se netistä uudempaan. Kuinkas se hoituu noihin missä ei ole sitä cd/dvd asemaa?
     
  5. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Kasi on oikeasti ihan yhtä hyvä. Kun siihen laittaa Classic Start Menu -apuohjelman, ohjelmia käynnistetään kuten ennenkin, eikä sinne hassulle "tablettipuolelle" tarvitse mennä juuri koskaan.

    Läppäreitä saa kaupasta ihan varmasti DVD-asemalla ja jos sellaista tarvitsee, sellainen kannattaa  ostaa. Mutta kaupoissa on myynnissä myös USB-liittimeen piuhalla kytkettäviä irrotettavia asemia.
     
  6. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Tiesin Matti että taas lisää rahaa laittamalla saadaan asia toimimaan. Kysymykseni oli myös hiukan näille jotka seurailee näitä markkinoita ja on juuri ostanut uuden kameran. Onko valmistajat ottaneet jo tämän huomioon ja siirtynyt johonkin toisenlaiseen systeemiin kun se että kameran mukana cd:llä oleva softa ensiksi sisään jne. Ilmeisesti ei ole. Asiat vain monimutkaistuu jotka on syytä tietää. Voisko käydä niin että nuori aloitteleva kuvaaja ostaa kameran eikä saakkaan kameran softaa asennettua kun ei ole asemaa...hö?
     
  7. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Minä ainakin oon asennellu tabletille muistitikulle kopioiduilta asennusohjelmilta.
     
  8. Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Kyllä sen softan saa usein myös imutettua netistä, ja sarjanumerohan on siinä cd:n kyljessä...
     
  9. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Canonilla ei taida tällä hetkellä onnistua, ja senhän Juke.K haluaakin.
     
  10. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Sen CD:n softan voi kopioida vaikka muistitikulle tai -kortille ja asentaa siitä. Sen jälkeen voi asentaa sen netista imuroidun päivityksen. Ainakaan mun Canonin CD:llä ei ole mitään sarjanumeroa ja EOS Utility asentui mm. tuolla HP:n minillä SD-kortilta. Kloonasin ensin koko CD:n SD-kortille.
     
  11. ougle

    ougle Member

    184
    24
    18
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Mikäli oikein muistan:

    Imutetaan Canonin sivuilta tuorein (päivitys)versio halutusta softasta ja käynnistetään siitä suoraan asennus. Kamera (tai kameran myyntiboksi) on hyvä olla likellä, mikäli asennus kysyy kameran sarjanumeroa.
     
  12. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
  13. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Yritin tänään sitten viritellä huomista kuvausta varten muita koneita käyttööni. Tuli selväksi että eipä ollut läppärissä vikaa. Usb portti kamerassa oli menny sen verran veltoksi että siinä on vika. No tähän hätään ei sitten auta yhtään mikää. Kuhan saan kuvaukset tehtyä lähtee kamera korjattavaksi. Eiköhän ne noihin uusia portteja asentele?
     
  14. Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Muistikortinlukija?
     
  15. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Muistikortinlukijalla kuvatessa kuvat suoraan koneelle? Miten?
     
  16. Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Jaajaa, vai semmoinen tarve. Selittää usbin vioittumankin. No, wlan-muistikortti ;-)
     
  17. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    CF-wlan-kortti, vai adapteri ja SD-kortti?
     
  18. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Siirsin yhden kuvaus hetken aina välillä muistikortin kautta läppärille ja katsottiin onko kuvat ok vai pitääkö vielä kuvata. Aika hyvä systeemi oli tämäkin. Siinä mielessä jopa parempi kun kuvattavakin pääsee katsomaan kuvia.

    Kivijalka liikkeen arvoi oli että kaks viikko kamera käy Jassilla ja 200-250€ tyhjenee tasku. Sitä yhtä osaa ei voida vaihtaa vaan vaihdetaan koko paketti missä on useampi liitin.

    Kyselin myös onko tossa Canon 6D kamerassa mahdollisuus että se näyttää kuvat suoraan. Ei ilmeisesti ole. Se on van joku sellanen että saa kännykkään tai tablettiin asentaa ohjelman jolla voi ohjata kameraa mutta sieltä ei tule kait kuvaa takasin. Tai jos tulee se on se kuva jonka vievlive näyttää. Ilmeisesti kun salamoiden kanssa kuvataan niitä kuvia se ei näytä. Ei sellasella viev lie4villä taida tehdä hevon peetä.

    Vielä pitää odotella seuraavaa sukupolvea.
     
  19. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Mulla on 5D mk3:ssa wifi-kortti sd-paikassa johon kuvat menee Jiipekkinä ja singahtaa tabletin näytöllä koko näytön kokoinsena ja pilveen josta niitä voi katsella muualtakin. Rawit menee normaalisti Cf-kortille ja niistä ne kuvat tehdään.

    Olympuksessa oli wifi, jolla kuvatkin meni tablnetille, mutta en saanut niitä aukeamaan suoraan suurena näytöllä. Sillä pystyi myös ohjaamaan kameraa livekuvan avulla.

    Tuo mk3:n juttu on justiinsitä mitä haluan.
     
  20. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Kannettava tietokone kuvaajalle

    Eikös siinä ole sisäänrakennettu Wi-Fi?

    Googlella canon 6d tethering.