Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Kahvikehite?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Juha Koli, 16 Syyskuu 2006.

  1. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: Kahvikehite?

    Harvoin näkee keskustelua missä mietitään mikä kehite maistuu parhaalta! :)

    Pistän tähän huvin vuoksi yhden kuvan voimakkaasti alikehittyneestä ekasta caffenol-testistäni. Yritän edelleen huomenna jatkaa kokeiluja vaikkakin pari juttua voi sitä häiritä, eli se että postista napsahti yhtä äkkiä uusia leluja kotiin... uusi rullallinen turhia otoksia on kuitenkin tossa kuvattuna ja purkitettuna odottamassa kahvintuoksuisia vaiheita.

    huom. kuvassa on valumajälkiä ja plaa plaa, en jaksanut tehdä lopputöitä kunnolla kun filmi oli selvästi pielessä.
     
  2. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: Kahvikehite?

    Semmoinenkin juttu tuli mieleen mainita, että pari hemmoa on koittanut kehittää Adox CMS 20-filmiä Caffenol LC:llä (=Low Contrast, vähemmän nescafeeta, muuten sama juttu). Minulla on noin 5 rullaa enemmän CMS 20:stä kuin mitä mulla on sitä sen omaa kehitettä, joten tätäkin joutuu selvästi kokeilemaan joskus.
     
  3. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Kahvikehite?

    Eräs lehtikuvaaja on kertonut kiinnittäneensä hotellihuoneessa virtsalla. Virtsan "alkuaineita" tarina ei kerro, mutta olisko olleet drinkkibaarin puolelta?
     
  4. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: Kahvikehite?

    Toisesta satsista tuli jo hiukan parempi mutta ei vieläkään läheskään hyvä.

    Koitin mikrottaa ruokasoodaa (3-4 minsaa täydellä teholla) ja lisäsin lisäksi 1tl c-vitamiinia, jolloin kehite on olevinaan Caffenol C. Kehitysaika olis ollu ohjeen mukaan 12min 20 asteessa niin pistin varmuudeksi vielä yli eli 14min 21 asteessa. Edelleen hyvin alikehittynyt nega mutta ei niin paha kuin edellisellä kerralla.

    Ehkä se on parasta koittaa seuraavaksi tuota holgamiesten erityisen pitkää kehitysaikaa ja suurta lämpötilaa kun kerran jääräpäisesti en suostu hankkimaan pesusoodaa :)
     
  5. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Kahvikehite?

    Luulisi olevan idean mukaista kulkea aidan matalimmasta kohdasta yli, kun se kaiken lisäksi on halvin.  Kidesoodaa 1kg pussi halpahallista. :)
     
  6. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: Kahvikehite?

    Halvin ratkaisu se toki on mutta ei helpoin, kun haluan jääränä onnistua keittiöstäni jo löytyvillä aineilla :) (C-vitamiini löytyy keittiöstä, se on Vitabalans askorbiinihappoa marjojen säilömiseen..)


    ((ei nyt mennä siihen että säilytän myös oikeita kehitteitäni keittiössä.))
     
  7. jyrik

    jyrik Member

    805
    0
    16
    Vs: Kahvikehite?

    Eilen tuli kokeiltua filmikehitystä. Onnistui, mutta alikehittyneen näköistä jälkeä. Muutamaa ruutua pystynee skannailemaan kunhan tästä kerkiää.

    Mukailin vapaasti digitaltruthin peruscaffenolreseptiä ja muita samantapaisia mitä netin foorumeilta nyt löytyi. http://digitaltruth.com/techdata/caffenol.php

    Päädyin seuraavanlaiseen reseptiin:

    - vajaa 5 desiä vettä, hanasta tullessaan noin 30-asteista mutta varmasti jäähtyi kellaritiloissa sekoittelun ja kehityksen aikana
    - 5 tl kidesoodaa
    - 10 tl pikakahvia ("mestari sekoitus mocca")
    - 45 min. kehitys, tankin keikauttelu minuutin välein

    Filminä vanhaksi mennyttä nelisatasta trixiä erästä joka ei ole enää ihan kympillä toiminut oikeilla kehitteilläkään. Kuvattu Fed3:lla, valotettu 400 mukaan, valomittaus vanhalla seleenikennomittarilla. Omien kirjoittelujeni vastaisesti myöskään pikakahvi ei ollut kauhean tuoretta, olisiko pari kuukautta sitten korkattu purnukka. Virhemarginaali siis kasvaa varsin suureksi, mutta jotain kuviahan siellä jopa oli.

    Jotkut ovat ilmeisesti kokeilleet paljon tujumpaa seosta. Itselläni ei oikein pokka riittänyt ja otin pohjaksi tuon digitaltruthin ohjeen. Esim. holgarocksin foorumilla vilahdelleet parin desin kahvipurusatsit tuntuivat vähän overkilleiltä: http://www.holgarocks.com/forum/http:// ... ic.php?t=8"]http://www.holgarocks.com/forum/http://code.mediadrive.fi/phpbb/viewtopic.php?t=8. Flickr-keskusteluissa jengi vähän myös kinastelee tulisiko reseptit tulkita tee- vai ruokalusikoina. Lähteet ovat siis varsin ristiriitaisia, mutta nyt ekan kokemuksen jälkeen tulee ajatus että kannattaa melkein lähteä liikkeelle tujummasta seoksesta ja vähentää myöhemmin annostusta jos ilmenee tarvetta.

    Tuota kidesoodaa ei ehkä tosiaan ole mitään järkeä ujostella. Pari euroa maksavasta kilon pussista tosiaan hupeni tähän ekaan filmiin pari ruokalusikallista. Täytyy caffenolista innostua aika tavalla ennen kuin tuon määrän saa käytettyä.
     
  8. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: Kahvikehite?

    Entä ootteko kehittäny paperia kahvilla?

    http://www.rit.edu/~andpph/text-coffee.html

    Kunhan tässä taas innostun niin koitan tosiaan semmoista variaatiota, että valotan vaan filmin pari aukkoa enemmän. Viimeisin testini kun alkoi jo näyttää ihan ok:lta mutta alivalottuneelta.
    Just nyt olen sekoillut RGB-kuvan kanssa :)
     
  9. Vs: Kahvikehite?

    Minkälaiseksi filmin mustapää muuten kehittyy kahvilla, eli mikä on maksimimustuma? Tuleeko siitä oikeasti mustaa vai jääkö sekin kahvilla haileaksi.

    En oo edelleenkään itse kokeillut mitään kahvilla.
     
  10. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Kahvikehite?

    Tuo voisi olla mielenkiintoista kokeilla, siis tuo paperin kehittäminen kahvikehitteellä, tulisi kiva sävy paperiin heti :)
     
  11. Arttu

    Arttu Member

    59
    0
    6
    Vs: Kahvikehite?

    Huomenna on kyllä pakko kokeilla tätä. Taidan kokeilla samantien holgarocks- tyypien sekoituksia kun ei taida laihat toimia.

    Edit, nyt on seokset purkissa tuossa vieressä.

    Filminä tmax 400, kaikki kuvat kuvattu 3 kertaa, 400 mukaan, + aukon yli ja ali.

    Resepti jota kokeilen on:

    500ml vettä about 35 astetta (aloittaessa, kai se siitä laskee)
    2 rkl kidesoodaa (natriumkarbonaatti)
    1 rkl Sanasol (aika paljon näytti olevan c-vitamiinia)
    3,5 rkl Nescafe ESPRESSO (hahaa, oli halvinta kun sai pienessä purkissa) pikakahvia.

    Tunnin ajattelin kehitellä käännellen kerran minuutissa.

    Haisee ainakin äärimmäisen pahalle.

    päivitän tilanteen tunnin päästä.
     
  12. Arttu

    Arttu Member

    59
    0
    6
    Vs: Kahvikehite?

    Tulihan sieltä kuvia, hyvin tumma ja ruskea nega, mutta ruudut erottuvat selvästi. Ehkä lyhyempikin kehitysaika olisi riittänyt. Skannausta tulee kunhan kuivuvat.
     
  13. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: Kahvikehite?

    Se äärimmäisen paha haju oli yks juttu joka multa jäi puuttumaan - epäilen että kyse oli tuosta soodasta joka ei ollut oikeanlaista... koska ei pelkän pikakahvin ja/tai c-vitamiinin pitäs kamalalta haista.
     
  14. Arttu

    Arttu Member

    59
    0
    6
    Vs: Kahvikehite?

    Jep, nyt on kuvat skannattu. Aika pahasti filmi tuntuu olevan ylikehittynyt. Pitää kokeilla joskus uudestaan lyhyemmällä ajalla.

    Tässä näitä napsuja. Kuvat on otettu Fed 3:lla.

    <IMG src="Photo by moppitukka"][​IMG]</IMG>

    <IMG src="Photo by moppitukka"][​IMG]</IMG>

    <IMG src="Photo by moppitukka"][​IMG]</IMG>
     
  15. Vs: Kahvikehite?

    Olivatko nuo näytekuvat niitä yli- vai alivalotettuja?
     
  16. Arttu

    Arttu Member

    59
    0
    6
    Vs: Kahvikehite?

    Todennäköisesti alivalotettuja. Kokeilin uudestaan kaikki kuvat 400 mukaan (sama filmi) ja kehitysaikana 35 min. Tulokset oli aika samanlaiset.
     
  17. jyrik

    jyrik Member

    805
    0
    16