Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Alunperin ajattelin maalata lasit mattamustiksi, mutta päätin koittaa ensin ihan naturel. Filmissä oleva heijastuksenesto näytti olevan riittävä tuon vastavaloon otetun zeca_6 -kuvankin perusteella, joten en tehnyt asialle mitään. Kovin paljoa en ole sillä(kään) kuvaillut, joten tanakkaa kokemusta toimivuudesta kaikissa mahdollisissa olosuhteissa ei ole.
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Mulla on sitten myynnissä Sinariin parit optiikat Sinari on hieno peli
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Nääh, ajatus laajiksesta ois kivempi. 150:llä on tullu kuvattua kuitenki jo muutaman vuoden
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Kaikkien Graflexien ja muiden rinnalla ei kannata unohtaa legendaarista Linhofia. Niitä on liikkunut Suomessa kohtalaisia määriä ja Linhof Technika sopii käsivarakuvaukseenkin varsin mainiosti, kunhan siinä vain on riittävä varustus, eli objektiivin lisäksi ainakin laukaisimella varustettu käsikahva sekä erillinen optinen zoomaava etsin. Kameran rungossahan on kaksoiskuva-etäisyysmittari aivan Leican tapaan. Tikkis
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Tikkis: Paljollako saa edullisen Linhof-perussetin kuvausvalmiina? Graflexia yleensä saa jonkun setin jo n. 200 eurolla.
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen siinä ja siinä, ja jos ei 135mm tai 127mm kelpaa niin sitten ollaankin jo eri hinnoissa.
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Eikös tuo Linhofin ja Graflexin vertaileminen ole sama, jos vertaa 60-luvun taksimersua jenkkilotjaan?
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Mutta suhde sama, Linhofiin verratessa? Vai onko niitä halpoja Linhofeja?
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Olisikos tämä Ebonyn malli kiva ? ( Kuvat tehtaan sivuilta http://www.ebonycamera.com/cam.html )
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Tuossa astutaan sitten taas helposti takaisin rullafilmiin jossa on ehkä helpompiakin käsivarakameroita? Jos hylkäisin laakaformaatin ja päätyisin esim. 6x9 tai 6x7 -kokoon näpsykuvissa, toivoen niihin jotain samaa mitä laakafilmille saa niin silloin ehkä hankinnassa ei olisi folderi eikä varmaan vanha pressikään vaan jos taloutta olisi niin mamiyan tai fujin mittaetsinkamera..
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Tällainen tuli pitkäaikaisen haaveilun jälkeen modattua 4x5 kaseteille. Modauksen pohjana upeakuntoinen Pathfinder 120. Ensimmäiset testikuvat vaikuttavat lupaavilta. Vielä aivan pientä valovuoto-ongelmaa ja fokusta pitänee hiukan säätää. Rakentamisesta sen verran, että ei ole hirveän paha rasti kunhan on ensin sulatellut ja suunnitellut asian kaikessa rauhassa. Vaatii vähän työkaluja ja ennen kaikkea tarkkuutta. Kova jätkä tekis koko homman varmaan pelkällä dremelillä Oman modauksen puutteet kävivät rakentamisen myötä selväksi, mutta olen tehnyt kaiken rikkomatta kameraa, joten voin jaksaessani tehdä uuden ja paremman perän.
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Korkea perän modaus/etsimen korotus on tarpeen silloin jos haluaa sellaisen perän johon saa kaiken mahdollisen kiinni polaperistä rullafilmiperiin. Myös kuva-ala on silloin vähän suurempi. Itselläni ei ollut tarvetta kuin kaseteille, joten siksi saatoin tehdä tällaisen modauksen, joka on itse asiassa profiililtaan matalampi mitä alkuperäinen takakansi. Etsin tulee perää ulommas. Kuva-alasta jouduin kuitenkin matalan ratkaisun takia hiukan tinkimään. Se on n. 8,5x11,5.
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen ..sitten kun näitä rakenneltuja, käsivara mittaetsin nelivitosia tulee myyntiin niin mä olen kiinnostunut.
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Itellä vastaava projekti suunnitteilla. Aihio löytyy jo ja pahvimallia olen raapustellut. Haluatko laittaa lisää kuvia tuosta ilman kasettia?? My Rangefolder Cameras ja Polaroid Camera Conversions/Modifications voi hakea myös inspiraatiota...
Vs: Käsivarakuvaamiseen sopiva 45nen Noi Byronit ovat viimeisen päälle hyvin tehtyjä. Ihan omaa luokkaansa. Niihin on rakennettu korotuspalat etsimen ja rungon alle, jotta kameran alkuperäinen muoto säilyisi mahdollisimman hyvin, graflex/graflok vaihtosysteemi, palkeet kokonaan uusiksi jne... Olisko sulla jotain tiettyä kysymystä mielessä? Laita vaikka yksäriä, niin voin vastailla kykyni mukaan. Ja koska mun kaveri rakentaa kanssa omaa pikkubyronia - paljon hienommin kuin mitä ite tein - niin hänelläkin voi olla joitain vinkkejä.