Vs: Kitarapotretti Kitarapotretiksi kuvassa on aika monta muutakin elementtiä, jotka eivät auta kitaran hahmottamista. Kukan ja sen telineen sekä sillä olevan koristeen funktiota on vaikea yhdistää kitaraan.
Vs: Kitarapotretti Samaa mieltä edellisen kommentin kanssa. Lisäksi nillitän varjo(i)sta kitaran takana. Kaulan suoruus erottuisi paremmin ilman virityskoneiston varjoa. Olisko tuo vielä liian nurkkaan ahdistettu? Minkä tyyppisestä musiikista tuo tykkää?
Vs: Kitarapotretti "Räpsäisin aikani kuluksi" Jo tuo kertoo aika paljon. Valaistus on puutteellinen ja kitaran jalustastakin jää osa kuvan ulkopuolelle. Mutta sävyt ovat kyllä mukavan lämpimät. Rekvisiitaksi leimautuvat ikkuna ja puskajalusta puskineen ohjaavat mielikuvia joihin kitara ei oikein tunnu ottavan kontaktia. Johdannon linjaa seuraten kommentiksi voi helposti jäädä: "Kiva kitara."
Vs: Kitarapotretti Vähän laajemmin kun ajattelee; kitaristina itsekkin, kitaralla luodaan sävyjä, värejä, tunnelmia; mitä kukat taas saa aikaan.
Vs: Kitarapotretti Kiitos kommenteista! En ole valaistusasioihin mitenkään perehtynyt, joten ne saattavat olla kuvassa aikalailla vinksallaan. Kuvassa on monia muita elementtejä sommiteltu kitaran vastapainoksi - kuten esimerkiksi tuo värikäs kukka mustan/harmaan kitaran vierellä. Kuva oli alunperinkin tarkoitettu käyttöön muusikoiden.netin profiilisivulleni, mutta ajattelin laittaa sen tännekin koska eritoten väreistä tuli mielestäni mukavat. Kitaralla tulee soiteltua eniten 70's rockia ja progea, mutta myöskin modernimpaa musaa.
Vs: Kitarapotretti Ei niitä muusikoita kukkaset kiinnosta Laita tuon kukkapuskan kohdalle (ja rajaa se kuvasta ulos) jotain vaalea kun se heijastuu kitaran pinnasta. Nyt kitaran pintamuoto jää jotenkin piiloon kun heijastuma on epämääräisen muotoinen/värinen. Jos sulla ei ole höyrykitaraa niin lyhennä noita telineen alarautoja. Näyttää vähän paremmalta ja sen saa jopa mahtumaan laukkuun jos se ei ole ihan kitaran muotoinen. Näin basistina sanoisin, että kuvassa on liikaa elementtejä, ainakin basistille