Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Oulussa mentiin 4 km koulumatka aina pyörällä. -42 asteen pakkasessa ja pieni mukava viima päälle. Tuollaiset -17 tuntui kesäkeliltä. Mutta kaikkihan on suhteellista, jokaisella on oma käsityksensä 'kylmästä'
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Ei, ei tällä kertaa ole. Yleisvaikutelma on keinotekoinen ja hakemalla haettu. "Läimäsempä vähän kaikenlaista kasaan, hauska nähdä meneekö jengi retkuun."
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Kiitos, mutta täällä Suomenkylässä riittäisi hevonkakkaa kerättäväksi.
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Offtopic, mutta tuttu virolainen biologian opettaja oli aikoinaan nuorempana töissä jollain siperialaisella tutkimusasemalla. Muuten kuulemma mukavaa, mutta kylmää; 60-65 pakkasta pitkiäkin aikoja. Sanoi, että niissä pakkasissa edes pirturyyppy ei oikein potkaissut vauhtia, mutta kun hörppäsi suullisen eetteriä, niin taas mentiin.... - Oli kyllä alan miehiä, joskus kokeilin ryypätä hänen kanssaan, mutta huonostihan siinä kävi.
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Mulla on aikoinaan paleltunut nenä ja poskipäät, sen koommin on ollut suht herkkä juuri noilta alueilta.
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Kerran paleltunut on arka, joo. Joskus kauan sitten hiihdeltiin telttaretkiä Kabbölen edustalla (Våtskär - Hamnholmen). Tultiin kerran siitä Rönnskärin sivusta vastatuuleen Kabböleä kohti, 24-25 pakkasta. Oli vähän halvatun kylmä tuuli. Kaverilla jäätyi posket silmälasien sangan kosketuskohdasta aika perusteellisesti ennen kuin huomattiin. Häijy keli.
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Joskus pentuna vedettiin ulkosaaristossa motocross-pyörillä tuntikaupalla 20-25 asteen pakkasessa ja hyväksi koettu tapa oli teipata ilmastointiteipillä ne kohdat, joita huput eivät suojanneet riittävästi eli otsa, poskipäät, nenän päällinen, vetskarit ja lapaset päältä. No tulihan noita paleltumia vähän sinne tänne, mutta ainakin niiltä kolmannen asteen paleltumisvammoilta ilmastointiteippi suojasi hyvin. Lisäksi tuli orastava "parrankasvukin" ajeltua, kun kiskoi sen irti
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Hangossa tuulee koko ajan, silti me kovat etelän rodut kestetään pää paljaana ja rintamus auki mitä vaan, no ei vaineskaan, minä kun en enää tässä iässä lähde edes kokeilemaan keliä jos ei ole pakko Lapsia kuskaan nyt mennen tullen, ja siinäpä ei ole mitään synergiaa omaan lapsuuteen, jolloin joko käveltiin tai hiihdettiin 5km kouluun. Ei ollut perheessä autoa, faija hankki mopon kun olin 15v, ja senkin romutin ekana talvena, et silleen
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Teippaaminen on ihan järkevää vieläkin, jos tietää joutuvansa kovaan viimaan. Tosiaan noita mukavammin irtoaviakin laatuja on tullut markkinoille.
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Mulla oli ala-asteella varpaat niin jäässä, että tuli itku. Kaveri kysyi vieressä:" Märisekkönä ku o vähä kylymä?" Siihen loppui se itku. T Jukka
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Joskus sitä tuli pilkilläkin istuskeltua mainituilla keleillä, mutta enää ei tulisi mieleenkään. - Tai jos tulee, niin kuin nyt, niin heti menee pois.
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Tässä just tuumailee, että meniskö sunnuntaina Kabböleen vai Sarvsalöön pilkille, mutta taitaa olla liian kylmää... :-/
Vs: Joku näppärä nimi olisi ollut hyvä Siinä Våtskärin eteläpuolella on kyllä hyviä paikkoja, vaan mahtaako olla jäitä...