Käyttääkö kukaan enää tosissaan filmiä? Entä vedostaa perinteisellä suurennuskoneella? Ymmärrän, että kokeilijoita on, mutta ihan oikeasti? Missä nyt mennään 2014?
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Jotenkin takerruin tuohon "tosissaan" sanaan. Jos kuvaaminen ja kaikki siihen liittyvä on suht vakava vapaa-ajan viete , niin ollaanko silloin tosissaan?
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Runsaat 100 rullaa pakkasessa. Diaa, värinegaa ja m/v. En kehitä itse enkä vedosta. Muttaa kuvaan säännöllisesti filmille. Hauskaa ja rytmikästä. Filmipurkin avaaminen on maaginen kokemus.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup mitä kattelin just noita leica skaban tän vuoden osallistujia, ni kyl mukana oli paljon filmille kuvattua matskua... Leica Oskar Barnack Award / internationaler Foto-Wettbewerb kyl täs taidetaan enemmänkin elää vaihetta jossa filmi innostus on kasvamaan päin
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Olen käyttänyt filmiä koko ajan 1970-luvun lopulta alkaen. Nykyään ehkä puolet on digille ja puolet filmille. Aivan viime aikoina filmin osuus on jonkin verran noussut. Mustavalkoisen kehitän itse, mutta en enää vedosta. En koskaan ollut kovin taitava vedostaja, skannatuista mustavalkonegoista saan mustesuihkarilla parempaa jälkeä kuin koskaan pimiössä. Juuri on skannerissa toinen ruutu tulossa keskikoon Fp4+:aa, RB67:ssa oli aika äsken ostamani makrolasi jota testailen. Hauskaa Vastauksena käytän tosissani. Pidän etenkin mustavalkoisessa filmin jäljestä enemmän kuin digistä. Filmikamerat ovat karismaattisempia ja kiinnostavampia kuin digikamerat.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Ihmettelen myös kysymyksen asettelua ja ajatusta. Miksei kuvaisi?Jos huvikseen kuvaaminen on sama kuin tosissan niin joo. Eiliselläkin metsäreissulla oli myös digikamera repussa mutta siellä se pysyi. Muutamia ruutuja reherenssiksi iPhonella mutta useampi rulla keskarilla ja kinolla. Illalla kehitys, skannaus sekä muutama vedos. Pimiössä kaksi suurennuskonetta, pinnakkaiskehys sekä altaat purkit ja kemiat kokoajan valmiudessa, n.10 minuutissa täystoimessa. Pakastimesta yksi kori varattu filmeille. Tämän vuoden kuvamäärästä vähintään 2/3 on kuvattu filmille. Tilastoa sotkee yksi tilauskeikka joka käsittää n. 150 ruutua. Vastaan kyllä. (Edit: siis kuvaan filmille ihan tosissani, ei se filmi tule kuolemaan pitkiin aikoihin.)
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Ei ole filmi kuollut, 30-50 rullaa aina varastossa. 1970 luvun alusta lähtien kuvattu pelkälle filmille itse kehittäen ja jatkuu edelleen. En omista filmiskanneria enkä vakavasti otettavaa digikameraakaan, vanha 6mpix Pansonic FZ7, jolle viimeeksi kuvattu pari vuotta sitten pari räpsyä. Pääasiassa MV, vedostan perinteisesti omassa pimiössä. Jouko
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Kun itse harrastaa niin saattaa olla, että katselee asiaa triasetaattikalvon läpi, mutta samanlainen ajatus on itselle tullut kuin mitä c mainitsi, että kiinnostus analogiseen valokuvaukseen ja vedostukseen olisi hieman piristymässä. Polaroidmateriaalille kuvaaminen on ollut hienoisessa myötätuulessa jo jonkin aikaa, erityisesti keskisessä euroopassa, neulanreikä kuvaaminen myös. Valokuvauksen uusi tekijäpolvi, nuoret naispuoliset kuvaajat, vaikuttavat olevan kovastikin filmistä ja märkävedostuksesta kiinnostuneita ja siinä joukossa filmikuvia näkyy paljon. Ehkäpä heiluri on palannut digitaalisen kuvaprosessin ja prosessoinnin äärilaidasta hieman takaisin ja kiinnostus käsityöhön on kasvanut. Ei se minua haittaa jos noin tosiaan on.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Filmiä on palanut vuodesta 1967 ja käytän koko ajan. Myös opetan edelleen nuorille filmikamerankin perusjutut pimiötä myöten. Toki digi kulkee rinnalla. Vajaa vuosi sitten sain kotioloihinkin pimiön tehtyä. Töissä pimiö on ollut niin kauan käytössä kuin olen ollut virassa - ja tulee olemaan käytössä. Pari vuotta sitten koululle rakennettiin toinenkin pimiökoppi. Vastauksena siis on ettei filmi ole kuollut.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Ei ole kuollut, omalla kohdalla digillä kuvaaminen tekee kuolemaa. Värifilmillä kuvaan todella vähän, mutta onnistuin juuri koukuttautumaan Fujin polaroidiin Mamiya RB:llä. Muuten pääosa tulee räpsittyä mustavalkokinolla, jota varten tuli juuri vedostustakin opeteltua.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Olen mv-filmimies, olen aina ollut, ja tulen aina olemaan. Kuvaaminen ja kehittäminen onnistuu filmikoolle 35mm, 120mm, 4x5, 5x7 ja 8x10. Sauna riisuttu pimiöksi kahdella suurennuskoneella. Polaroid on myös lähellä sydäntäni. Tosissani en kuitenkaan kuvaa, filmi on minulle mukava elinikäinen harrastus, ei leipätyö.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Ei ole filmi kuollut omalta kohdaltani, eikä kuole. <IMG src="http://farm4.staticflickr.com/3798/12923046835_c9693a04a9_o.jpg"]</IMG> Vedostaisin oikein mielelläni, mutta ei ole tilaa/pimiötä minne koneet ja litkut roudaisin tällä hetkellä. Toivon, kunhan pääsen takaisin työelämään, että voisi vuokrata jonkun kellarin, tms. kimppapimiöksi. Olenko tosissani? Toisaalta kyllä olen tosissani tämän harrastukseni kanssa. On tämä ihan verrattavissa aikaisempiin harrastuksiini: basson soitto bändissä, postimerkkien ja jalokivien keräily sekä hopeakorujen tekeminen, joita kävin joskus käsityömessuilla myymässäkin. Toisaalta tämä on vain harrastus, ei työ. Veikkaan, että itseltäni mielenkiinto loppuisi jos tällä pitäisi leipänsä tienata, mutta kyllä mä haluaisin jotain hienoa saada toisaalta aikaan, jota voisi ripustaa seinälle. Unelma oli joskus nuorempana ryhtyä taiteilijaksi tai käsityöammattilaiseksi kuitenkin, mutta mieluumin kasailen inverttereitä ja sähkökaappeja letkaan jolla rahoittaa harrastusta ja kuvaaminen, noh, rauhoittaa mieltä. Vedostaminen varmasti rauhoittaisi vielä enemmän. Otetaanko filmi tosissaan muualla maailmassa. Olen päässyt siihen käsitykseen, että kyllä. Paljon enemmän tosissaan kuin Suomessa. Juttelin toissapäivänä kälyni kanssa facebookissa ja ainakin sen puheiden mukaan muualla filmi on paljon paremmassa asemassa kuin Suomessa. Se kävi jonkun Hollannin kuninkaallisenakatemian valokuvauskoulun ja siellä opetettiin käsittääkseni hyvin paljon filmillä kuvaamista, miten lie Suomessa, en tiedä. Sen jälkeen hän asui Saksassa ja siellä oli paljon filmin käyttäjiä ja nyt asuu Japanissa ja siellä alkaa putkahdella kuulemma filminkehityspaikkoja paljon joissa kaikissa tarjotaan erikoispalveluja eli prässäystä ja crossausta. Ja hinta on paljon alhaisempi kuin täällä. Saksassa esim. perushinta kehitykselle oli 2,50 euroa, Hollannissa samaa luokkaa. Japanin hinnoista en tiedä, vielä. Mä sanoisin, että Suomi on nykyään aika takapajula filmin suhteen johon aika paljon vaikuttaa tuotteiden ja palvelujen hinta. Saatan olla yksin näiden ajatusteni kanssa ja kaikki eriävät mielipiteet sallitaan.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Itse olen välillä taistellut digin ja filmin välillä ja digikamerat ovat vaihtuneet tiheään, mutta aina on lopulta filmi voittanut. Tällä hetkellä tuntuu siltä, että puhelimeni Lumia 1020 täyttää digikuvauksen tarpeeni harrastelijakuvaajana. Pimiö on ja filmiä pakastimessa muutamia kymmeniä rullia, pääasiassa mv:ta. Ei, filmi ei ole kuollut ja näyttää siltä, että suosio lisääntyy hiljalleen. Luulenpa, että tuo Valokuvan voimaa-ohjelma Teemalla tuo muutaman filmiharrastajan lisää.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Minä kuvaan noin 30 % kuvistani filmikameroilla, mutta en kyllä usko, että monetkaan täällä, minut itseni mukaanlukien, kutsuisivat sitä filmikuvaukseksi. En kehitä, en vedosta vaan kehitytän ja skannaan/skannautan. Käytänkin vain C41-prosessin filmejä, enimmäkseen Ilfordin XP2 ja lisäksi ainakin Portra. Eli tavallaan minulle filmikuvaus on kuollut, mutta filmi ei. Kuvaan filmikameroilla eri tavalla kuin digivastaavilla ja teen merkittävästi erilaista jälkeä niillä. Se riittää minulle syyksi käyttää noita laitteita, ja kaiken lisäksi se on mukavaa.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Juu ja se lataaminen kameraan, on se vaan aika paljon sykähdyttävämpi kokemus kuin kortin formatointi uusien digikuvien tieltä.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Filmi on vähän niinkuin vinyyli levyt ns "luonnollinen formaatti" jolle varmasti löytyy kysyntää vielä vuosienkin päästä. Itse ei jaksa enää filmin kanssa värkätä, epäkäytännöllistä sanon minä
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Tämä on hivenen hölmö "gallup". Valokuvauksen valtavirta on umpidigitaalinen. Siinä mielessä filmi todellakin on "kuollut". Se on fakta. Ammattikuvaajat eivät käytä filmiä eivätkä tavalliset lastensa synttärikutsujen kuvaajat liioin. Mutta ovatko he "tosissaan"? En tiedä. Edelliset saavat touhustaan rahaa, jälkimmäiset noudattavat kulttuurista normia: tässä yhteiskunnassa kuuluu valokuvata, ja se kuuluu tehdä laitteilla, joita Musta Pörssi ja Gigantti kulloinkin myyvät. Myös minusta tuntuu, että filmin asema on vakiintunut, ehkä vankentumassakin vielä. Itse asiassa harrastajat saattavat olla asiansa kanssa paljon enemmän tosissaan kuin ammattilaiset, joille valokuvaus todellakin on vain ammatti. Heille myrkyistä ja hitaudesta eroon pääseminen oli helpotus, jonka heille suo. Mutta eihän filmi oikeasti mihinkään "kuole". Vielä on hevosvaunujakin, vaikka useimmat käyttävät polttomoottoria. Aina on joku, joka tosissaan tykkää enemmän hevoskyydistä. Ja vaikka Lontooseen pääsee lentokoneella yhtä halvalla kuin Suomenlinnaan Kauppatorilta, joku yhä tosissaan haluaa mennä sinne hitaasti ja kalliisti laivalla. Jne. Tekniikat ja menetelmät eivät lakkaa olemasta, kun tulee toisia tekniikoita ja menetelmiä. Itse aloin kuvata totisemmalla mielellä (harrastuksena) vuonna 2007. Sitä ennen olin suhtautunut kameraan jotenkin vakavammin luokiolaisena 80-90-luvun vaihteessa. Ei tullut mieleenkään hankkia digikameraa. En omista sellaista vieläkään, eikä se kiinnostua minua enempää kuin sähköinen sitruspuristin, ja jääkaapissa on usein enemmän filmiä kuin ruokaa.
Vs: Joko filmi on kuollut? Gallup Kuvaan suurimmaksi osaksi filmille, mvtä ja jonkinverran diaa. Mvt, kino ja keskikoko kehitän ja vedostan (ja skannaan) itse omassa pimiössä, jossa kaksi suurennuskonetta. "Talouskoneena" löytyy D700 jolla hoidan pakolliset kuvat, siis ne jotka on pakko otta mutta kukaan ei ikinä jaksa katsoa (synttäri- joulu- hää- hautaus- jne kuvat).