Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Jannica ja kotistudio

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Keni, 3 Joulukuu 2015.

  1. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Loppukesällä otettu eka kuva kotistudiossa.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Szabad 4x5 + Schneider-Kreuznach Symmar-S 210/5.6, Polaroid 55, Photax Interfit Lighting system.

    EDIT: Muokkasin kuvalinkkejä siten että eivät vie Flickriin.
     
  2. timtuun

    timtuun Member

    161
    4
    18
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Peukku tälle. Onko toi taustakangas hieman läikikäs, vai onko sen elävyys tehty valoilla?
     
  3. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Hyvää meininkiä ja kuva oikein hyvä.
     
  4. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Kiitoskiitos.
    Taustakangas on hieman läikikäs.
     
  5. RB

    RB Well-Known Member

    9 431
    1 277
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Kuva on ihan selkeä, sävykäs ja varmaan terävyyttäkin riittää. 3 lampullako oot kuvannut? Heijastimia?

    Valon suuntaa vois jatkossa miettiä, itse ehkä olisin kokeillut toisin.
     
  6. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Kiitos. Joo, kolmella valaisimella, mutta yhdessä ainoastaan tavallinen 100W lamppu, kahdessa Photaxien kanssa tulleita 500W lamppuja (pitää hankkia muutamia varalamppuja). Ei heijastimia, yksi iso löytyy kyllä, mutten tässä käyttänyt. Otan mielelläni vastaan neuvoja valon suunnasta. Nyt valot oli suunnilleen kuten kuvassa näkyy.
     
  7. hannu523

    hannu523 Well-Known Member

    2 652
    579
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Tyylikäs paluu !
     
  8. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Kelpaa katsella.

    Tervetuloa takaisin o/
     
  9. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Jannica ja kotistudio

    Tämä on hieno kuva. Laatua, näkee Jannican persoonaakin.
     
  10. RB

    RB Well-Known Member

    9 431
    1 277
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Jos saa sanoa jotakin, tietysti kaikki on jonkun mielestä tylsää mutta kuitenkin.....
    Eli tässä on päävalo (valo joka valaisee kasvot) mallin ja kameran vasemmalta puolen,  valo on kameran puoleisella poskella latteaa...ei mitään muotoja. Jos päävalo olisi oikealla puolella niin sopivasti sijoittaen nenän viereen tulisi pieni varjo ja kameran puoleiselle poskelle tulisi myös liukuva muotoileva varjo. Tätä joku sanoo naisvaloksi, kun se kaventaa poskia. Jos varjo tuppaa tulla liian tummaksi, niin sitä vois sitten tasoittaa jollain heijastimella tai toisella valolla kameran suunnasta. Näillä "kuumilla valiolla" valaistuksen säätäminen pitäis onnistua, eri asia on sitten riittääkö valoteho palkilla kuvaamiseen, siitä mulla ei ole kokemuksia.

    Ja sitten tietysti kun malli kääntää päätään....niin koko valaisukaluston säätö menee uusiksi.....
     
  11. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Kiitos kaikille!

    Kiitos myös RB:lle neuvoista. Kuvaa ottaessani ajattelin että korkealla oikealla oleva valo riittäisi kasvoille, ja ajatukseni oli tasoittaa valoa vasemmalta. Täytyy kokeilla RB:n neuvoa ja sijoittaa myös päävalo kameran oikealle puolelle ja iso valkoinen heijastin vasemmalle tasoittamaan valoa.
     
  12. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Jannica ja kotistudio

    H I E N O !
     
  13. RB

    RB Well-Known Member

    9 431
    1 277
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Niin vielä.....se päävalon puolihan riippuu siitä kuinkapäin kasvot on. Kun malli kääntää päätä, niin jossain vaiheessa valaistuskin muuttuu...ja valoja tulee siirreltyä puolelta toiselle.
    Tämä naisvalo on melko helppo tehdä, valo tulee vähemmän kameraan näkyvän posken puolelta ja enemmän kameraan näkyvälle poskelle tulee varjoa joka muotoilee.
    Näyttävän näköisen miesvalon tekeminen on mielestäni valojen säädön suhteen paljon tarkempaa. Siinä kun varjo tulee vähemmän näkyvälle poskelle ja pienikin pään tai valaisimen kääntö vaatii uutta valon suuntaamista.
    Sitten semmoinen juttu, että valoa ei ainakaan aina kannata suunnata suoraan aiheeseen, vaan päävalo suunnataan mallin etupuolelta ohi ja valaistus hoidellaan valokeilan reunalla. Tämä on joskus oikein herkuttelua valoilla ja jälki voi olla mielenkiintoista, tätä sanotaan pyyhkivillä valoilla valaisuksi. Ohi menevästä valokeilan osasta on suhteellisen helppo heijastaa täytevaloa.
    Mutta kun kuvaat palkilla, niin varmaan tehoja syövä ohivalaisu ei tuu ainakaan aina kysymykseen valon riittävyyden takia.

    Tämä valaisutyyli toimii hyvin kuumilla valoilla ja synkassa olevilla studiosalamoilla. Jos salamat eivät ole  synkassa keskenään, niin tarkka valaistuksen säätö on paljon hankalampaa.


    Tulipas avauduttua.....
     
  14. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Selkeitä ja hyviä neuvoja, kiitos RB! Itse olen noviisi mitä studiovaloihin tulee.

    Täytyy kokeilla miten tuo pyyhkivä valo toimii ja mihin se riittää. Voisi ehkä toimia hyvinkin ja pehmentää valoa mukavasti. En välttämättä hae täydellisesti valaistuja studiokuvia, pidän tummista kuvista. Suosin hitaita filmejä, tämäkin Polaroid 55 -kuva on negan mukaan valotettu ISO 25:llä. Paketti Fomapan 100 odottaa myös jääkaapissa, tuskin tulen käyttämään nopeampia filmejä.
     
  15. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Tykkään kyllä kuvasta, mallilla on asennetta ja kuvassa on dramatiikkaa, ehkä juuri siitä syystä mikä myös minua mietitytti.. Olisin kaivannut selvempiä varjoja ja paremman käsityksen valon suunnasta, nyt vaaleaa aluetta on paljon. Toisaalta juuri se ehkä miellyttää kun kuvan valaisu poikkeaa niin paljon perinteisestä ja juuri vahva vaalea alue kasvoilla irrottaa ja luo dramatiikka, mikä sopii hyvin mallin ilmeeseen ja katseen vakavuuteen..

    Hieno kuva, joka laitaa pohtimaan kuvaa kuvaajana (joka minusta ainakin on aina vain hyvä asia).
     
  16. Vs: Jannica ja kotistudio

    Voisit hieman valaista leukaa/kaulaa, jotta ei tulisi "irtonainen pää" - efekti. Muuten kuva on kait ihan ok. (en jaksanut tuota emempää tsiigata tässä vaiheessa iltaa)
     
  17. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Onko se niin että valon reuna, siis se pyyhkivä valo on pehmeämpää? Melkein tuntuis ettei ole. Se että siellä on vähemmän valoa ja siten hallittavampaa on kait se juttu. Monesti päin ammuttaessa saa pehmeää valoa mutta valoteho on suurempi ja sitä kautta muut valot sitten ikään kuin pimenee.

    Minusta tämä valon suunta on varsin hyvä. Tällä tavoin kuvattaessa ei ainakaan ihon epätasaisuudet tule merkityksellisesti esiin, vaikka en luule että tämän mallin suhteen sitä olisi. Kuitenkin nenä profiili irrottautuu joka on hyvä juttu.
     
  18. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Onpas tyylikäs potretti.
     
  19. Vs: Jannica ja kotistudio

    Hieno kotistudio ja erittäin tyylikäs potretti.

    RB:n antamat hyvät valaistuskommentit luin tarkasti, kiitos niistä.
     
  20. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 629
    1 537
    113
    Vs: Jannica ja kotistudio

    Pidän kuvasta, se on minun silmiini varsin hieno ja tyylikäs.
    Pidän myös siitä, että RB antaa neuvoja, itselleni aivan uutta ja mielenkiintoista asiaa ja laitan kyllä korvan taakse siltä varalta että joskus on mahdollisuus yrittää studiossa muotokuvausta. Nöyrä kiitos.