Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

jalustoista

Keskustelu osiossa 'Muut kameravarusteet' , aloittajana kimmok72, 5 Lokakuu 2009.

    Vs: jalustoista

    Kokemukseni mukaan Berlebach on erittäin hyvä ja kylmälläkin ilmalla paljallekin käsille ystävällinen laitos.

    Isompi jalusta on Manfrotton vanha kunnon 028 Triman. Saman merkin Proball 468 -kuulan kanssa korkeutta 240 cm. Monesti ollut tarpeellinen ominaisuus sekin. Samoin kuin se, ettei normaalikuvauksessa tarvitse keskiputkea nostaa. Ikävä puoli sekä paino että pituus kasattuna.

    Yksijalkana Slickin hiilikuitu + Leitz Iso kuula. Luotettava, hyvä kokonaisuus. Silläkin korkeutta enemmän kuin tohtori määrää.
     
  1. Vs: jalustoista

    Mmmm... selittäisitkö tarkemmin miten käsien hentoisuus ja kuula liittyvät toisiinsa? en jummarra. Vai oletko käyttänyt vain huonoja (lue: halpoja) kuulia, joissa ei ole kunnon kitkasäätöä? Tai kalustoon nähden liian pieniä kuulia, joiden kitkasäätö ei kykene pitämään raskasta yhdistelmääsi aloillaan? Silloin tuon voisi jotenkin ymmärtää. Mutta silloinkaan vika ei ole kuulan konseptissa....

    Niin, miten tuo kuvaamasi liitty kinopäähän tai kuulaan? noinhan se tehdään molemmilla? eikö? Paitsi että kuulalla molemmat voi tehdä samalla kertaa... ja lukittaa sitten  ;D

    Arkkitehtuuriin en ota kantaa, en sitä kuvaa, mutta en myöskään heti pysty näkemään eroa ainakaan kinopään eduksi. Selittäisitkö käyttötilanteen jossa tuo tuska tulee esille?


    Yksijalalla kuulaa ei tarvita lainkaan...  yksinkertainen linkku on parempi, kun tarvitsee kääntää runko pystykuvaukseen, muuhun koko päätä ei tarvita. Jos ei ottaisi pystykuvia voisi rungon pistää suoraan tikkuun kiinni. Manflötköltä löytyy halpa ja hyvä linkku. Kuula monopodiin on tuhlausta.

    Eli hyvä kuula on minusta yleiskäyttöisempi valokuvauksessa, en keksi mitään mistä se ei selviäisi paremmin tai yhtähyvin kuin kinopää. Videokuvaus on aivan toinen juttu. Videokuvaukseen kuula on toivoton, sillä ei pysty seuraamaan kohdetta yms.
     
  2. Vs: jalustoista

    Itse pidän kapeaa, erittäin hyvälaatuista Leitzin isoa kuulaa paljon parempana kuin  Manfrotton linkkua.

    Oheisena Leican sivuilta poimittu ei-niin-hyvä kuva ko. kuulasta.
     
  3. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: jalustoista

     
  4. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: jalustoista

    Kuulista sen verran, että esim. Manfroton, jossa lukitus on sivuttain siirtyvillä vivilla, on tosi vaarallinen. Vipua tönäisee vahingossa, tai esim. nostaa jalustan kameroineen olalle, ja lukitus lupsahtaa auki.  Kierrettävillä nupeilla ei ole tätä ongelmaa.
     
  5. Vs: jalustoista

    Kääntyvän vivun alla on messingin värinen pieni käännettävä vipu, varmistin, joka estää pikakiinnityslevyn vahingossa irtoamisen.

    Vanhemmissa ProBall-mallissa ei ole itsessään pikakiinnitystä, vaan molemmat kierrekoot. Käytän siinä joskus Linhofin pikakiinnityslevyä.
     
  6. Vs: jalustoista

    Juuri näistä väännöistähän sen kysyjän on helpointa päätellä, mikä näkökanta merkitsee omassa työssään eniten, siis jos ne näkökannat on perusteluja, eikä vain heittoja  ;)

    Uskon kyllä, että tietynlainen monisäätöinen kinopää, ei se halvin markettimalli, on tuossa sinun erikoislueellasi paras, mutta yleiskäytössä on hyvä kuula kaikkein paras. Ja maisemakuvauksessa  8)
     
  7. Vs: jalustoista

    Yksivipuinen Slik Masterin kinopääkin on kätevä ;-)
     
  8. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: jalustoista

    Mulla on omassa jalustassa ollut kuula muutaman vuoden. En oo päässy sinuiksi sen kanssa lainkaan. Kun saa horisontin maisemakuvaassa suoraan ja koittaa säätää korkeutta niin aina on horisontti uudestaan jonnekin suuntaan kenossa. Sen verran harmittaa, että on jäänyt jalusta käyttämäti. Ikävä kyllä, menin myymään ihan kelvollisen kinopään veke silloin kun ton kuulan hommasin:(
     
  9. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: jalustoista

    Manfrotto 055 peruskinopäällä.
    10 vuotta, eikä suotta.
    Hyvin on toiminut kinolle ja keskarille.
    En parempaa kaipaa.
    Peilin ylöslukitus ja lankalaukaisin.
    T Jukka
     
  10. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: jalustoista

    Jotain tälläistä minäkin yritin selostella. H. Hirmuisen pelossa en osannut noin selkeästi asiaani ilmaista.

    Maisemakuvissa myös on tuo kinopää paikallaan - paras ;)

    kapa
     
  11. Vs: jalustoista

    Hassua, että en ole moisiin ongelmiin törmännyt. Minusta on nimenomaan helpointa säätää kaikki kerralla kohdalleen, ehkä hieman makustella erilaisia rajauksia ja sitten kun kaikki on kohdallaan, lukita tilanne.

    Mutta tämä vaatii hyvän kuulan, joka liikkuu nykimättä ja jossa on toimiva kitkalukko jonka voi säätää siten, että vaikka kädet päästää irti, ei kamera liiku mihinkään.

    Liikuttelu tapahtuu siis aina aktiivisesti siirtäen. Kun lukitus on auki ja kitkalukko säädetty siten ettei kamera juuri ja juuri liiku itsekseen, tulee kuulan lähteä liikkeelle ilman nykäystä, muuten säätö on tuskaa.

    Epäilenkin, että huonot kokemuksenne on vain huonon kuulan aiheuttamia. Mutta voin toki olla väärässäkin, sellaista on joskus tapahtunut, en vain enää muista milloin...  8)
     
  12. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: jalustoista

    Mullakin on käsitys, että jos käyttää kuulaa, sen tulisi olla hyvälaatuinen, jossa voi itse säätää kitkavastuksen. Oulu-miitissä Akilla oli sellainen.- Kallis, mutta erinomainen.
    T Jukka
     
  13. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: jalustoista

    Kyllähän tuo minunkin Gitzo Ball2 80-luvun alusta toimii mukavasti kitkasäätöisenä ilman erillistä kitkasäätöä, mutta tuossa edellä vain arvelin että raskaan kameran alla voisi se olla vähän hankalampi.  Mutta eihän se ole ihan täysin pro, jos pitää avata erittäin tarkkana vain vähän.

    Edellä tuli hyviä perusteita myös kinopäälle.  Molempi parempi - eikä mikään Canon-Nikon sota, jossa on selkeä voittaja.  :D

    Olen ajatellut hommata toisen jalustan.  Se voisi olla Berlebach kokoluokassa mikä käy Hasselbladille (ja kevyelle fieldille). Jos toista päätä hommaisin, olisi se luonnollisesti kinopää, koska kuula jo on.
     
  14. Vs: jalustoista

    Voihan sitä niinkin käyttää ilman kitkasäätöä, se pitää vain se kitka säätää oikeaksi erikseen joka kerta kun kameraa siirtää, hankalaa.

    Parempi systeemi on että yksi namiskuukkeli säätää sen kitkan ja siihen ei tarvitse koskea ellei kameran paino tai painopiste muutu (eli ellei vaihda objektiivia oleellisesti raskaampaan tai kevyempään) ja toinen vipstaaki vain lukitsee ja vapauttaa kuulan liikkeen.
     
  15. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: jalustoista

    No, en tarkoittanut sitä pikalevyn irrotusta, vaan kuulan lukitusta paikalleen. Joissakin Manfroton rimpulamalleissa sekin on sivuttain siirtyvillä vivuilla, ei kierrettävillä.
     
  16. turo

    turo Member

    299
    0
    16
    Vs: jalustoista

    Olisikohan jollain suosituksia budjettiratkaisuksi suurinpiirtein samassa  hintaluokassa kuin esim. Slik Pro 700DX AMT, Manfrotto 055XPROB Pro Alu Tripod? Noitahan saa ainakin digitarvikkeesta alle sadanviidenkympin.

    Paino ei ole kynnyskysymys, kunhan on niin tukeva kuin tuossa hintaluokassa on mahdollista.
     
  17. Vs: jalustoista

    Itse käytän Manfrotton 055:sta mutta päänä on hieman harvinaisempi Manfrotton 410 Junior (geared head tai jotain sinne päin). Toimii hyvin. ei voi muljahdella minnekkään koska hienosäädöt (3 akselin säädöt) pitää sen aina paikallaan. nopeaa säätöä varten on hienosäätöjen vapautukset jotka lukkiutuu itsestään kun otteen irrottaa. Koska kuvaan jonkin verran arkkitehtuuria, sillä on helppo ja nopea pistää kaikki vaateriin (Kowa 6*6, Mamiya 645). Koko systeemi painaa noin 4kg (mitattu henkilövaa'alla). Ja toimii myös makrokuvauksessa hyvin kun tarvitaan tarkkaa kohdistusta.
    Kaapissa on myös Gizon Reporter 2 (Gilux) ja Rationelle no 2, 3 akselin suhteen säätyvä pää. Sopii kinokalustolle jos ei ole kauhean isoja putkia. Onpi 35 vuotta vanha ja toimii moitteettomasti edelleen, vain kiristimien otekumit on kerran uusittu ja vähän öljytty putkia.
     
  18. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: jalustoista

    Manfrotton 055 on tuttu.  En pitänyt sen jotenkin nihkeästä ja lyhyttappisesta kinopäästä, enkä jalkojensäädöstäkään,  mutta ihan toimiva laitehan se.  Se oli varmaan siinä, kun oli oma Gitzo jo olemassa ja siihen tottunut, niin eihän sitä vieraat silloin maistu.

    Näitä tilttipäitä olen tutkaillut. Ries Double Tilt kääntyy sivuttain vain 15 astetta, joten se sopisi hyvin 66-formaattiin sekä mun fieldiin, jossa filmiperä kääntyy.  Onkohan vastaavia muilla valmistajilla? http://riestripod.com/head.htm
     
  19. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113