Suomessa on perinteisesti valmistettu varsin tarkat miina-kartat alueista joihin miinoitteet on kaivettu/piilotettu. Yksittäisiä panssarimiinojen raivauksia hidastavia henkilömiinoja ei toki usein voida kirjata ylös ja voi joku miina maastoon kadota. Miinakenttien miinoihin voidaan joka miinaan kirjoittaa numero ja kun kenttä puretaan, nähdään heti numeroista, puuttuuko joku miina ja etsiä sitä edelleen kentältä. Hyvin vähän suomalaisten miiinoityteista jäi viime sodassakaan raivaamatta. Me kun käytetään miinoja lähinnä omien alueiden suojaamiseen maahantunkeutujalta, mutta esim. saksalaiset eivät välittäneet miinostaan, koska hautasivat ne valloitetulle maalle vetäytymistään suojaamaan.. Deaktivointi ja aktivointi etänä, edellyttää jonkin sortin etäyhteyttä ja varmaan on aika luotettava nykyään, vaikka jokainen meistä kyllä tietää kuinka varma esim. puhelin on maastossa, on katveita. Parempi kuitenkin kuin "ei mitään deaktivointia".
No , kerran vielä Ukrainan sota on osoittanut , että etäyhteydet toimivat kyllä kaapeleilla, valo tai jatkojohdot. Mutta miljoona miinaa narujen päässä, no ehkä se toimii. Helppo vetää kuitenkin pois kentältä. Nyt aion ryhtyä viettämään juhannusta. Hyvää Juhannusta kaikille täällä kävijöille, erikoisesti keskustelijoille mielenkiintoisista mielipiteistä. Pysytään ystävinä vaikka välillä ärähdellään.
Tasavallan presidentti Alexander Stubbin lausunto irtautumisesta Ottawan sopimuksesta Uutiset 4.7.2025 (Tasavallan presidentin kanslia): https://www.google.com/url?sa=t&sou...CC0QAQ&sqi=2&usg=AOvVaw3phqAk3rjIPZp_McYy2Sna "Miinat ovat Suomelle puolustuksellisia aseita" - Stubb
Erinomaisia uutisia! "Maanpuolustus Maavoimat ottaa jalkaväkimiinat käyttöön jo tammikuussa – valtava muutos myös muussa kalustossa" (YLE): https://www.google.com/url?sa=t&sou...CGUQAQ&sqi=2&usg=AOvVaw2XTnOL8KYpEq5TNbhHC3iJ ____________ "Korealaisten panssarihaupitsien lisätoimitukset jatkuvat vuoteen 2028...": ( Tekniikka&Talous 29.8.2025) Suomen tykistö uudistuu nyt vauhdilla: Raketinheittimet ampuvat pian 150 km ja raskaat 155 mm tykit osuvat liikkuvaan maaliin – Vaanivia aseita suunnitteilla
Mitenkä nämä militaristiset uhopuheet liittyvät palstalle annettuun ohjeistukseen: "Yleistä keskustelua valokuvauksesta ja sitä sivuavista aiheista." Ei mielestäni sivua valokuvausta mitenkään. Kapa
Vähän samaa olen ihmetellyt itsekin. Foorumilla näyttää olevan muutama sota- / asehullu tyyppi, jotka toistuvasti haluavat niistä asioista täällä keskustella. Toisaalta, tämä foorumi on kyllä niin kovin hiljainen. Täällä lienee alle kymmenen aktiivisempaa henkilöä, jotka tänne jotain postaavat, ja muut sitten käyvät niitä tuotoksia vain katselemassa osallistumatta itse mitenkään foorumin toimintaan. Aika vähän sitä varsinaiseen valokuvaukseen liittyvää keskustelua täällä on. On vissin taidettu ne asiat vuosien varrella käsitellä jo moneen kertaan. Sitten voi miettiä, että kumpi on parempi, se että foorumilla on edes jotain keskustelua, tai sitten se, että foorumin sisältö koostuu lähinnä vain tavaroiden myynti-ilmoituksista?
Itse en näe "uhoamista" siinä että yritetään suojautua militaristisen hyökkääjänaapurin (todennetusti sitä) vaaroilta. Uskottavan maanpuolustuksen rakentaminen ei meidän tilanteessamme ole uhoamista. Se on sodan ja väkivallan estämistä luomalla mahdolliselle väkivallantekijälle tarpeeksi korkea kynnys pahojen aikeittensa toteuttamisen estämiseksi. Jos lähtee vapaus maasta on taiteiden ja muiden kivojen juttujen harrastelukin vaikeampaa ja jopa mahdotonta. Mutta kerran, pari vuodessa kai joku haluaa postata, kritisoimalla toisten kirjoitteluja, " yleistä keskusteltua" - ketjussakin. Täällä on keskusteltu niin radioamatööri-, auto-, ja *erseasioitakin - ilman suurempia vastuksia. Miksi hyvän suojelemisesta ei saisi, ollenkaan, puhua? Ja: Itse inhoan ja halveksin väkivaltaa, ylenkatsetta toisiin ja myös militarismin ihannointia.