Lue ensin: Havaintoja digimaailmasta: Yhä hienompia kameroita... mutta kenelle? Erityisen ajankohtaisia ovat maininnat kavereilla kuvauttamisesta. Laadusta ei aina niin väliä, kunhan hinta on halvempi. On merkillistä, että omasta työstä tulee saada kunnon palkka, toisen työstä ei haluttaisi kuitenkaan maksaa. Aivan kun vaikkapa Nikon D 90/300/700/D3 omistaminen tekisi ihmisestä valokuvaajan (!?) Eivätpä ole satojen miljoonien kotien tekstinkäsittelyohjelmatkaan tehneet joka näpyttelijästä edes siedettävää kirjailijaa - puhumattakaan hyvästä. Paradoksaalista on se, että koskaan aiemmin historiassa ei tarjolla ole ollut tällaista kuvavirtaa. Ja kuitenkin "hyväksi" kuvaksi riittävät kauniit värit ja ennenäkemätön terävyys. Sivistyksellisesti köyhää ja ennen kaikkea surullista. Yhteiskunnan eri aloilla on kulloisillakin trendeillä merkittävä vaikutus. Suomalaisessa valokuvauksessa on Helsinki Schoolin -tyyppisellä ja matkitulla ilmaisulla ollut ja on vieläkin merkittävä rooli. Ajalle ominaista kuten lasiarkkitehtuuri, loppumattomat kauppakeskuksien ostoshelvetit, tyhjyyttä kolisevat tv-ohjelmat, hysteerinen energiansäästöpolitiikka.
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Näytät sekoittavat keskenään kolme eri asiaa: 1) Muoti (muoti ei ole trendi) 2) Trendi 3) Tyhmyys Ajalle on ominaista, että on olemassa ajalle ominaisia asioita. Muuten aika kävisi kovin pitkäveteiseksi.
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Myönnän sekoittavani trendin ja tyhmyyden. Loppujen lopuksi alkavathan ne samalla kirjaimellakin... Mikä mainitsemistani asioista on "muoti".
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Aika paljonkin ot, mutta jollain tasolla ihan kuin kumisee, eletäänhän markkinataloudessa, joka osin perustuu jatkuvaan kasvuun, ja kasvua haetaan jo säästämisestäkin.
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Samaa mieltä. Kyllä tässä porukoilla, itseni mukaanluettuna, on kovia vaikeuksia sopeutua siihen faktaan että jos tämä maapallo kovin monille jälkipolville halutaan käyttökelpoisena jättää, niin monien asioiden on muututtava. Siinä kuviossa on täysin yhdentekevää onko energiasäästöpolitiikka hysteeristä vai ei. Hysteeristähän viimeiset sata vuotta on lähinnä ollut länsimainen kulutus ja sen mukanaan tuomat lieveilmiöt, kun ihmiset on aivopesty kaavaan materia = onni. "Välttämättömällä" kasvulla ja kilpailukyvyn säilyttämisellähän on aina perusteltu yritysten lyhytnäköistä voiton kasvattamista ja kaikesta muusta piittaamattomuutta.
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Huh huh, Missä mennään ? Kun mä olin just intin käyny ja kaikki kaverit oli stallareita, vähintään, vauhkottiin markkinatalouden ja mainosmaailman kamaluudesta. Niin siitä vauhkotaan näköjään edelleen. Kuiteskin olen Audissa jutellut ABB:n pääpomon Percy Baernevik:in kanssa ekonomiasta. Hän kertoo että hänen yksi rakkaimpia harrastuksia on olla mukana Intian projektissa jossa annetaan Mikrolainoja kaikkien köyhimpiin kyliin, jossa naiset(yleensä) muutamalla sadalla Eurolla luo perheelleen tai koko suvulle bisneksen jolla nostaa olennaisesti omaa elintasoaan. Näin siis (omalla rahallaan ja riskillä) yksi maailman johtavien firmojen pomoja. Mitäs olette viime aikoina itte tehneet ? Esim olleet jäsenenä liikkessä joka vastustaa toisinajattelijoiden kohtelua Kiinassa, vastustaneet Kirjastojen lakkauttamista suomessa, antaneet muutaman roposen Amnestylle ja niin edelleen... Se muutama sata euroa menee kevyesti hemmolta kuin hemmolta viikonloppuna, ja mihin?? Kerros muuten kaima JV mitä käsität sanalla "kvartaalitalous"...?
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Blogikirjoitus oli ihan järkevä, mutta en ymmärrä tätä kuvavirran lisääntymisen päivittelyä. Toki - nykyään kuvataan enemmän kuin koskaan, ja kenties myös huonompaa kuvaa kuin koskaan. Kuvia otetaan kumminkin moneen tarkoitukseen. Facebookin jaettavaksi tarkoitetun kännykameralla otetun käyttökuvan taidekritiikissä ei ole mitään järkeä. Ja vastaavasti nykyään otetaan myös hämmentävä määrä hämmentävän hienoa kuvaa. Sanomalehdistä alkaen kaikki painetut julkaisut ovat täynnä kuvaa jota 25 vuotta sitten näki vain toisinaan. Ja lisäksi tietenkin internet enemmän tai vähemmän arvovaltaisine kuvablogeinen ja galleriasivustoineen. Kyllähän noita kelpaa selailla! Pitää vaan löytää omat suosikit yltäkylläisyyden keskeltä. Ennen oli ammattilaisilla monopoli kuvien levittämiseen, nykyään ei ole. Ammattikunnan kannalta tämä on ehkä huono asia, mutta ei kai sentään valokuvauksen kannalta? Ymmärrän että jokainen ajaa omaa asiaansa... Mielestäni valokuvausta pitää kuitenkin ajatella nykyöän uudelta kannalta, kuin aikaisemmin. Ei tarvita tekijyyden monopoleja. Esimerkiksi kirjoittaminen elää ja voi hyvin, mutta mahdollisuus kirjoittaa ja jakaa kirjoituksiaan on ollut koko kansan käsissä jo (sanotaanko nyt) sata vuotta. Siis hyi hävetkää Pois tekopyhyys! Valokuva on aina ollut sekä kaupallista taidetta että populaaria taidetta. Sen vuoksi onkin elitistä ja snobia ajatella, että digitalisoitumisen myötä tapahtunut valokuvaamisen kansanomaistuminen on jotenkin huonontanut valokuvaa.
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Enpä muista enkä tiedäkään koska määrä on korvannut laadun - paitsi tykinruokana. Ja sielläkin ilo loppuu nykytekniikalla lyhyeen. Paljon kirjoitetaan ns. kuvanlukutaidosta. Kuitenkin tässä yksi-totuus-kerrallaan -maailmassa tuokin taito tahtoo jäädä kulloisenkin trendin alle. Valtava kaupallinen kuvavirta kääntyy kerrallaan yhteen suuntaan, aivan kuin vain yhden tyyppinen kuva olisi juuri se oikea. Ja uusi kierros alkaa seuraavassa kuussa tai viimeistään puolen vuoden kuluttua. Olen edelleenkin sitkeästi sitä mieltä, ettei maailman paras laitteistokaan kenestäkään ammattilaista tee, jollei itse tiedä kuinka ja miksi kamera osaa tehdä työn puolestasi. ................ Kvartaalitaloudesta sen verran, että paras tapa tuhota pitkäjänteistä tuotekehitystä on päästää muutaman kuukauden välein untuvikot pörssimeklarit liikuttelemaan asiakkaidensa sijoituksia paikasta toiseen. Tuskin ketään todellisuudessa yrityksen tulevaisuus, vaan omalle sijoitukselle saatava pääoman tuotto. Ahneella menee pesuveden mukana paljon muutakin kuin.... Eihän kukaan enää usko vapaaseen markkinatalouteen - vai uskooko ?
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Luulen että sekoitat ammattivalokuvauksen kriisin kuvan kriisiin. Tai sitten sinulla on vain pessimistinen kuva maailman menosta. Marraskuu? Vai oletko lukenut liikaa Henning Mankelia? Taiteilijamyytti kuoli viimeistään 50 vuotta sitten kun postmodernismi alkoi nostaa päätään. Kulttuuri on viimekädessä yhteisyritys. Se on ala jossa huippuja voi syntyä ainoastaan tarpeeksi laajojen harrastajajoukkojen varassa. Lahjakkuudet ja taitajat erottuvat kyllä suurestakin massasta. Tai tähän pitää ainakin luottaa, sillä vaihtoehtoja ei ole. Markkinatalous ei taida enää olla uskon kysymys
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa kerronpa kvarttaalitaloudesta yhden jutun: Oli sahanomistajapatruuna jolla oli ihan tavallinen ruutupaperi muistikirja, siihen lyijykynällä merkitsi VIIKOTTAIN, että paljonko kuutiometrejä oli puutavaraa ostettu, ja toiselle puolelle sitten paljonko oli sahatavaraa sitten myyty ja millä hinnalla. Kun sitten itte tiesi palkat ja peruskulut, kyllä aina tiesi missä mennään, tukisti vuorotellen ostopuolta liian hanakasta ostamisesta tai myyntipuolta lian veltosta myyntiponnistelusta. Aika jämäkkä patruuna oli eikä taatusti ollut mitään neljännesvuositaloutta. Sitten on noi iltapäivälehdet jotka elää" 365 päivää taloutta" eli seurataan päivittäin irtonumeromyyntiä.Mikä ihmeen kirosana toi "kvarttaali" on ?
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Tiedät kyllä. Kvartaali liittyy siihen, että pörssiyritysten on määrävälein annettava tiedotteita toiminnastaan. Siinä välissä niistä ei sitten tihku minkäänmoista tietoa ulos. Ei ihme, että kvartaaleiden vaihtumista jännitetään niin yritysjohdon kuin sijoittajien ja työntekijöidenkin tahoilla. Pörssisäännöt on kvartaalitalouden muodostaneet. Tuo sahanomistajaa koskeva esimerkkisi oli ihan selvästi perheyrityksestä, ja sikäli siis täysin eri asia. Siis offtopic J.W. Enkä sitäpaitsi ymmärrä miten tämä talouskeskustelu liittyy kuvakeskusteluun. Ehkäpä vain sen kautta, että kummatkin aiheet ovat synkistelyn kannalta otollisia?
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Lähde: http://pjarvinen.blogspot.com/2009/10/yha-hienompia-kameroita-mutta-kenelle.html [QUOTE> [/QUOTE] Toivottavasti IV jää viimeiseksi 1D-sarjalaiseksi. 1Ds sarjaa voikin sitten jatkaa ihan miten pitkälle tahansa. Muilta osin aika päätön (sisällötön) kirjoitelma (no toisaalta henk. koht. mielipiteei ko. persoonasta on kaikkea muuta kuin valtavirran mukainen) Pätee täysin mys pörssi yhtiöihin, mikäli yhtiön johdossa on todellisa johtajia, eikä vain optioiden perässä roikkuavia ekonomisteja. Voi olla että onkia ei olisi suossa jos johtajat tajuaisivat mitä johtavat (enp. ollila, joka ei tainnut ymmärtää mitään kännykän valmistuksesta, no toisaalta ei taida ymmärtää mitään öljynjalostuksestaan) ;D On mennyt liian hienoksi nämä pörssi ja muu touhu, pieni nollaus (kaikista kursseista -98%) palauttaisi myös sikariporras maan pinnalle ja tekemään välillä ihan oikeita asioita. Liittyy se ja varsin olennaisesti. Kas raha/talous pyörittää kaikkea, harrastuksia yms. yms.
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Sinänsä kiinnostavaa tämä harrastajat, tukekaa ammattilaisia -ajattelu. Jääkiekkojuunnuthan maksavat ammattikiekkoilijoiden toimintaa, suorilla maksuilla, ja myös olemalla aktiivinen mainostuksen kohde. Talkootyö on myös hyvä tapa tukea ammattilaisia. Valokuvausharrastukseen tämä mainostusjuttu pätee komeasti, ja miksei suora tukikin, jos ammattilainen myös trokaa kamaa, kuvaamisen lisäksi. Tietty osa palveluistakin kiertää pientä piiriä.
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa No han onkin lakimies. Muistatteko kun suomi voitti jaakiekossa kultaa? Valmentajana umpiruotsalainen jonka puhetta yksikaan pelaaja ei ymmartanyt.. Johtuiko maailmanmestaruus valmentajasta vai siita ettei kukaan tiennyt mita han sanoi?
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa En tiedä miten teillä siellä Salossa tuo rahoitus hoidetaan, mutta muistelen, ettei teillä edes ole ammattikiekkoilijoita, joten luulojen pohjalta taidat jorista. Eli sikäli kun itse ihan oikeasta elämästä mitään tiedän, tuo on sellainen "kaupunkilegenda" tuo junnujen rahojen mukamas käyttö liigajoukkueiden tukemiseen. Kun on tullut oltua kolmessa seurassa joukkueenjohtajana ja kaupunginosapäällikkönä niin tiedän, en luule. Olen niin monet joukkueen budjetit tehnyt, että tiedän tasan mihin ne rahat menee. Ja joka penni menee joukkueen hyödyksi. Seuralle menee yleensä varsin pieni rahasumma jäsenmaksuna ja tiettyjen kamojen myyntisopimusten mukaisina mainostuloina, mutta jollain on ne sen junnuseuran yhteiset kulutkin maksettava. Niistä euroista ei olisi palkata edes kerppaisinta vilttimiestä liigajoukkueeseen. Ja kun sillä suuremmalla junnuseuralla on yleensä valmennuspäällikkö ja muutama osa-aikainen valmentajakin, joiden työpanos kohdistuu tasan niihin junnuihin, niin eipä sieltä ole mitään rahoja lypsää millekään liigaseuralle. Typeriä katkeria heittoja tuollaiset legendojen levittämiset. Joka vuosi tuli joukkueeseen uusia pelaajia ja uusia vanhempia joista joku oli niin tietäväinen näiden rahajuttujen kanssa. Osa esitti kysymykset fiksusti, osa alkoi elämöimään tietäväisenä. Aina vanhempainryhmän syyskokouksessa nämä elämöijät nolasivat itsensä selvien lukujen edessä. Joskus joku kyseenalaisti jonkun menoerän, vaikka bussikulut. Kun ko. henkilöä pyydettiin sitten mukaan toimintaan, kun kerran on suhteita saada matkat halvemmalla, ei oikeastaan koskaan tämä kritisoija mukaan tullut. Vilpittömästi ja ystävällisesti olisi haluttu, koska tekijöitä on vähän, suunpieksijöitä ja arvostelijoita paljon.
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Näin tämä menee, yleensä, Höppöttäjiä riittää, tekijöitä harvemmin. Omat pojat on pelannu lätkää, ajanut pikkuskabaria, harrastanu skeittausta. Skabareissa on se hyvä puoli että vain yksi voittaa ja kello kertoo faktat, on harvinaisen vähän höpöttäjiä. Mitä tulee fotaukseen, kyllä se sillai menee että ennustaminen on huono laji,todennäköisesti kyllä elämme DSLR:ien viimeistä sukupolvea, kaikki merkit siihen viittaa.
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Mitä tämä höpöttämisen kritiikki nyt on - eikös tämä ole keskustelupalsta?
Vs: Järvinen kirjoittaa asiaa Viittasin lähinnä edelliseen kommenttiin mutta en aina viitsi rajailla lainauksia.