Kivat, kauniit ja mainiot. Ja harvinaiset kun en ainakaan muista 1000F kenenkään mainitteen kuvissaan. 82 ja 88 MIR?
Ja harvinaiset kun en ainakaan muista 1000F kenenkään mainitteen kuvissaan. 82 ja 88 MIR? Joo, siis noi on otettu ukrainalaisella mir-38 65mm, f 1:3,5 obiskalla. Mainittakoon et tää hasseli on modattu toimimaan neukkuoptiikkojen himmenninsysteemin kans.
Olin käsityksessä, että näissä ekoissa 6x6 Hasseleissa oli oma kiinnityksensä jo valmiiksi ja se (lupa lisenssi, piirustukset) myytiin Neuvostoliittoon kun Viktor suunnitteli sen modernimman pitkäaikaisen järjestelmän. ed. Tuolla mainitaan kierrekiinnitys ja Kiev88 järjestelmä. Hasselblad 1600f Camera - a 6x6cm Focal Plane Shutter SLR
Niin se itse kierrekiinnitys on suht sama ja olihan se hasselissa ensin ja tuskin siinä paljon kauppaa käyty kun arsenal kehitti oma versionsa tästä kamerasta... lähinnä kai ihan suoraa kopiointia. Toisaalta kievissä(salyutissa) oli rungon ja obiskan välissa himmenninkontakti mikä ei löytynyt hasselista.
Okei, menivät siis kopioimaan vanhan systeemin. Kierrekiinnityksessä kuitenkaan mitään vikaa ole vaan hyviäkin puolia. the first model of which was a copy of the Hasselblad 1600 F. Kiev 88 - Camera-wiki.org - The free camera encyclopedia
Joo, verrattuna esim m42 kiinnitykseen täähän on suorastaan melkein bajonetti kun kiertyy vain n.1/3 kierrosta ja lukittuukin paikoilleen.
Muistan kuulleeni, että kopiointi tehtiin ihan luvan kanssa. Ehtona oli kuitenkin, että objektiivit eivät saa olla yhteensopivia Hasselbladin kanssa.
Tää on aika mielenkiintoista kun vanhemmat neukkuoptiikat ikäänkuin ei oikein asetu hasselin kierteeseen ja tahtoo juuttua ja sit uudemmat menee heittämällä... Eli vähän väljennettiin toleranssit ja ne sopii..?
Mielenkiintoinen sekoitus muunnoksia Itämeren ympäri. Jakaantunut Zeiss myös mukana. The P6 lens mount: 3rd-party compatibility problems