Vs: Ama Sovitaanko niin, että jos ylläpito kokee kuvatulvan liialliseksi, niin me niinku puututaan siihen? Jos toisten postaamiset häiritsee sinua, niin älä avaa. Kuvia saa lähettää vapaasti ja on kohtuutonta edes "sarakstisen huumorin" varjolla pyrkiä rajoittamaan muita.
Vs: Ama Ahaa,meikä käsitti että Juke tarkoitti mallia,joka miettii mielessään onks pakko.Tietenkin voi käsittää että onko pakko lähetellä ?? edit ,en lukenut kebaxin viestiä eli komppaan häntä.
Vs: Ama Kyl mä luulen että tuo "melkein kaima" tarkoitti että Jukkis senkun vaan suoltaa kuvaa kun aisaa ja juke saa räpsiä noitten muovigiltsien kanssa...
Vs: Ama Käsitit ihan oikein. Minustakin mallilla on sellanen "onks pakko" ilme. No just....sovitaanko niin että mä selitän omat sanomiset eikä aleta arvailemaan. Kyllä mä tuota tilannetta yritin kuvastaa sanonnalla "Onks pakko?". Ylläpito vois olla aktiivisempi silloin kun sille on tarvetta eikä kohdistaa suin päin osottavaa sormeaan. EDIT:Ja ei täällä ole ennenkään kenenkään sanomisia ruodittu sillä tasolla mitä sillä tarkoitit, jos ei ole henkilökohtaisuuksiin menty. Miksi minun sanomiseen JPu puuttui, kun ei hän kenenkään muun sanomisiin puutu? Oisko jotakin hampaan kolossa?
Vs: Ama Eihän tuo Onks pakko? ole mikään valioluokan rakentava kommentti jos ajatellaan tarkemmin.Itse kuvasta sen verran,malli on hyvä koska itse pidän juuri tämäntyyppisistä ilmeistä.Naurupotretit on kotialbumissa.Malli on hiukan ikäänkuin kyyryssä ,kuin ylärajaus painaisi häntä kasaan.
Vs: Ama Ei keneenkään yksin kohdistuen, mutta: Myös kirjoittajalla pitää olla tajua siitä, että mitä enemmän viesti antaa tilaa monitulkintaisuudelle, sitä helpommin myös se ymmärretään eri lailla kuin oli hänen ajatuksensa. On yhtä kummallisen yleistä kirjoittajan luulevan ajatuksiaan pystyttävän lukemaan kuin lukijan yksioikoisen varma tulkinta toisen epämääräisestä sanomasta.
Vs: Ama Kiitos. Teksti ei ole aivan huono, jos toisto auttoi. (Vaan mitä auttaisi lukea uudestaan täysin epämääräistä?) Kuvasta: Ihan kuin olisin sen aiemmin nähnyt, vinoine kaiteenpylväineenkin, mutta ei se mitään. Taisi olla vain sama sessio, ehkä toinen sisaruksista. Onhan nämä vähän möllejä teennäisiä tilanteita, muttei kuitenkaan siinä määrin että voisi tunteä myötähäpeää. Kiva kun näytit siis. Teennäisyys oli varmaan osin huono sana. Kaipaisin vahvempaa kontaktia "kameran" (kuvaajan) ja mallin välille. Tai ehkä kuitenkin: aidompaa kontaktia. Tai syvempää. Nyt nousee kysymys miksi kuvataan ja se ehkä välittyy mallistakin.
Vs: Ama Olet täysin väärässä, olen puuttunut kaikkeen millä keskustelua yritetään kieltää tai rajata, aina kun olen sellaista nähnyt. Kirjoittaisit selvemmin, niin ei kukaan puuttuisi. Yksi lause, jonka voi käsittää ihan miten vaan on varsin huonosti toimivaa.
Vs: Ama Jos lauseen voi käsittää ihan miten vaan niin kannattaako siitä sitten heti rynnätä ojentamaan kirjoittajaa?
Vs: Ama Ehdottomasti kannattaa, osa foorumilaisita on ihan uusia ja sana on varsin vapaa. Jos tuon ymmärtää, ettei foorumiin saa postata ärsyttämättä kuvia, niin aika huono rajoite henkilöltä jolla ei ole valtaa sanoa saako vai eikö saa..
Vs: Ama Kirjoitelkaa kauniisti ja avoimesti, itse kukin, niin kenenkään ei tarvitse enää puuttua sanomisiin tai tyyliin..
Vs: Ama Kaikki sanat yksittäin tuttuja, kokonaisuus jäi hämärän peittoon. Mutta ei se mitään kun kuva on hieno, kuten Jukalta aina. T. K.