Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Infrapunafilmin kehittäminen

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana ANDiamond, 13 Syyskuu 2012.

  1. ANDiamond

    ANDiamond Member

    36
    0
    6
    Hei,

    Hieman newbie kysymys mutta kun tuli hankittua ebaysta 35mm IR-filmiä niin missähän tuon kehittäminen onnistuu kun itsellä ei ole välineitä eikä kokemusta asiasta. Vaatiiko jotain erityisosaamista vai voinko kiikuttaa filmin kehitettäväksi suoraan alan liikkeeseen ja mitä liikettä suosittelette Helsingin alueelle?

    Kiitokset kaikista vastauksista ja tosiaan tuo filmien kanssa kuvaaminen on jäänyt aika vieraaksi itselle kun olen tätä tuoreempaa sukupolvea :)
     
  2. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Infrapunafilmin kehittäminen

    Mustavalkoisen infrapunafilmin (filmin jonka herkkyysalue ulottuu infrapunaisen aallonpituuksiin näkyvän valon lisäksi) kehittäminen on aivan yhtälaista muitten perinteisten mv-filmien kanssa.  Onnistuminen riippuu enemmänkin siitä, miten valotukset ja suotimien valinta osuu kohdalleen. 
     
  3. ANDiamond

    ANDiamond Member

    36
    0
    6
    Vs: Infrapunafilmin kehittäminen

    Ok, kiitos paljon! :)
     
  4. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Infrapunafilmin kehittäminen

    Mitä filmiä sinulla on ja minkälainen suodin?  Mitä ko. filmin "datasheet" sanoo suotimista ja niille suositelluista herkkyyksistä?

    Onko ostamasi filmi tuoretta?
     
  5. ANDiamond

    ANDiamond Member

    36
    0
    6
    Vs: Infrapunafilmin kehittäminen

    AGFA:n Rollei Infrared 400 B&W Film 35mm exp. 06/2015
    "To achieve strong IR effects we recommend exposing the film at a maximum of ISO 25 and using a Hoya R72 dark red infrared filter or deeper infrared filter. (Standard Red 25A filters are not recommended). Individualized exposure testing is necessary to realize optimal results."

    Ja 720nm filtterillä kuvaan. Eli pitäis olla ok?
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Infrapunafilmin kehittäminen

    Joo.  ISO 25 mittariin ja mittaus ilman suodinta ja se saattaa pitää jossain tilanteessa paikkansa.  :)

    Valotusmittarihan ei ole noille aallonpituuksille herkkä, mutta jonkinlainen vaihteleva vastaavuus on ja ISO 400 filmistä (ilman suodinta 400) tulee muutaman aukon hitaampi.  Kuinka korkealla on aurinko ja monet muut seikat vaikuttavat infrapunasäteilyn määrään.

    ISO 12 tai 6 voi olla yhtä lailla oikeampi tietyssä olosuhteessa. 
     
  7. ANDiamond

    ANDiamond Member

    36
    0
    6
    Vs: Infrapunafilmin kehittäminen

    Thänks! :)
     
  8. Jojje

    Jojje Active Member

    776
    26
    28
    Vs: Infrapunafilmin kehittäminen

    Haarukoi lujasti: ei mitään puoli aukkoa sinne tai tänne, vaan pari aukkoa yli ja ali, niin kyllä sinne jotain jää.
     
  9. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Infrapunafilmin kehittäminen

    Kyllä.  Ja luultavasti varsinkin yli jos mittarissa on ISO 25 ja ohjeen "maximum ISO 25" yrittää tulkita.  Ehkä ISO 6 tai 12 mittarissa olisi kuitenkin paikallaan?