Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ihmispyramidi

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana pikkuteemu, 8 Marraskuu 2006.

  1. Vs: Ihmispyramidi

    Naamat näyttää aika punaisilta. Johtuiskohan osin vaatteiden heijastuksista, en tiedä, mutta tuo valkoinen talja ainakin auttaa, eli pahentaa asiaa. Valo on myös vähän löysä ja luonteeton, joka todennäköisesti johtii liian ahtaista tiloistam joissa on vaaleat heijastavat seinät. Valo näyttäisi siis pyörivän aika pahasti. Jos arvioni vaaleasta ahtaasta tilasta pitää pikkaansa, niin musta kangas sivuille auttaa jo kummasti asiaan. Pyramiidin muoto ja kuvan fiilis on ihan jees.
     
  2. Vs: Ihmispyramidi

    Tarkoittaako tämä muodotonta (jota tuo valo ainakin on)?
    Brittilehdissä höpötetään aina "beauty" valoista, mutta minun Demi-yritykseni päätyvät aina melko latteiksi...
     
  3. Vs: Ihmispyramidi

    Ehkä vähän sitäkin. Mielestäni ns. Beauty-valo ei ole kuitenkaan luonteeton. Tässä valo ei minusta tule mistään eikä mene minnekkään, vaan se pyörii ja syyksi epäilen osittain edelleen vaaleata ahdasta tilaa. Tuo talja vaikuttaa varmasti myös. Oikein hakemalla löytyy kyllä varjopuoli. Sen ei mielestäni välttämättä tarvitse olla niin jyrkkä kuitenkaan, eli tässä ei mielestäni suurin ongelma ole kontrastieron puute, vaan pörivä/kimpoileva valo.

    Sitten kun katson taas kuvaa, niin tytön silmät vois kyllä myös olla auki, vaikka ehkä tietyissä tilanteissa onkin ominainen ilme hänelle. Tausta kaipaisi myös yhden valon. Se toisi kummasti syvyyttä kuvaan.Sori jos suorapuheisuus häiritsee, mutta kaunistelu tuskin ketään auttaisi. Onhan täällä paljon huomompiakin kuvia nähty enkä millään meinaa tätä aika jyrkästä kritiikistä huolimatta huonoksi. Tässä tapauksessa vaan keksin jotain sanottavaa, eli asioita, joita mielestäni voisi parantaa.
     
  4. Vs: Ihmispyramidi

    ei ollenkaan tarvi mennä tälle linjalle.
    Kritiikki on erittäin osuvaa. Päävalona käytin kahta vierekkäistä softboksia ja availin varjoja reflalla alta. Vedin siis överiksi tasovalon koon kun se kerrankin oli mahdollista ja biutiheijastin sain sapiskaa eikä sen käytö tainnut ihan saavuttaa sitä mitä yritin hakea (tosin jatkan sen soveltamista samaan tyyliin mutta pidän mielessä valtsun sanomisia). taustavaloksi jäi snootsattu 125 espirit jonka teho ei riittänyt eli kyllä tuota taustaa on yritetty avata ja kolmiulotteisuutta on yritetty saada aikaan ,D
    Aikaa mulla on vaan liian vähän kun olohuonestudio(ahdas-valkoinen-tila) on hyvin rajallisen ajan käytössä kerrallaan. eli rakenteluajen ja korjailujen kanssa pitää vähän hutiloida. lisäksi en (kovista puheistani huolimatta) ole kovin kokenut tai edes kovin messissä noiden valojen rakentelujen kanssa.
    kiitos valtsulle palautteesta.