Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Asetelma

Discussion in 'Kuvat ja galleriat' started by Juha Koli, Sep 23, 2009.

  1. Juha Koli

    Juha Koli Well-Known Member

    1,534
    89
    48
    Tämä kuva pistäytyi aikaisemmin toisessa ketjussa, poistin turhien pulttien jälkeen.  Saiskos tästä kommentteja, kiitos.
     
  2. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10,669
    132
    63
    Vs: Asetelma

    Joo.

    Eri väreihin liittyy nähdäkseni jonkinlaisia assosiaatioita siitä, miten niiden olisi hyvä näkyä mustavalkokuvassa.
    Kuvankäsittelyohjelmatkin painottavat oletusarvoisesti RGB-värikanavia suhteessa 30/60/10%.

    Tämä merkitsee käytännössä sitä, että luonnollisuuteen pyrittäessä vihreät asiat ovat punaisia selvästi vaaleampia. Tällaisissa asetelmissa on nähdäkseni "luonnollisuus" ja aseteltavien asioiden idealisointi tärkeää. Jos kuva on kuvattu digillä tai originaali on värillinen, kannattaisi kokeilla erilaisia RGB-painotuksia.

    Kurkku pistää nyt silmään tummuudellaan ja kyhmyräisyydellään. Siinä näyttäisi myös olevan puhkipalaneita pisteitä. Tomaatit on sijoiteltu kurkun kylkeen hieman laskelmoidun oloisesti (siinäpä "asetelmien" ristiriita: täydellisen laskelmoitu tilanne, jonka pitäisi vaieta siitä, mikä kirkuu läsnäoloaan).

    Ryppyinen ja pöytäliina pöytäliina luo mukavasti "maalaiskeittiön" tunnelmaa, linjoillaan dynaamisuutta ja geomerisen kontrastin vihanneksiin.