Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

IFI online kysymys /Pro-kuvat poistuu

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana JPu, 31 Toukokuu 2006.

  1. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Fotoykkösen isot 50x70 ja 70x100 on olleet ainakin ennen mustesuihkutulosteita. Mites tollaisia kannattaa pohjustaa? Oma käsitys on vähän sellainen, että ennemmin ottaa sitten pohjustettuna ja vaikka laminoituna kuin kantaa askarteluillan päätteeksi 32 euron paperinpalaa roskiin. Ifin 50x70 kuvat oli kyllä hyviä, niitä kun uskalsi jopa neliöittää...voivoi.
     
  2. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Nyt vasta ketuttaaki. Samperi, tuli tosi hyvät kuvat IFIltä, just semmoset ku näyttöki antaa olettaa ja vievät sen pois!!!! SAAKELI!"
     
  3. Kokheilkaapa joku tuota Eiriä ja kertokaa kelphaako tositarkothukseen. Ei ole hinnankirossa kun 50x70 cm maksaa 9,95€.
     
  4. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Eirin pieniä (20*30) kokeiltu

    Olen noita pienempiä testannut, mutta kuvalle tehdään jonkinasteinen terävöitys ja "värikorjaus". Juuri ja juuri ovat olleet kelvollisia. Jos kukkaro kestää, niin voihan isoilla kuvilla haarukoida Eirin säädöt. Tai parempi ehkä kysyä millaiset säädöt he tekevät.
     
  5. Otan osaa, minäkin tilasin tuolta viimeisen satsin isomuskuvei viime yönä, laskuksi yli 280 eeroa ;-)
     
  6. MJK

    MJK

    1 436
    0
    0

    Ja sitten kun koko satsi on pilalla ja reklamoit asiasta niin ne vastaa sulle "Valitettavasti PRO-kuvien toimittaminen on lopetettu. Pahoittelemme tapahtunutta. Hyvitykseksi saat seuraavan tilauksesi automaatin kautta ilman toimituskuluja."

    =D
     
  7. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Jos laitoit yhtenä satsina, niin muistaakseni lähettävät yli 100 euron toimitukset postiennakolla...
     
  8. Juu, haetaan ja maksetaan reiussun jälkeen ilmeisesti Visalla ;-}

    Ja laitoin yhtenä satsina, joka kuvaa lähetti taas ainakin kaksi kertaa, parasta taisi lähettää yli kymmenen kertaa kun pinna paloi ja pienensin kuvaa jotta saisi jatkettua hommaansa..ja siihen tökähti "tämä on väärän kokoinen" Sitten aloitettiin alusta ;-) Onneksi ei ollut kuin vasta 9:s kuva ;-D
     
  9. Argg..... !!!!

    Nyt iski kauhee paniikki!
    Mitä hittoa...? Luen vasta nyt tätä ketjua ku ollut kiireitä ja IFI lopettaa profiili kuvat???

    En tiedä kerkeenkö tässä reilussa vuorokaudessa väsään sellaista satsia pro-kuvia jotka haluan saavani vielä paperille (tarjous). Tossa yks päivä oli kyllä tullut mailiin ifin tarjous kuvista puoleen hintaan, muttei mitään mainintaa pro-kuvien loppumisesta. Mutta onneksi vielä väsäävät pro-kuvia 20. päivään asti.

    Olen kyllä ollut todella tyytyväinen heidän palveluunsa eli pistää vähän enemmän kuin vähän ihmetyttämään tuo päätös lopettaa pro-kuvat.

    Eikös esim. tätä viestiketjua voisi lähettää Ifille "todisteeksi" siitä, että meitä pro-kuvien tilaajia kuitenkin tässä maassa on?

    No, jos loppuu pro-kuvien tilausmahdollisuus, niin loppuu myös meikäläisen suhde Ifiin iku-ajoiksi!
     
  10. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Niin joo, mä en muistanutkaan tuota Visa aspektia, kiitos vinkistä...
    Eli huomenna lähtee Ifille tilausta menemään.
     
  11. jep, julisteet tuli teetettyä ifi:llä ja nyt kun sekin mahdollisuus loppuu niin kiva homma. Eikö muka suomessa ole kyseiselle palvelulle enempi tarvetta.. todella outoa.
     
  12. tähän se hintatietoinen tikitaalikuluttaja on itsensä ajanut. ihan oikein ,)
     
  13. Hinnaston mukaan 30 X 45 tai 30 X 90 ei mitään jättikokoa, mutta saa profiilit ja nopean toimitusen kohtuu hinnalla.
     
  14. Aha, ok sitten. En löytänyt tuolta hinnastoa, vaan katselin pikabonus-sivun.
    Hinasto- ja muut linkit onkin pikkufontilla alareunassa, jep. Pitänee panostaa panoraamoihin ;-)
    Mikä ihme muuten on metallikiilto valokuvassa?
     
  15. MJK

    MJK

    1 436
    0
    0
    Ajattelin kostoksi liittyä mukaan tähän viime hetken revittelyyn ennen kuin vaihdan palveluntarjoajaa.. teinivirhe. On hieman tukkoista nimittäin tällä hetkellä. 10Kt/sek näyttää IFI:n mittari ja oma loki vahvistaa nopeuden, siitä näkee hyvin kuinka nopeus heittelehtii jatkuvasti. Paska mikä paska.
     
  16. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    IFIn 50% tarjousale loppuu kohta, tyypillinen loppuryntäys & -ruuhka...
     
  17. Anonymous

    Anonymous Guest

    Siirtonopeus alle 5 kt/s ja arvioitu kesto 3-4 tuntia ;).
     
  18. MJK

    MJK

    1 436
    0
    0
    VOI SUN PIIP PIIP!
    Mä reklamoin tän.

    "Tilaustasi ei voitu lähettää koska
    IFI OnlineFoto ohjelma ei pystynyt lähettämään kuvaa.
    Virhe:

    The connection with the server was reset


    Syynä on todennäköisesti ruuhkautunut tietoverkko.
    Yritä myöhemmin uudelleen. Tiedonsiirto on epäonnistunut. Syynä on todennäköisesti ruuhkautunut tietoverkko.
    Yritä myöhemmin uudelleen.

    Jos ongelma jatkuu, tarkista Internet-asetuksesi.

    Katso lisätiedot painamalla <F1>.

    Lisätietoja palvelusta: Tekninen tuki mailto:asiakaspalvelu@ifi.fi."