/ Rekisteröidy

Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

IFI online kysymys /Pro-kuvat poistuu

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana JPu, 31 Toukokuu 2006.

    Laittakaa viestiin että lopetatte ei-PRO kuvien tilaamisen IFI:lta, kerta PRO kuvia ei voi tilata.
     
  1. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    No onhan näitä tulostusfirmoja nyt vielä muutama muukin? Ja paikalliset nyrkkipajat kunniaan nyt, kun iso tekijä poistaa itsensä markkinoilta. Kyllä voi 75x50 yms. vähän ekstraa maksaakin, ei niitä seiniä kotona kuitenkaan rajattomasti ole..
     
  2. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Lähettämäni palaute IFIlle:

    Otsikolla TELOITUS
    Luin järkytyksekseni, että mahdollisuus profiilien käyttöön poistuu 20.6 pro -linjan lopettamisen myötä. Tämä on erittäin surullinen uutinen. Teidän pro -linjanne on ollut ehdottoman hyvä tapa tässä maassa valokuvauksen harrastajalle tehdä jopa näyttelyvedoksia ennakoitavalla laadulla ja riittävän suuressa koossa. Itse olen saanut tuttaviltani poikkeuksetta hyvää palautetta vedoksistani ja suuri osa heistä on siirtynyt asiakkaaksenne tällä perusteella.
    Tämä on lähes murhaan verrattava kuolinisku valokuvauksen vakavammalle harrastukselle .
    Toivottavasti sytytätte edes kynttilät haudalle.

    Erittäin pettynyt
    Juha

    Odotan mielenkiinnolla, mitä vastaavat :D
     
  3. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Voih halavattu. Missäs sitä jatkossa sitten kuvat kehitytetään? Alkaisko joku väsää listaa kehittäjistä. Kokemuksia muista? Mitenkähän ColorKolmio, siellä näkyy olevan 50x70 cm kuva 27,60e..
     
  4. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    http://www.photopoint.ee/startOrder.php?show

    Ja EEK:n kurssi on 15.6466

    Sähköpostitse ovat kertoneet että on mahdollista maksaa myös euroina, mutta toimitusmaksu Suomeen on 15 e kolmeen kilogrammaan asti.

    ---

    Keskustelin vielä IFIn markkinoinnista vastaavan Kirsi-Marja Sallan kanssa. Selvisi että Sveitsiläisen omistajan päätöksellä konekantaa uusitaan ja nykyiset koneet myydään. Uudet koneet eivät tee "isoja" kuvia. Hän ei tiennyt mihin nykyiset koneet myydään, mutta lupasi ilmoittaa kun tietää...
     
  5. Totta, itsekään en ole noita tilannut kuin max 100kpl, joten hinta on aivan sivuseikka ;-)

    Pitää lisätä että ketuttaa palkita ifiä nyt tilaamalla nivaskan alennuskuvia, ikäänkuin palkinnoksi lopetuksesta ;-P
     
  6. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Laitatko tänne sitten kun on tietoa?

    Itse kanssa tuossa katselin vaihtoehtoja. Huonolta näyttää.

    Onko kenellä kokemusta Fotokellarin Booster-kuvista? Kalliitahan nuo ovat, mutta...
    http://www.fotokellari.fi
     
  7. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
  8. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Sulla on joko
    a) iso kartano näyttelyhalleineen, jolloin ekstrahinta on sulle ihan oikein, rötösherra!
    b) huonosti valmisteltu diili ostajien kanssa, jos joudut jopa tulostuksen heidän puolesta maksamaan
    c) taipumus tilata edes teknisesti onnistuneista kuvista itsellesi lakanavedokset
     
  9. Olen pitänyt kaiksi näyttelyä ja kolmanteen kerännyt kuvia. Jotkut mielenvikaiset ovat myös halunneet kuviani, joten niitä on siksi pitänyt tulostuttaa lisää. Jos myy kuviaan, voi toki lisätä' nousevat kustannutset siihen, mutta näyttelyistä harvemmin myydään mitään ja jos kuvan hinta nouseen vaikka 10->50e kappaleelta, niin minimissään 20 näyttelykuvaa ei enää olekaan näyttelyn halvin budjetoitava osa.
     
  10. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Ota sellaisia kuvia, joista ihmiset ovat valmiita maksamaan kunnolla :---)
     
  11. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Eihän nuo Fotokellarin Boosterikuvat ees oo niiiin kalliita, jos kerran hinnassa on laminointiki... vai?
     
  12. On ne.
     
  13. Hmmm, jos jättäisi sitten sen lasin pois, niin se kyllä kaventaisi hintaeroa. Mitenköhän tekevätten nuo..Pitäisikös tilata demo-beta..
    Se lasittomuus vaatii kyllä vastaavasti tukevamman kehyksen.
     
  14. Joo, tuo hinnasto on ihan OK ja yleisesti tuo 30x40 on vähintään riittävä koko. Johan monella muodostuu ongelmaksi tuon 70x50 +paspa/kehys jutun pistäminen seinälle. Itselläni ainakin teetti vaikeuksia... sillä kokoa tulee helposti toista metriä.

     
  15. Juu. Tein ensimäisen näyttelyn ihan kuvankokoista kehystyksistä, ja toiseen kokeilin valotettua paspista. Se sopi kovin harvaan kuvaan ja sen jälkeen olen taas tilannut tiukkoja kuvia. Aika moni kuviani ostanut on ensin päivitellyt kuvan kokoa ja sitten manaillut kun kuva onkin ollut vähän pieni ;-) Onhan nämä keskimääräisiin öljymaalauksiin verrattuna säälittävän pieniä. Jos oikein sisustuselementiksi kuvaa ajattelisi, voisi joku 130x250 olla ihan maukas, snon mä. Jokin ihan tavalinen olohuone: 75x50 kuvia mahtuu yhdelle seinälle komeasti kolme ja yksi on todella orpo.
     
  16. Adressi keruuseen, Seiskakin pyysi anteeksi niin josko ifikin pyytäis teiltä anteeeksi...
     
  17. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Herkempi tulosteiden tilaaja voisi tuosta suuttua.. ..ja suttuukin!!

    :(
     
  18. Oishan se kuitenkin jotain, ette vallan luille ois jääny ;)