Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Idols

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana matti, 29 Tammikuu 2006.

  1. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Ulkomaisia idoleja: Christer Strömholm, Edward Weston, Diane Arbus ja onhan niitä muitakin, mutta nuo nyt suurimpina esikuvina. Diane Arbusista on juuri valmistunut elokuva Fur, pääosissa Nicole Kidman ja Robert Downey Jr. Saa nähdä milloin täällä nähdään.

    Suomalaisista Jouko Lehtola ja Ari Jaskari.
     
  2. pmu

    pmu Well-Known Member

    2 052
    44
    48
  3. Otto

    Otto

    32
    0
    0
    Heips. Kieltämättä nuo Ladefogedin sarjat oli hienoja. Photojourno-tyyli(?) puree väkevästi ajoittaisesta omintakeisuudesta ja "kikkailusta" huolimatta tai pikemminkin juuri sen takia.

    Muita kuvaajia joista pidän on täällä jo lueteltu. Sammallahti, Nacthwey - eikä Heikurakaan suotta tullut vuoden lehtikuvaajaksi valituksi.
     
  4. Ei ehkä idoleita, mutta inspiraationlähteitä:
    Floria Sigismondi, Jessica Silversaga, Erwin Olaf, Ellen von Unwerth, Elina Brotherus.
     
  5. juup1

    juup1

    29
    0
    0
    Amerikan maalta löytyvät monet tämänhetkiset suosikkini, muunmuassa Henry Wessel ja Stephen Shore. Gyorgui Pinkhassov säväyttää myös.

    Yksittäisistä sarjoista voisin mainita Seydoy Keitan muotokuvat sekä suomalaisen Sanna Kanniston seesteiset, joskin kovin käsitteelliset kasvi- ja hyönteispotretit.