Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Frank, 5 Helmikuu 2008.

  1. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Fuji tuli PMA:ssa, mutta sitä ei vielä ihan saa.. :)

    Mitäs suosittelisitte? Hyvä mittaetsin saisi olla (ja samassa ruudussa "sommitteluetsimen" kanssa), sekä kätevä käyttää ja kuljettaa mukana. Valotusmittaria ei tarvi olla, ihan mekaaninen kelpais, on sitten huoletonkin patterien suhteen.

    Mamiya six, se vanhempi malli? Onko kokemuksia näiden mittaetsimien tasosta? Ei varmaan ihan uudemman Mamiya 6:n tasoa, mutta olisko jossain vanhemmassa kamerassa kuitenkin sillä tavalla hyvä, että erottuisi joukosta edukseen?

    Kamera saisi toki muutenkin olla laadukas ja kuvanlaadultaan kohtuullinen. Valovoima sais olla luokkaa 3,5 tai enemmän.
     
  2. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Taisit kuvailla  Plaubel Makinaa.....  ne vain ovat hinnoissaan. 
     
  3. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Niijjuu eilen noita googlettelin ja toihan olis ihan ok periaatteessa. Mitenköhän noi vanhemman malliset?

    Moskvan(2) etsimestä en ihan kauheesti innostunu ja siinä oli eri ikkunassa se mittaetsin... Siitä parempi sais olla ainakin etsin. Harkitsen tuota vanhempaa Mamiya kutosta, mutta mahtaakohan olla millainen?
     
  4. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Taitaa olla sama tilanne valtaosassa vanhoja foldereita. Etsimet tuppaavat noissa olemaan järjestään melko surkeita, ja ainakaan itselleni ei ole tullut vastaan versiota
    jossa olisi mittaetsin ja varsinainen etsin samassa ikkunassa. Sääli sinänsä kun monesti ovat muuten hienosti tehtyjä kameroita. Esim. omia Perkeo E:tä ja Ikontaa käyttäisin varmasti enemmän jos tuo etsinpuoli olisi hanskassa.  Yksi varteenotettava vaihtoehto on käyttää erillistä varustekenkään tulevaa etsintä. Voigtländer teki myös Kontur-etsintä, joka on mielenkiintoinen vaihtoehto sinänsä, mutta toimivuus lienee vähän makuasia. (kuukkeli kertonee tästä etsintyypistä lisää)

    Kuusseiskoja saattaa olla noissa vanhoissa foldereissa vähän harvemmassa. Enimmäkseen ainakin itse olen nähnyt 6x4,5 / 6x6 ja 6x9 foldereita.
     
  5. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Kokemusta Voigtländer Perkeo III:sta, Mamiya Sixistä tai Iskrasta?

    Voigtländerin Perkeo III, Mamiya Six ja Iskra vaikuttais mielenkiintoisilta, mutta ei ole päässyt kurkkaamaan rööriin, niin vaikea sanoa. Onko muilla kokemusta?

    Noissa tietääkseni olis samassa ikkunassa mittaetsin.. On kai niitä muitakin. 6x6 noi tosiaan näyttäis olevan melkein kaikki, kun 645 pystykuvana ei miellytä ja jää siksi laskuista.
     
  6. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Kokemusta Voigtländer Perkeo III:sta, Mamiya Sixistä tai Iskrasta?

    Oikea mallinimi on kyllä Perkeo E, mutta kyllähän tuo III:senakin tunnetaan (Ossi korjatkoon jos olen saanut väärää tietoa). Joo omistan tuollaisen. Erittäin näppärän kokoinen kuuskutonen, mutta tuossakin se kameran oma etsin on melko onneton. Muuten kamerasta huokuu kyllä vanhanajan laatumekaniikan henki. Tosin olikohan II:sessa jossa on Compur rapid suljn (vai Synchro-compur?) ja suljinajat 1/500:aan asti, E:ssä on SVS-Prontor jossa lyhin suljinaika on 1/300s. Mittaetsin joka on siis yhdysrakenteisena vain tässä nuorimmassa mallissa, ei ole tarkennukseen kytketty. Ja on myös omassa erillisessä ikkunassaan.

    Jos kiinnostaa niin Suomesta noita kannatanee kysellä EP-kamerasta, Eskolta minäkin omani ostin.
     
  7. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Jees.. No pitää katsella varmaan Klassisissa, sinne varmaan tulee lähdettyä. Jos pääsis sit kurkkiin rööreihinkin.

    Olis kyllä ihan jees jos olis kytketty tarkennukseen ja samassa ikkunassa se mittaetsin. Ei sen niin väliä jos etsin muuten on vähän wanhan olonen, jos vaan se tarkennushomma toimis fiksusti yhdellä ikkunalla. Nopeita aikojakaan tuskin tarviin paljoa, tai muuta hifiä.. Kunhan peruskäytettävyys olis kunnossa vähän nykyisemmillä kriteereillä.
     
  8. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Onhan noita 6x6 kameroita yhdistetyllä tarkennus- ja sommitteluikkunalla vaikka kuinka. Super Ikonta III ja IV eivät varmasti laadussa häpeä. Super Baldax, Agfa Super Isolette (Iskran esikuva), Certo 6 tulivat äkkiseltään mieleen.
     
  9. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    http://www.certo6.com/cameras.html

    Täältä kans kattelin että Certo 6 vois olla ok ja joku Isolette.. Ehkä Baldakin tosiaan. Super Ikontat bongasin just myös, osa niistä kyllä näytti vähän oudoilta, en tiä miks.

    Sattuukos oleen tietoa onko EP:lla myyntipöytää tällä kertaa Balderilla? Vai onkohan putiikki taas auki poikkeuksellisesti..
     
  10. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Certo 6:sta lukuunottamatta olen kuvillut noilla kaikilla mainitsemillani, Super Ikonta IV:llä ja Super Baldaxilla eniten. En kummallakaan ole huomannut mitään merkillistä dioissa. Kivoja pelejä ne on.
     
    makinette tykkää tästä.
  11. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Pitää yrittää suhtautua kriittisesti vanhemman polven kommentteihin, koska kyllähän hienoja kuvia saa vaikka ei olis mitään tarkennusapua etsimessä, vaan ihan asteikolta tarkentaa.

    Itse kuitenkin toivoisin kohtuullista mittaetsintä. Mutta kyllähän sillä Moskva kakkosenkin mittaetsimellä kuvia sai tarkennettua, että ehkä sitä vois tyytyä johonkin about sitä tasoa olevaan tai vähän parempaan, joka olis siinä samassa ruudussa. :)

    Noh, josko siä Balderilla jotain olis tarjolla..
     
  12. Gris

    Gris

    119
    0
    0
    Onhan Rollikassakin kehäetsin

    Mustonen & Laine putsasivat ennen joulua -57 Rollikkani ja äskeisellä Suomikeikalla kuvasin rullan FP4 plussaa. Kehitys meni vanhasta muistista ID-11 1+1 11 min. Kyllä oli taas nautinto katsella niitä negoja !
    Kuvasin jalustalla ja keskiaukoilla, joten jälki oli erityisen terävää. Parista otoksesta teetän 30x30 cm kuvat näyttelypinoon.
    Itse asiassa Rollikka on verraten kevyt laite ja kuiluetsimen voi pikaotoksia varten kääntää kehäetsimeksi.
    Käytettyjä Rolleiflexejä löytyy hintaluokasta 400-1500 euroa. Hieno ja hiljainen laite, joka siirtyy isältä pojalle ja pojanpojalle.
    Jos Fuji jyräyttää markkinoille kunnollisen ja kohtuuhintaisen? keskikoon kameran, niin investointituskaa lisää todennäköisesti asiallisen skannerin hankinta. Onko Nikonin keskikoon värkki se ainoa ja oikea ? Onko kellään kokemusta siitä ja sen kestävyydestä ?
     
  13. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Minoltan Multi Pro voisi olla toinen. Nikonin ysitonninen maksaa uutena semmoset 2500, se on ainakin multa kauakana edes haaveista vielä. 8000 Lähtenee alle tonnilla ja sitä jo hetken himoitsinkin. Päätin kuitenkin tyytyä ruputasoskanneriin, silläkin saa ihan ok laatua, jos tekee ensin vedokset pimiössä.

    Ei tuo rollikan minimihinta 400 vielä oikein kiehdo, alle 200 vois olla tää mun budjetti. Olispa tosta Fujista olemassa vanha täysmekaaninen vaikka sit vähän riisutumpi versio, niin sen vois varmaan hommata.

    Rollikka ei ihan taskuun helposti mene myöskään, joten kokoontaittuva on mulla haussa. Silti hieno pelihän sekin on..
     
  14. Vs: Onhan Rollikassakin kehäetsin

    Ei ainoa, enemmänkin voi törsätä

    http://www.hasselblad.com/products/scanners/

    Tietenkin parhaat tasoskanneritkin pääsee paremmin vauhtiin kinoa isommalla koolla.
     
  15. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Onhan se GW690/GWS690 - mutta ei nekään taskuun mahdu, ainakaan housun taskuun. Niistähän on 67-versiotkin olemassa, mutta taitavat olla suunnilleen samaa kokoa.
     
  16. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Hyvä 6x6 tai 6x7 "folderi" hyvällä mittaetsimellä?

    Juu, liian isoja, eivät taida olla Foldereita.

    Ostin tossa hetki sitten Super Baldaxin ja oon kovin tyytyväinen.