Erässä juonteessa, jota en enää löytänyt, oli linkki tähän DOF -laskuriin. Käytin laskuria määrittääkseni muutamalla LF linssille hyperfokaalisen etäisyyden tietyillä aukoilla. Jos valitsee 4x5 filmin niin laskuri ilmoittaa CoC:ksi 0,1mm. Tuntuu aika. Onko tuo arvo käytännössä kuitenkin oikein?
Vs: Hässäkän ympyrä Jos CoC:nä pidetään filmin/kennon halkaisijan 1500:s osaa, niin on tuo aika lähellä: 4x5-negan halkaisija on sqrt((4*25.4)^2 + (5*25.4)^2) = 162.64 mm 162.64/1500 = 0.1084267 mm
Vs: Hässäkän ympyrä Tuon kuva-alan diagonaalin 1/1500 osan löysin vepistä. Mistä se tulee? Mitä CoC:a pitäisi käyttää 4x5 formaatilla? 0,1mm tuntuu suurelta arvolta. Mitä noi linssinvalmistajat mahtavat käyttää? Samoilla laseilla otetaan kuitenkin hyvinkin eri formaatin kuvia. SA 65:llä esmes 6x7, 6x9, 6x12, 9x12 ja 4x5" tai SA 90mm:llä 6x12, 6x17, 9x12, 4x5", 5x7" ja 13x18. AaaapuuuuuVA!
Vs: Hässäkän ympyrä 1. päätät kuinka suuren printin haluat (max) tehdä, sanotaanko että se on L (mm) -- lävistäjä. 2. päätät millä formaatilla kuvaat, negan lävistäjä S (mm). 3. CoC = S / (5*sqrt(L*L)) mm Mitään absoluuttista CoC -totuuttahan ei ole. Ylläoleva malli perustuu ihmissilmän keskimääräisiin (?) ominaisuuksiin.
Vs: Hässäkän ympyrä Juu, toikin selvis vepistä, mutta kiitos kuitenkin. Ongelma on se, että mä en tiedä minkä kokoisia printtejä mä haluan. Ei tosin opiskankaan valmistaja. Jotenkin muuten ne laskee noihin noita doffi -asteikkoja, mutta miten? Tiedetäänkö siitä mitään?